2012 Diziler İptal – Devam Durumları

2011-2012 kanalların dizi skalasında bir çok yeni yapım yerini alırken; bir çok büyük yapım da veda edeceğini daha önceden açıklamıştı. Bahsettiğimiz konu elbette yerli kanalların ağa, köy, aşiret dizileri değil. Tüm dünyanın ekrana kilitlendiği yabancı orijinli diziler.

Eureka, Desperate Housewives ve House‘un son sezonunu izliyoruz. Özellikle House MD büyük bir kayıp olacak ekranlarda. One Tree Hill ise ekranlara çoktan veda etti bile.

Daha önceki yazımda (2011-2012 Sezonu Dizileri) , 8 Mart 2012’de The Playboy Club, Free Agents, H8R, How to Be a Gentleman, Charlie’s Angels, Man Up, Allen Gregory, Prime Suspect, Work It, Terra Nova ve Luck dizilerinin gelecek sezonları olmadığını ve bitirildiğini yazmıştım. Peki o zamandan bu güne neler değişti.

MTV, bünyesindeki animasyon komedi serisi Good Vibes‘ı ikinci sezon için yenilememe kararı aldı. Böylelikle dizinin ekran macerası tek sezonluk oldu. Make It or Break It dizisi de iptal kararı verilen diziler kategorisine girdi.  Breaking In ve I Hate My Teenage Daughter resmi iptal haberi ise bugün ajanslara düştü. Özellikle I Hate My Teenage Daughter‘ın bekleneni veremediği ve iptale yakın olduğunu konuşmuştuk.
Luck dizisi ise gelecek vaat etmesine rağmen, çekimlerde 3 atın ölümü nedeniyle dizi apar topar iptal edilmişti. Dizi kadrosunda Dustin Hoffman, Dennis Farina, Nick Nolte gibi iyi oyuncular vardı.

NBC yönetimi “Prime Suspect, Best Friends Forever, The Firm, Free Agents, The Playboy Club” dizilerinin iptal edildiğini açıkladı. Burada bir tek “The Firm” için nihai karar yoktu ama o da geldi. Dizi için şöyle demiştim:

The Firm de iptale gittikçe yaklaşan bir diğer yapım. Dizi izlenme oranını iyice düşürürken, yayın günü de değişerek elvade sinyallerini vermeye devam etti.

CBS şu ana kadar sadece “How To Be A Gentleman” için resmi iptal kararını açıkladı. Ancak “NYC 22 ve Unforgattable” dizileri izlenme oranı bakımında büyük risk taşıyan bölgede seyrine devam ediyor.

FOX kanalının dizilerine baktığımızda ise şu an iptal kararı çıkan diziler şöyle : “I Hate My Teenage Daughter, Breaking In, Allen Gregory, Terra Nova, Alcatraz, The Finder

Terra Nova için uzunca yazmış ve kararın yanlış olduğunu yazmıştım. Bir geri dönüş yapmadı FOX kanalı ve devam etmeyeceğini net bir dille belirtti. Ancak büyük süpriz dün geldi. Kanal “Alcatraz ve The Finder” dizilerini iptal ederek; her iki yapımı da tek sezonluk diziler rafına gönderdi.

Alcatraz hem büyük bütçeli, hem riskli bir yapımdı. Kanalda JJ Abrahams imzalı iki dizi vardı ve benim tahminime göre Fringe final yapacaktı ama seyirci baskısı ve dizinin 4 sezondur oynaması nedeniyle yapımcılar devam kararını Fringe için alınca, Alcatraz tek sezonun ardından rafa kalktı.

The Finder” içinse özel bir tanıtım yazısı yazmıştım. İşte burada The Finder Dizisi Aslında dizi Bones adlı dizinin bir spinoff’u idi ama kanal sanırım reytinglere bu eğlenceli ve güzel yapıma da elveda dedi. Bu haftaki bölümün ardından dizi ekranlara veda edecek.

DEVAM EDECEK YAPIMLAR

Law & Order: SVU, Grey’s Anatomy, American Dad, Blue Bloods, Criminal Minds, CSI: Las Vegas, Family Guy, Hawaii Five-0, How I Met Your Mother, Mike and Molly, NCIS, NCIS: Los Angeles, Person of Interest, The Big Bang Theory, The Cleveland Show, The Syndicate, The Good Wife, The Mentalist, The Simpsons, 2 Broke Girls, Grimm, Smash, Bones, Raising Hope, New Girl, Glee, Fringe, The Vampire Diaries, The Client List, Touch, Once Upon A Time, Southland, Borgias, Veep, Girls, Supernatural ve 90210 yeni sezon onayı almış olan dizilerdir.

Listenin en büyük süprizi nisan ayının ortasında başlayan ve henüz bir kaç bölümü yayınlanan “The Client List” dizisinin 2. sezon onayını şimdiden almış olması. Ünlü oyuncu Jennifer Love Hewitt‘in rol aldığı ve 8 nisanda ilk kez ekrana gelen “The Client List” dizisi Lifetime ekranlarında deva ediyor olacak.

How I Met Your Mother için önümüzdeki sezonun final olacağı yönünde ciddi görüşler var. Hatta dizi karakterlerinden Robin Scherbatsky‘i canlandıran Cobie Smulders‘ın da geçtiğimiz günlerde artık son tarzında bir röportajını okumuştum. Ayrıca bu sezonki bölümlerin birinde, Ted Mosby hikayesini anlatırken 2014 yılında kucağında bir bebek ile görülmekteydi.

The Big Bang Theory dizinin oyuncuların 2015’e kadar sözleşmelerinin uzatıldığının ve dizinin en az 2 sezon daha devam edeceğinin de altını çizmek gerekir.

Fringe 5. sezon onayını almasına rağmen, gelecek sezon 13 bölüm ardından ekranlara veda edecek.

Supernatural zor da olsa gelecek sezon onayını aldı. Zor diyorum zira konu ve reytingler itibari ile ciddi sıkıntılar yaşıyor. Muhtemelen gelecek sezon son olacak ve büyük final sinema filmine dönüşecektir.

Henüz burada resmi olarak Two and Half Men için onay aldı yazamadım ama başrol oyuncularından Ashton Kutcher, Jon Cryer ve Angus T Jones’un sözleşmelerinin uzatılması yönünde olumlu haberin gelmesi dizinin en az 1 sezon daha devam edeceğini gösteriyor.

Bones dizisi 8. sezon onayını aldı. Yapımcılar “Eğer FOX imkan verirse elimizde 2 sezonluk senaryo hazır” diyor. Bilindiği gibi dizide Booth ve Brennan 7. sezonda nihayet evlendi ve çocuk sahibi oldular.

Grimm ve Once Upon A Time dizileri için 8 Mart’ta dediğim gibi gelişmeler oldu ve önümüzdeki sene için onayları aldı. Keza şöyle demiştim :

İlk sezonları devam eden Grimm ve Once Upon A Time bu sene için tam sezon onaylarını almıştı. 2. sezonları ise bu seneki izlenme oranlarına endeksli. Once Upon A Time sezona kötü başlasada şu an izlenme oranları ile günü zirvede veya 2. sırada tamamlıyor. Grimm ise oynadığı günü sirküle ettiğinden her iki dizi de eğer ki mali sebepler kaynak gösterilmezse gelecek sezon bizlerle olmaya devam edecek.

Grey’s Anatomy için 9. sezon onayının da ben bu yazıyı yazarken geldiğini gördüm. Ancak kadro konusunda bir sıkıntıları varmış. Henüz oyuncularla yeni sözleşme imzalanmamış.

Bunların yanında BBC dizilerinden Sherlock ve Luther için zaten daha önceden yazmıştım Sherlock ve Luther 3. Sezon Onaylarını Aldı

Ayrıca bu sezon Leverage, Californication, Shameless, Dexter, Burn Notice, Teen Wolf, True Blood, Misfits, The Listener, garanti olarak yeni sezonları ile ekrana dönecek.

Epic yapımlardan Game of Thrones ve Spartacus‘un de gelecek sezon ekranlarda olacağı müjdesini verelim. Game of Thrones’in şu an 2. sezon devam ederken, 3. sezon onayını geçtiğimiz ay almıştı.

 

DURUMLARI BELİRSİZLER

Şu an için gelecek sezonları için sözleşme durumu konuşulan dizilerse şöyle : “Happy Endings, Castle, Private Practice, Revenge, Community, Paranthood, Whitney” Bu dizilerden muhtemelen “Castle ve Community” yüksek izlenme oranı ile devam edecektir. Ancak diğerleri henüz belli değil.

Gossip Girl, Hart Of Dixie, The Secret Circle, Napoleon Dynamite” için ciddi soru işaretleri ise devam ediyor. İvme yakalayamayan ve yeni bir çok dizi karşısında ezilen yapımlar için her an süpriz kararlar çıkabilir.

ABC bünyesindeki “The River, Missing ve Body Of Proof” iptale en yakın diziler. The River için bir önceki yazıda;
The River; Paul Blackthorne, Bruce Greenwood, Luisana Lopilato ve Eloise Mumford gibi oyuncuları kadrosunda barındırmasına rağmen bir türlü istenilen başarıyı sağlayamadı. Henüz 2. sezon için spekülasyonlar başlamasa da yayınlanan 6 bölümün ardından izlenme oranları pek de iç açıcı görülmüyor.
Yorumunu yapmıştım. Geçen 2 aylık sürede risk bölgesinden çıkamayan dizi için kanal, bu hafta kararını verecek. Muhtemelen iptal olup, tek sezonluk diziler kervanına katılacak.

CW kanalında “The L.A. Complex ve Ringer” için işler iyi gitmiyor. Ringer için bir önceki yorumum şuydu :

Sarah Michelle Gellar ve Jaime Murray gibi isimlerle kadrosunu güçlü tutan “Ringer” bu sezon başlayıp, bekleneni veremeyen bir dizi daha.

2 aylık dönem içinde gelen haberlere göre pek bir ilerleme sağlanamamış. İptal haberi gelirse şaşırmamak gerekir. Kanalın asıl merakla beklenen haberi “Nikita” için olacak. Daha önceden dizinin sallantıda olduğunu yazmıştım ama izlenme grafiklerine bakarsak dizi toparlamış kendisini. Fanları dizinin devamı yönünde karar çıkacağını umuyor. Meggie Q için bile izlenecek dizinin, ben de devam etmesi taraftarıyım.

CW kanalına ait yapımlardan “Chuck” sene başında 5. sezonu tamamladı ve ekranlara veda etmişti zaten. Şu an “Bent, Awake, Harry’s Law ve Are You There, Chelsea?” için ne gibi karar çıkacağı konuşuluyor. Bu yapımlar içinde en büyük beklenti “Awake” dizisine aitti. Ancak izlenme oranları pek iç açıcı gözükmüyor.

Gelişmeleri hep beraber izlemeye devam edeceğiz….

Serkan Çakmak

www.istasy10.net 

twitter.com/remphin

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım