Sense8 Dizisi İptal Edildi

Sürpriz değil. Kesinlikle değil. “Aaaa nasıl olur? Çok orjinaldi.” diyenleri duyar gibiyim ama sürpriz değil. Dizi her ne kadar ilk sezonunda iyi övgüler alsa da yayınladığı o ilk 12 bölümde bize çok da bir şey anlatmamıştı. Birbiriyle sinirsel bir arayüzde bağlı 8 insanın konuşmaları, sevişmeleri, ağlaşmaları o kadar uzun sürdü ki… Sanırım bir çok kişi 6-7 bölüm sonrasında sezon sonunu zor getirmişti.

İkinci sezonunda bölüm sayısı da kısılan dizinin iptal kararı dün açıklandı aslında. 10 bölümlük 2. partide istediğini elde edemediğini düşündüğümüz Netflix yönetimi dizi için anlaşma sağlayamadı. Ama hikaye sadece bu değil.

Dizi 13-14 ülkede yaklaşık 20 şehirde çekiliyor. Oyuncu kadrosuna ödenen parayı geçelim; bu kadar çok yere cast taşımak, ekipman taşımak, plato kurmak masraflı iş. Bu da ciddi rakamları ve elbette dizi yapımcıları ile kanal arasındaki kontratta sıkıntılar yaratıyor. Nitekim dizinin iptal edilmesinin en büyük nedeninin bu olduğu kanaatindeyim. Gerek yapımcılar ve gerekse kanal yönetiminden henüz detaylı bir açıklama olmasa da iki sezon arasında bu kontrat konusu zaten gündeme gelmişti.

Dizinin bir 3. sezonu olmayacak. Zira Sense8, Netflix orjinal yapımı ve tüm hakları kendisine ait. Bir kanal yönetimi yüklü miktarda para ödemedikçe dizi geri gelmeyecektir. Zaten dönmesin de… Kalsın böyle.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım