Black Mirror 3. Sezon Geliyor

Distopik dizi “Black Mirror” beklendiği üzere Netflix’e transfer oldu. Darısı şimdiden Forever, Stalker gibi yapımların başına. Zira çok sevdiğin dizilerin iptal haberlerini verdiğimde Amazon, Yahoo, Netflix gibi steam işi yapan firmaların bu dizileri satın almalarını diliyorum.

Biliyorsunuz Netflix daha önceden Longmire ve Ripper Street, Yahoo Screen ise Community gibi iptal edilen dizileri alıp devam ettirmişti. Netflix bu sefer Black Mirror için anlaşmayı imzaladı ve diziye 12 bölümlük bir kontrat önerdi.

Şu ana kadar 7 bölümünü izlediğimiz ve 2 sezonu geride bıraktığımız distopik dizinin bize 12 bölümde neler vaad edeceğini bilmiyoruz. Tek bildiğimiz dizi gelecek ve bizi bir nebze doyuracak. Dizi muhtemelen en iyi ihtimal 2016 sonuna, en olası Netflix takvimine göreyse 2017 bahar dönemine ekranlarda olacak gibi görünüyor.

Black Mirror 3 istasy10net

Neyse neyse… Detaylar geldikçe bu konudan daha çok söz edeceğiz. Şimdi size kaynağından bir metin bırakıp, yazıyı noktalıyorum.

Serkan Çakmak

Beverly Hills, Calif., September 25, 2015 — Netflix, the world’s leading Internet TV network, will bring viewers twelve all-new episodes of Charlie Brooker’s critically acclaimed, mind-bending anthology series Black Mirror.

Netflix has commissioned House of Tomorrow to produce the twelve new episodes as a Netflix original series. House of Tomorrow’s Charlie Brooker and Annabel Jones, who executive produced the first seven episodes of the series, will continue to serve as executive producers and showrunners for the new episodes. Brooker has commenced writing the new episodes, which are scheduled to begin production in late 2015 from the series’ production base in the UK.

“It’s all very exciting — a whole new bunch of Black Mirror episodes on the most fitting platform imaginable. Netflix connects us with a global audience so that we can create bigger, stranger, more international and diverse stories than before, whilst maintaining that ‘Black Mirror‘ feel. I just hope none of these new story ideas come true,” said Brooker.

“Charlie has created a one-of-a-kind series with an uncanny voice and prescient, darkly comedic vision. We’re tremendously proud to bring Black Mirror to our members as a Netflix original series,” said Cindy Holland, Vice President, original content, Netflix.

Premiere date and episode rollout will be announced at a later date. The series will premiere internationally in all Netflix territories outside the UK and Ireland, where plans are still being determined.

Created and written by Brooker, Black Mirror taps into our collective unease with the modern world and each stand-alone episode is a sharp, suspenseful tale exploring themes of contemporary techno-paranoia. Without questioning it, technology has transformed all aspects of our lives; in every home; on every desk; in every palm – a plasma screen; a monitor; a Smartphone – a Black Mirror reflecting our 21st Century existence back at us. The series has been recognized with an international Emmy Award, a Peabody Award, a Rose D’Or and been nominated for a Bafta® award.

Black Mirror

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım