İzledim : The Avengers

The Avengers veya Türkçe meali ile Yenilmezler… Aslında izleyeli çok oldu ama yazmadım nicedir. Filmin ilk gösterimine almıştım bileti. Tahminlerimin çok çok üstünde bir serüvendi. 22 gün sonra MIB 3 yazısının ardından dedim ki bir kaç kelam da “Yenilmez Çocuklar” için yazmalı…

Film konu itibari ile özetlendiği takdirde : Çizgi roman şirketi Marvel’in Iron Man, Kaptan Amerika, Hulk, Thor, Hawkeye ve Black Widow gibi süper kahramanlarını bir araya getiren “Yenilmezler” (The Avengers), Amerika ile aynı anda Türkiye’de de vizyona girdi.

Joss Whedon‘ın yönetmenliğini üstlendiği filmde, beklenmedik bir düşmanın su yüzüne çıkarak dünyanın güvenliğini tehdit etmeye başlaması üzerine S.H.I.E.L.D. adıyla bilinen uluslararası barışı koruma teşkilatının yöneticisi olan Nick Fury, dünyanın dört bir yanını gezerek, dünyayı böyle bir felaketten kurtarmak için ihtiyaç duyduğu takımı topluyor.

Yenilmezler… Iron Man, Captain America, The Hulk, Thor, Black Widow, Hawkeye… Kendi çaplarında yetenekli 6 isim.

işte filmden isimler… Detaylar…

Iron Man veya Tony Stark

Kendisine daha önceki 2 Iron Man filminde olduğu gibi Robert Downey Jr. hayat veriyor yine. Ki filmin en önemli kahramanı, ekibin vurdumduymaz zeki çocuğu. Esprileri ile, pratik zekası ile çözüm adamı. Sanırım yaptığı bir çok espriye filmi izlerken katıla katıla güleceksiniz. Ah evet, film tahmin edemeyeceğiniz kadar mizahi. Bu arada Iron Man 3 seneye vizyonda olacak.

Captain America veya Steve Rogers

Geçtiğimiz sene beyaz perdeye merhaba diyen Captain America: The First Avenger‘da olduğu gibi yine Kaptan Amerika’yı Steve Rogers canlandırıyor. Bilindiği üzere Kaptan Amerika biraz retro, geçmişte kalmış bir yaşam… Dondurulmuş, yıllar sonra hayata merhaba demiş. Bu yüzden bazı tavırları diğer kahramanlara garip gelebiliyor. Kendisi bir asker olduğundan takım lideri gibi emir verse de yukarıda dediğim gibi şımarık çocuk Stark’ın önüne geçemeyecek. Gücü, dayanıklığı ve zırhı ile kahramanımız bir kez daha beyaz perdede….Meraklısına da not : Captain America 2 aksilik olmazsa 2014 yılında sinemalarda.

The Hulk veya Bruce Banner

Yenilmezler bir araya gelmeden önce 2 Hulk filmi izlemiştik aslında. İlki 2003 yılında oynamış ve orada Yeşil Dev’i Eric Bana canlandırmıştı. Lakin bu isim ve film yapımcıları tatmin etmediğinden ikinci film olan 2008 yapımı The Incredible Hulk‘da Bruce Banner karakteri usta oyuncu Edward Norton‘a teslim edilmiş ve film büyük başarı elde etmişti. Ben açıkçası burada da Norton’u bekliyordum ama The Hulk karakterine Yenilmezler ekibinde hayat veren isim Mark Ruffalo oldu. Mark Ruffalo’yu daha önceden “Shutter Island, Blindness, Zodiac, Just Like Heaven, Collateral, Eternal Sunshine of the Spotless Mind” gibi filmlerde yan rollerde izlemiştik. Yanlış anımsamıyorsam bu ilk büyük oyunculuk deneyimi. Zira burada 6 kahramanın da başrol olduğunu unutmamak gerekir. The Hulk serisinde 3. film için henüz bir duyuru da yok. Ama olursa Bruce Banner sanırım bundan sonra Mark Ruffalo ile hayat bulacaktır.

Thor

Onun diğer adı sanırım bizce Tanrı (: Geçen sene ilkini izlediğimiz Thor filminde olduğu gibi Yenilmezler takımındaki Thor karakterini de genç aktör Chris Hemsworth canlandırıyor. Filmin bir diğer asi çocuğu, kendini ekipten üstün gören Thor’un dünyayı çok sevdiği ve onu koruma istediği ise ayrı bir gerçeklik. Meraklısına Thor 2 filminin de gelecek sezon beyaz perdede olacağını bildirelim. Herşeyi parçalayabilir çekici ve yarı ölümlü bedeniyle Tanrı Thor sizlerle…

Black Widow veya Natasha Romanoff...

Karaktere filmde ünlü kadın oyunculardan porselen surat Scarlett Johansson hayat veriyor. Black Widow karakterinin daha önceki tanıttığım kahramanlar gibi tek başına bir filmi yok. Ancak iyi bir izleyici isenin 2 sene önce oynayan Iron Man 2 filminde herkese merhaba dediğini anımsayacaktır. İkna yeteneği güçlü kahramanımızın, seksapelitesi üst düzeyde. Sanırım Johansson için bu karakter biçilmiş bir kaftan.

Hawkeye veya Clint Barton.

Karaktere hayat veren isim Jeremy Renner. Son yıllarda Renner ardı ardına önemli filmlerde boy gösteriyor. “28 Weeks Later, S.W.A.T., Take, Mission: Impossible – Ghost Protocol” ve elbette Hawkeye karakterini ilk kez gördüğümüz Thor. Bu karakterin de tıpkı Black Widow gibi tek başına filmi yok. Ölümcül okları ile her mesafeden her şeyi vurabilen kahramanımız, filmde (spoiler gibi olacak ama) bir süre kötülerin yanında ama sonunda Yenilmezler ekibindeki yerini alacak. Renner hayranlarına ayrıca bir haber; The Bourne Legacy ile bu sene Jeremy Renner bir kez daha beyaz perdede olacak. Bizim alıştığımız adı ile “Geçmişi Olmayan Adam” serisinde bu sefer başrol onun. Ve ona filmde Edward Norton gibi güçlü bir isim eşlik edecek.

Nick Fury

Avengers ekibini bir araya getiren adam; Nick Fury… Ve o elbette role hayat veren bir büyük oyuncu daha : Samuel L. Jackson. Elbetteki onu “Iron Man, Thor, Captain America: The First Avenger” filmlerinde gördünüz. Yoksa bu ekip nasıl bir araya gelirdi. Sevenlerine bir kaç haber de vereyim. Tam olarak tarihleri ne değil ama Samuel L. Jackson “Nick Fury, The XXX 3” filmleri ile de önümüzdeki aylarda vizyonda boy gösterecek.

Loki

Filmindeki en göze çarpan kötü adam. Kendini neredeyse peygamber zanneden kötü evlat. Aslında o sürgündeki bir prens. Balka bir dünyadan bahsediyorum elbette. Yarı Tanrı Thor’un üvey kardeşi Loki. Filmdeki kötü karakterleden Loki‘yi de Tom Hiddleston‘ın canlandırdığını notlarımız arasında iletelim. Oyuncunun çok fazla bir deneyimi yok. Genellikle yan rollerde oynamış ancak gerek Thor filmi ve gerekse Avengers onun için büyük şans.

6 Yenilmez, ekip lideri ve kötü çocuğu tanıdığımıza göre devam edelim. Filmde büyük isim bolluğu göze çarpmaya devam ediyor. İşte sırasıyla onlar :

Agent Maria Hill veya gerçek adı ile Cobie Smulders. Hemen hemen herkes onu “How I Meet Your Mother” dizisindeki “Robin Scherbatsky” rolü ile tanıyacaktır. Filmde çok büyük rolü olmasa da yeterli miktarda görecek ve “özellikle erkekler” hastası olacaksınız. İzleyince anlarsınız.

Elbette ki Iron Man veya Tony Stark’ın olduğu yerde Pepper Potts olmasa olmaz. Pepper Potts karakterine bir kez daha deneyimli aktris Gwyneth Paltrow hayat veriyor. Yine sakin, yapıcı, tamamlıyıcı Pepper rolü ile karşımızda.

Belki bilmeyenler olabilir. Iron Man amcamızın muhteşem bilgisayarı Jarvis‘e hayat veren ses Paul Bettany‘e ait. Meraklısı kim diye hemen arama motorundan fotoğrafına baksın. Tanıyacaktır.

Filmin bir diğer starlarından Selvig. Thor serilerinde sıkça izleyeceğiniz karaktere hayat veren isim yine büyük bir oyuncu : Stellan Skarsgård. Stellan Skarsgård ismini “Thor, Melancholia, The Girl with the Dragon Tattoo, Angels & Demons, King Arthur” gibi filmlerden kendisini hemen anımsayabilirsiniz.

Bunca karakterden sonra teknik ekibe kısaca bakarsak yönetmenlik koltuğunda Joss Whedon, senaryoda Zak Penn isimleri göze çarpıyor.

Harika bir sinema şöleni, dolu dolu 150 dakikalık yapımın ardından söylenecek en kısa ifadeler “parayı sonuna kadar hakettiği ve güzel bir eğlence vaad ettiği” olacaktır. Ancak tek sorun bana göre The Avengers adı altında kahramanların çok erken birleştirilmiş olması. Çünkü bu filme kadar Black Widow ve Hawkeye için en azından birer başrol film görebilirdik. Hatta Hulk 3 ile Mark Ruffalo’yu daha önceden tanıma şansımız olabilirdi.

Filmde hikaye Thor’un kanadından geliyor bu arada. Bu filmde tüm taşları yerine oturtmak isteyenler eğer ki sinemaya gitmemiş ve gitme planı varsa; önce Iron Man 1 ve 2, Captain America : First Avenger ile Thor filmlerini izlemelidir. Zira hem kahramanlara daha iyi ısınır, hem de filmde işlenen konuyu daha net görmüş olursunuz.

Film Thor kanadından geliyor demiştim zaten. Loki yani Thor’un üvey kardeşi sayesinde dünya bu kadar karışacak ve Avengers bir araya gelmek zorunda kalacak. O yüzden Thor’u izlemek önemli.

Captain America’yı daha iyi tanımak, bu kahraman nasıl ortaya çıktı ve neden onca sene buzda yattı bilmek için Captain America : First Avenger filmini izlemeniz tavsiye edilmektedir. Kafanızdaki soruların cevaplarının bir kısmı da bu filmde saklıdır.

Ve elbette Tony Stark. Namı diğer Iron Man. 1 ve 2. filmi izlemelisiniz. Çünkü Iron Man nasıl oluştu, ne iş yapar, neden bu kadar şımarık, Pepper ile durumu nedir, Black Widow nasıl doğdu görmek için biçilmiş kaftandır. Ayrıca dış ses Jarvis’i de daha iyi anlayacaksınızdır.

Dediğim filmleri izlemeden The Avengers’ı izlerseniz ne olur? Hiç birşey olmaz. Sıradan bir film olur sizin için ve sonra karakterler için bir merak duygusu oluşur. Hadi şunları da izleyeyim dersiniz.

Her neyse… Zevkli 2,5 saat için… Yenilmezleri izleyin.

Son not : The Avengers Comic Book serisinde gerçek kadro ise şudur (Hawkeye, Maria Hill, Iron Man, Protector, Quake, Red Hulk, Spider-Woman, Thor, Vision)

Serkan Çakmak

FRAGMAN

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım