İzledim : MIB 3

MIB 3” ve “Men in Black 3” veya veya “Siyah Giyen Adamlar 3“… Her nasıl size tatmin edecekse, adı öyle olsun diyelim.

İlki 1997 yılında beyaz perdeye merhaba diyen, ikincisini 2002 yılında izlediğimiz “Siyah Giyen Emmiler” 10 sene sonra bizlere bir kez daha merhaba dedi. Aslında film için ilk duyuru yapıldığında Tommy Lee Jones ve Will Smith oynayacak mı netleşememişti. Ama şu bir gerçek ki her ikisi olmadan MIB’nin de anlamı olmazdı.

Nitekim Barry Sonnenfeld yönetmenliğinde çekilen 3 filmde de bu kemik kadro bozulmadı ve karşımıza 100 dakikalık kült bir şölen çıkıverdi.

Ancak 3. filmde bazı değişiklikler vardı elbette. İlk filmde MIB yöneticisi olarak izlediğimiz Rip Torn veya filmdeki adı ile Zed / Ajan Z… 3. filmde yer almıyor, öldüğü ilan ediliyor. Yerine deneyimli oyuncu Emma Thompson gelmiş. Filmdeki adı ile Ajan O. Oyunculuğu tartışılmayacak birisi, o yüzden üzerinde durmuyorum. Geçmişe dönme hikayesi olduğundan Ajan O’nun geçliğini ise Alice Eve canlandırıyor.

3. filmde Tommy Lee Jones çok fazla görünecek diyemiyorum. Zira bir geçmişe dönme, zaman sıçraması hikayesi karşımıza çıkıyor ve Ajan K’nin gençliği daha çok filmde yer alıyor. Tommy Lee Jones veya diğer adı ile Ajan K‘nin gençliğini filmde Josh Brolin canlandırıyor. Oyunculuğu, tavırları ise bence gayet başarılı.

Will Smith… Adamım… Namı diğer Ajan J. Filmin başından sonuna kadar kendisini göreceğiz. Bizi eğlendirecek, klasik Amerikan esprileriyle yine günümüze neşe katacak isim… Bu adam oyunculuğun hakkını kesinlikle veriyor. Ve bence Ajan J. 4. bir filmi daha hakediyor.

Filmi izlemeyen, izlemek isteyenler için çok fazla detay maalesef yazamıyorum. Zira spoiler vermemek lazım. Konudan saptırmamak lazım.  90 dakikalık maceramızın sonunda; yine eğlenip, keyif aldığımı iletebilirim. Elbette keyif almanız için bu seriyi sevmeniz şart. Öyle ağır bir komedi beklemeyin. Sonuçta bu bir klasik.

Filmde Pussycat Dolls grubu solisti Nicole Scherzinger‘i de izleyeceğinizi; dikkatli bakarsanız Lady Gaga, Beckham gibi isimleri görebileceğinizi de söyleyebilirim.

Ufak tefek ilginçlikler de yok değil hani. Siyahi ırkın pek sevilmediğini üstüne basa basa belirtilen yılları gösteren filmde; siyahi bir adamın yüksek bir rütbeli asker olması ve çok önemli bir olayda rol üstlenmesi ironinin ta kendisi bence.

İkinci dikkat edilesi husus ise asansörler. 1969 yılında şu an kullanılan modern asansör düğmeleri, ışıklarının olması da dikkatimi çekmedi değil hani.  Her neyse. İzleyin, tat alın, en önemlisi paranızın boşa gitmeyeceğini bilin.

Serkan Çakmak

Yapım:         2011 – ABD,
Tür:         Bilim Kurgu,  Aksiyon,
Süre:         105 dakika
Yönetmen:    Barry Sonnenfeld

Oyuncular:    Will Smith, Tommy Lee Jones, Emma Thompson, Josh Brolin, Alice Eve, Nicole Scherzinger, Bill Hader, Jemaine Clement, Michael Stuhlbarg, Keone Young, Michael Chernus, Clarke Thorell, David Rasche, Mike Colter,

Görüntü Y.:    Bill Pope,
Senaryo:    David Koepp, Jeff Nathanson, Michael Soccio, Lowell Cunningham, Etan Cohen,
Yapımcı:    Laurie MacDonald, Walter F. Parkes, G. Mac Brown,

FRAGMAN

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım