2011-2012 Sezonu Dizileri

2011-2012 kanalların dizi skalasında bir çok yeni yapım yerini alırken; bir çok büyük yapım da veda edeceğini açıklamaya başladı. Bahsettiğimiz konu elbette yerli kanalların ağa, köy, aşiret dizileri değil. Tüm dünyanın ekrana kilitlendiği yabancı orijinli diziler.

 

İPTAL EDİLEN DİZİLER

Son iptal kararı bu sezon yayına başlayan Terra Nova dizisinden geldi. Fox kanalı Terra Nova gibi büyük ve masraflı yapıma şans tanımadı ve 2. sezonu düşünmediğini belirtti. Oysa Steven Spielberg’ün idari yapımcılığını üstlendiği Terra Nova farklı konusuyla dikkat çekiyordu. Jason O’Mara, Shelley Conn, Christine Adams, Stephen Lang gibi isimleri kadrosunda bulunduran dizi kanala göre beklenen izlenme oranını yakalayamaığı için iptal edili. Yapımcı firma son şansını kablolu kanallarda arayacak. Eğer ki her hangi bir kablolu TV ile anlaşılamazsa Terra Nova da tek sezonluk, çöp diziler arasında yerini alacak.

Blue Mountain State bir diğer süpriz iptal. Gençlik dizisi Blue Mountain State, kanalın geçen sezon değerlendirmesi ardından süpriz kararla yayından kaldırıldı.

 

Yapımcılar David Shore ve Katie Jacobs ile Hugh Laurie‘nin süpriz açıklaması ile 8 sezondur keyifle, zevkle ve merakla izlediğimiz House MD de son bulacak dizilerden birisi. 8. sezon başında Dr Cuddy karakterini canlandıran Lisa Edelstein diziden ayrıldığını açıklamış ve dizi farklı bir noktaya kaymıştı. Hastanenin başarılı ve sorunlu çocuğu House’un eğlendirici macerası House MD geçen yıllarda sayısız ödül almış; dünya çapında milyonlarca hayran kitlesine sahip olmuştu. Açıkçası dizinin bitiş nedeni oyuncuların artık sıkılmış olması olarak görülüyor.

House MD gibi 8 sezondur ekranlarda olan Desperate Housewives ve 9. sezonunu yaşayan One Tree Hill‘de bu sezon seyircilerine veda edecek yapımlar olarak dikkat çekiyor. Her iki dizi de tıpkı House MD gibi bol ödüllü ve dünya çapında milyonlarca hayran kitlesine sahip.

 

Yayın hayatına bu sezon başlayan ancak henüz 5., 6. bölümlerinde iptal olan diziler ise şöyle : The Playboy Club, Free Agents, H8R, How to Be a Gentleman, Charlie’s Angels, Man Up, Allen Gregory, Prime Suspect, Work It

Özellikle The Playboy Club yayın saati, içeriği bakımından çok fazla şikayet almış ve kanal sonunda dayanamamış; diziye nokta koymuştu. Bir diğer büyük beklentili dizi de efsane Charlie’s Angels‘ın yeniden çevrimiydi. Ancak dizi konu olarak zayıf kalınca 7. bölümün ardından iptal edilmişti.

MTV, bünyesindeki animasyon komedi serisi Good Vibes‘ı ikinci sezon için yenilememe kararı aldı. Böylelikle dizinin ekran macerası tek sezonluk oldu. Fox’un yeni animasyon serisi Allen Gregory de iptal edilen bir diğer animasyon yapım olarak kayıtlarda yerini aldı.

The Nine Lives of Chloe King, Love Bites, Shit My Dad Says, Defenders, Mad Love ve 8 sezon oynayan Entourage yeni yayın dönemine girilen sonbaharda iptal kararı verilen diğer dizilerdi. Bu diziler içinde Entourage’ın final yapması büyük süprizdi. Dizi yapımcılarının açıklaması ise oyuncuların sıkıldığı yönündeydi.

iPTAL EDİLEBİLİR DİZİLER

Bunca iptal edilen yapımın yanında iptal olma yolunda hızla ilerleyen diziler de yer alıyor. Burada ise süpriz ve büyük yapımlar da mevcut.

Bu sezon ekranlarda yer almaya başlayan dizilerden A Gifted Man, The River, Pan Am, Hart of Dixie, Prime Suspect, I Hate My Teenage Daughter, Harry’s Law, Up All Night, Ringer,  Whitney ve Man Up bir türlü beklenen izlenme oranlarını yakalayamadı.

The River; Paul Blackthorne, Bruce Greenwood, Luisana Lopilato ve Eloise Mumford gibi oyuncuları kadrosunda barındırmasına rağmen bir türlü istenilen başarıyı sağlayamadı. Henüz 2. sezon için spekülasyonlar başlamasa da yayınlanan 6 bölümün ardından izlenme oranları pek de iç açıcı görülmüyor.

Sarah Michelle Gellar ve Jaime Murray gibi isimlerle kadrosunu güçlü tutan “Ringer” bu sezon başlayıp, bekleneni veremeyen bir dizi daha.

Dönem dizisi olarak karşımıza çıkan Amerikan Efsane’lerinden birini yansıtan Pan Am de bir diğer hayal kırıklığı yaratan ve iptale en yakın görülen dizi olarak karşımıza çıkıyor. 60’lı yılların nostaljisini üzerinde taşıyan bu yapım muhtemelen 2. sezonu göremeden sezon sonu arşivlerde yerini alacaktır.

Tam bir Türk filmi tadındaki Hart of Dixie de iptal ile geçer not arasında sürünen dizilerden bir tanesi. Başrolünde Rachel Bilson‘un oynadığı ve güneyde küçük bir kasabada doktorluk yapmaya giden New york’lu genç bir doktorun hikâyesinin anlatıldığı dizide 16 bölüm geride kalırken, 2. sezon için henüz bir haber gelmemiş görülüyor.

Bir diğer yeni dizi The Firm de iptale gittikçe yaklaşan bir diğer yapım. Dizi izlenme oranını iyice düşürürken, yayın günü de değişerek elvade sinyallerini vermeye devam etti.

 

Yeni yapımların dışında iptal riski taşıyan eski diziler de mevcut. Fringe, Gossip Girl, Nikita, 30 Rock, CIS Miami, CSI NY, 90210, Community şu san sallantıda görülen diziler.

Özellikle Fringe yayınlanacak bölümün ardından ekranlara elveda diyebilir. Olivia Dunham karakterini canlandıran Anna Torv‘un “artık başka karakterlere hayat vermeli” açıklaması, dizinin izlenme oranının neredeyse dibe vurması, yapımın çok masraflı olması Fox kanalının her an iptal kararı almasının en büyük nedenleri olarak söylenebilir.

4. sezonu oynayan 90210, 6. Sezonunu izlediğimiz 30 Rock, 2. sezonuna devam eden Nikita, 5. sezonuyla ekranlarda yer alan Gossip Girl ve 3. sezonu oynayan Community kanalların beklediği izlenme oranlarını şu an karşılayamamakta. Bu yapımlar içinde Nikita geçtiğimiz sezon son anda iptalden dönmüş, bu sezona toparlanarak girmiş, ancak şu an düşüş gösterdiğinden kanal patronlarının burun kıvırdığı yapım olarak notlar arasında yerini almıştı.

Ve en büyük iptal edilme riski taşıyan diziler CSI NY ve CSI Miami… 8. sezonu devam eden CSI NY ve 10. sezonu oynayan CSI Miami iptal edilme riski en yüksek polisiye dizilerden. Amerikanın lokomotifi CSI Lasvegas’ı karşısında çok fazla tutunma şansları görülmese de kanalların son bir şans daha tanıması da olası elbette ki.

 

GELECEK SEZON ONAYI ALANLAR / ALABİLECEKLER

Resmi açıklamaları gelen ve gelecek sezonu olan diziler şöyle :

How I Met Your Mother, The Big Bang Theory, The Simpsons, Family Guy, American Dad, The Cleveland Show, Justified, Boardwalk Empire, PhoneShop.

Bunların yanında BBC dizilerinden Sherlock ve Luther için zaten daha önceden yazmıştım Sherlock ve Luther 3. Sezon Onaylarını Aldı

Henüz açıklanmasa da gelecek sezon muhtemelen devam edecek dizilerin başında CSI Lasvegas, Criminal Minds, NCIS, The Mentalist, The Vampire Diaries, NCIS: Los Angeles, Modern Family, Hawaii Five-0, Mike & Molly, The Middle.

Elbette merak edilen diğerleri de Alcatraz, Supernatural, Good Wife, The Office, Grimm, Once Upon A Time, Glee, Bones, Two and a Half Men gibi yapımlar.

Alcatraz büyük bütçeli ve ilk sezonunu yaşayan bir yapım olmasına rağmen izlenme oranları yine de beklenti altında kalmış görülüyor. J.J. Abrahams yine bir seçim yapmak zorunda kalabilir. Fringe & Alcatraz arasında bir seçim yapması gerekirse muhtemelen Alcatraz devam eder diyecektir.

Supernatural ise bu sezon çok fazla bölüm arası vermesi ile dikkat çekiyor. 7. sezonu devam eden dizide ne izleyiciler, ne de kanal gelecek sezona dair bir fikre sahip değil. Geçen yıllara göre büyük bir izlenme oranı düşüşü yaşasa da muhtemelen devam kararı alacaktır.

 

The Office bu sezon sonunda baş oyuncusu ile yollarını ayıracak. Gelecek sezon ya yeni bir oyuncu ile devam diyecekler veya tadında bırakalım deyip, son verecekler. Good Wife ise güzel konusu ile devam kararı alacak dizilerden bir tanesi.

 

 

İlk sezonları devam eden Grimm ve Once Upon A Time bu sene için tam sezon onaylarını almıştı. 2. sezonları ise bu seneki izlenme oranlarına endeksli. Once Upon A Time sezona kötü başlasada şu an izlenme oranları ile günü zirvede veya 2. sırada tamamlıyor. Grimm ise oynadığı günü sirküle ettiğinden her iki dizi de eğer ki mali sebepler kaynak gösterilmezse gelecek sezon bizlerle olmaya devam edecek.

Uzun yıllardır devam eden Bones ve Two And A Halfmen‘den Bones garanti devam eder derken; Two and a Halfmen’İn devam edip etmemesi başrol oyuncularına kaldı. Glee müzikal tadında bir dizi olduğu ve neredeyse her bölüm ünlü bir konuğu diziye misafir ettiğinden yine gelecek sezon ekranlarda olacak gibi.

Hepsinin dışında Castle, Revenge, Awake, Happy Endings, Blue Bloods, New Girl, 2 Broke Girls, Last Man Standing, Touch ve Blue Bloods onay almaya en yakın diziler.

 

 

YAKINDA – YENI

Bu sene ekranlara bir çok yeni yapım geliyor. Daha güzeli bir çok da tanıdık yüz televizyon ekranları ile buluşuyor. Jennifer Love Hewitt, Lucy Liu, Martin Lawrance, Ali Larter, Charlie Sheen ve Cuba Gooding Jr. ilk göze çarpan isimler.

 

Robert De Niro’nun yapımcılığını üstlendiği ve CBS kanalında yayınlanacak “NYC 22” dizisi 15 nisanda yayına başlayacak.

The CW kanalının medical konulu yeni dizisi “First Cut” yakında bizlerle olacak.

Ünlü oyuncu Jennifer Love Hewitt‘in rol alacağı ve 8 nisanda ilk kez ekrana gelecek “The Client List” dizisi Lifetime ekranlarında olacak.

NBC kanalının yeni komedi dizisi “Animal Kingdom” yakında ekranlarda.

NBC’nin yeni sipariş ettiği ve itfaiyecileri konu alacak dizinin adı “Chicago Fire” Başrolde House MD’den tanıdığımız Jesse Spencer var.

NBC’nin bir diğer komedi dizisi “Go On” olacak. Dizide başrol Friends dizisinde Chandler karakterini canlandıran Matthew Perry.

Fox kanalının sipariş ettiği “Guilty” dizisinde oscar ödüllü Cuba Gooding Jr. oynayacak.

CBS kanalının Sherlock Holmes uyarlaması olacak dizisi “Elementary”. Süpriz ise Dr Watson kadın olacak ve onu Lucy Liu canlandıracak.

HBO’nun yeni komedi dizisi “Veep” 8 nisanda ekranlarda.

CBS kanalının yeni polisiye dizisinin adı “Widow Detective” olacak.

CBS kanalının adı henüz açıklanmayan komedi dizisinde Martin Lawrence başrolde yer alacak.

 

Fox kanalının yeni dizisi “Let It Go” da başrol Chuck dizisinin yıldızı Zachary Levi olacak.

CBS yine bir komedi dizisi iel karşımızda. Başrolde Joanna Garcia-Swisher, dizinin adı “Oh Fuck It’s You

The CW’nin epik aşk hikayesi tadındaki yeni dizisi “The Selection” olacak.

Fox kanalının yeni casusluk dizisi “The Asset“. Kadrosunda Heroes dizisi yıldızı Ali Larter olacak.

NBC’nin gizem dolu hikayesiyle gösterime girecek dizisinin adı “Midnight Sun

FX kanalında ekrana gelecek komedi dizi “Anger Management” de başrol Charlie Sheen‘e ait.

Bunlar haricinde onlarca daha dizi bu sezon ekranlarda yer alacak… Önümüzdeki günlerde onları da değerlendirip, toparlayacağız.

Herkese keyifli seyirler.

Serkan Çakmak

www.istasy10.net 

twitter.com/remphin

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım