Hawaii Five-O 2010 (dizi) hakkında

Hawaii Five-O 2010 (dizi) hakkında

Steve McGarrett, deniz subaylığından polisliğe geçmiş bir dedektiftir. Babasının cinayetini araştırmak üzere Oahu’ya döner ve Hawaii valisinin kurulacak yeni ekibin lideri olması için kendisini ikna etmesi üzerine orada kalır. Burada kendi kurallarını uygulayacak, kendisine her türlü destek sağlanacak, bürokratik işlemlere tabi tutulmayacak ve kasabadaki en büyük “oyun”u bozmak için tam yetkiye sahip olacaktır. Ekipte McGarrett’a bölgeye yeni atanan ve cennette çalıştığı halde gökdelenleri sahil şeridine tercih eden, ancak kendisini adayı 8 yaşındaki kızı için emniyetli kılmaya adamış eski New Jersey polisi Danny “Danno” Williams; eskiden McGarret’in babasının himayesi altında olan ve haksız yere rüşvet almakla suçlanıp federal emniyet keşif koluna sürülen eski Honolulu polis dedektifi Chin Ho Kelly eşlik edecektir. Chin’in kuzeni Kono ise akademiden yeni mezun olmuş güzel ve korkusuz bir kasaba yerlisidir. Ayrı kaldığı kız kardeşi Mary Ann ile ilişkisini düzeltmeye çalışan McGarrett, babalarının davasını çözmeye de ant içer.

http://www.imdb.com/title/tt1600194/

Orjinali 12 sezon oynayan (68-80) Hawaii Five-0… Şimdi yeniden karşımızda.

Eğlenceli, renkli ve sürekli konuk oyuncularıyla insanı kendine bağlayan, farkında olmasanızda size Hawaii adasını sevdiren, yahu biz de gidelim kardeşim şu Honolulu plajına dedirten, bir yerin reklamı nasıl yapılır bunu bize anlatan bol güneşli polisiye dizi kendisi.

Açıkçası ben diziyi digiturk te dizi kanallarını gezinirken tanımıtını görerek merak ettim, yarım saatte 15 bölümü indirip, 4 günde de tüm bölümlerini izleyerek sevenler kadrosuna dahil oldum. Hele hele jenerik müziği yok mu? İşte ona aşık oldum. Bazen düşünüyorum : Bizim de güzel plajlarımız var, oynayacak oyuncularımız var, dünyaya tanıtılası mekanlarımız var. Neden bizde böyle bir dizi yapamıyoruz?

Dizinin başrolünde Steve rolüyle Alex O’Loughlin var. Kendisi bir çok dizide oynadığı halde aslında onu Jennifer Lopezle başrolü paylaştığı geçen senenin yapımı Back-up Plan filmi ile anımsayacağız.

Ama asıl başrol bana göre Danno yani dedektif Danny Williams karakteri ile ekranlarda olan Scott Caan. Kendisini en bariz tanıdığımı film Ocean’s Eleven ve serisi yapımları. Oradaki çatlak kardeşlerden biri. Elbetteki kendisini yine iyi bir dizi izleyicisi olanlar Entourage dizisindeki Scott rolü ile de anımsayacak. Kendisinin oyunculuk haricinde yazar, yönetmen ve prodüktör olduğunu da bilen sayısı az olacaktır sanırım. Hawaii gibi bir yerde hala takım elbiseyle gezen kaç tane adam görebilirsiniz? İşte o Danno… mutlu

Dizideki 3. önemli rol de Daniel Dae Kim’e ait. Kendisi polislikten uzaklaştırılmış Chin Ho… Büyük bir iftiranın kurbanı, bu kurulan özel ekibe yani Five-O ekibine Steve’ın isteği ile katılıyor. Daniel Dae Kim’i de yine iyi bir izlek olanlar Lost dizisindeki Jin rolü ile anımsayacaklardır. Ve tabiki 24 dizisindeki Tom Baker rolü ile…

Ve dizinin son Five-O elemanı sevimli dişi hatun Grace Park. Dizideki adı ile Kono. Soyadını telaffuz etmek biraz zor. Kono Kalakaua… Meraklısı hızlı hızlı okumayı denesin. Kendisini rahmetli Battlestar Galactica’dan tanıyorum zaten. Sevimli bir tipi var,o yüzden hayranım. Dizide ayrıca Jin’in de kuzeni rolünde.

Evet bu muhteşem dörtlünün önünde sınır yok, limit yok. Polis içinde polisten ayrı bir departman olarak çalışıyorlar. Nede olsa Hawaii Valisi böyle buyurdu bir kere.

Bir bakalım kimler misafir oldu 16 bölümde?

Dizide şimdiye kadar The Vampire Diaries dizisinde Pearl rolüyle gördüğünüz Kelly Hu katıldı. Tuh tuh maşallah…

Bir çok dizide sadece konuk oyuncu olarak yer alan Michelle Borth yine bu dizide boy gösterdi ve bana gösterecekte. İlginç bir çekiciliği var hatunun.

Mark Dacascos… Hangi rolü oynasa seveceğimiz adam. İlerleyen bölümlerde daha çok göreceğiz gibi. Diziye kötü adam Wo Fat olarak girdi.

Severek izlediğiniz bir çok diziye misafir olarak katılan James Marsters de burada yine kötü adam rolünde : Victor Hesse

Bir diğer güzel Amanda Schull… Yine dizide kendini gösterdi. Meraklısına karakter adı : Nicole Duncan

Dizinin 2. bölümünde Peter Stormare amcamıza dikkat eden var mı peki? Kendisini bir çok filmden anımsayacağız. Mesela Bad Boys 2’de Alexei… Hani şu rus çılgın. Ya da Minority Report. Veya veya Bad Company filminde Vas karakteri…

Ve yine ikinci bölümde bomba bir isim : Ivana Milicevic… Onu da sayısız dizide gördünüz ama anımsayamayanlara Vanilla Sky filminde Emma rolündeki hatun desem?

3. bölümde ise bu sefer bir başka deneyimli oyuncu karşımızda : James Russo… Fotoğrafını gördüğünüz anda kim olduğunu zaten tanıyacaksınız.

Bölüm 6 yı izlerken karşınıza birden Kevin Sorbo çıkacak. O da kim yahu diyenlere bizim Herkül amca desek… Sanırım yeterlidir.

Jon Seda ise karşımıza sevenlerine 8. bölümde merhaba diyor.

9. bölümde karşımıza Emmanuelle Vaugier çıkıyor. Kendisini Human Target dizisini izleyenler 1. sezondan anımsayacaktır. Burada da yeterince cüretkar.

Yine aynı bölümde deneyimli oyuncu Max Martini de ekranlarda. kendisini sevenler The Unit dizisi ile bense en son izlediğim Lie To Me dizisindeki ajan rolü ile anımsıyorum.

10. bölümle beraber nihayet Claire van der Boom da diziye katılıyor. Dedektif Danno’nun eski eşi rolüyle. Yine bu bölümde Bijou Phillips, Nas, Colin Egglesfield konuk olarak katılıyor.

11. bölümde ise Flash Forward dizisinde aşık olduğum Peyton List konuk olarak katılıyor. Ek olarak Rhys Coiro da bu bölümde bizlerle.

Bu arada bir çok bölümde vali olarak gördüğümüz Jean Smart’ı da eklemezsek bu listeye ayıp olur. Dizinin daimi kadrosunda değil ama yine de arada geliyor gidiyor büyük oyuncu. Şu sıralar aslında Shit My Dad Says dizisinde oynuyor.

13. bölümle beraber bir başka tanıdık yüzü göreceğiz ekranlarda :Cary-Hiroyuki Tagawa.. Hiro Noshimuri rolüyle izleyeceğiz. Kendisini birçok Jackie Chan filminden, hatta Mortal Kombattan anımsayacaksınız.

14. bölümde bir başka deneyimli oyuncu Greg Germann da sevenlerine merhaba diyor. 24 dizisi ve Stargate Universe’den anımsayacağınız Reiko Aylesworth de bu bölümde. Ama asıl süpriz bir çok filmde oynamış Tzi Ma amcanın bu bölümde konuk olması.

15. bölümde tanıdık bir sima : Joel Moore. Kendisini en son avatar da izlemiştiniz. Bonesi izleyenler onu Fisher olarak anımsayacaktır yine. JoJo adı ile bildiğimiz genç şarkıcı Joanna Levesque de bu bölümde misafir oluyor ekranlara.Ama bana göre asıl misafir Private Practice den anımsayacağınız Agnes Bruckner ya da P. Practice dizisindeki adı ile Heather

Bu arada Mamo Kahike ile rolü izlediğimiz Al Harrington’un asıl Hawaii Five-O dizisinde de oynadığını bişiyor muydunuz?

Ve izlediğim son yayımlanan bölüm 16 da ise Mariana Klaveno ekrandaydı. Yine bu bölümde The Vampire Diaries’ten anımsayacağınız Michaela McManus güzelliğiyle ekrandaydı.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım