Yazıklar Olası Türkiye A Milli Futbol Takımı

Son 6 ayda teknik yönetiminden kadrosuna kadar adeta yoyo oynayan A Milli Takımımız, en son nerede bıraktıysak oradan devam ediyor yoluna. Terimli Terimsiz, Ardalı Ardasız, Emreli Buraksız… Değişen tek şey rakipler ve maç skorları. Yoksa elde var yine koca bir hiçlik. Son dönemde teknik kadrosundan gidene ve gelene tonla para döken sevgili federasyonumuz, muhtemelen Ukrayna maçı sonrası alınan skordan memnundur.

Ama mesele sanki daha derin…

Terim’di, Lucescu’ydu falan… Bunlar hikaye, tiyatro işte diyorum. Birileri oynuyor bizimle aslında. Değişen ne, gördük geçen akşam. Aynı isimler, aynı mantık, aynı hatalar silsilesi. Muhtemelen futbol menejer oynayan  bir çocuğun bile daha iyi bir kadro kurabileceği oyuncu havuzundan seçememezlikleri gördük. Kafamda hızla sıralandı bir kaç nokta. Onlar da şöyle…

* Mehmet Topal‘ı neden stopere çekip, kurtlar sofrasına attık? Adam orta saha örümceği. Ülkede hiç mi stoper yok? Bu hatayı İsmail Kartal yaptı. Aykut Kocaman yaptı. Fatih Terim yaptı. Hatta Abdullah Avcı da yaptı. Olmuyor yahu. Adamın yeri kesici orta saha. Yer yer 2 stoper arasına gelerek alan kapatmak. Neden 32 yaşına gelen bir adamı bu saatten sonra zorla stoper yapmaya çalışıyoruz? Lucescu bu pozisyonda oynaması için nerede ne zaman izledi Mehmet’i?
* Şener kaç maç oynadı da sahadaydı? Nerede ne zaman izledin Lucescu? Isla geldi geleli yedek Şener. Kim üfledi kulağına da burada Şener başladı?
* Cengiz Ünder şu an yedek olur bana göre. Kaç kere gördün, izledin de 11de başladı bu toy çocuk? Roma’ya transfer olması yeterli bir kriter mi?
* Ozan Tufan neden kadroda? Ne yaptı şuana kadar gerek geçmiş milli maçlarda ve gerekse bu sezon Fenerbahçe’de? Zorunlu durum olmadıkça sahaya adım atamayacak Ozan’ı neden 11de başlatırsın? Onun yerinde Topal oynar. Topal’ın yeridir orası. Neyin kafasını yaşamaktasın?
* Dortmundun kralı Nuri Şahin neden oynatılmadı? Ya oyuncuyu tanımıyorsun, ya maç kasedi izlemiyorsun veya birileri sana “oynatma” dedi. Bunu bize bir açıklaman lazım.
* Hakan Çalhanoğlu kanat oyuncusu mu? Hayır, kanat oyuncusu ise yanında oynayacak 10 numaralar neden kenarda oturdu?
* Arda Turan en son ne zaman oynamış da kadroya çağırıldı? Kimden torpilli bu futbol ateisti? Hangi abi söyledi sana “çağır geri” diye?

Daha sorulacak çok soru var. Kadroda kaleci rotasyonuna Cenk Gönen çağırılmış. Hangi kafa ile anlamadım. Ne zaman oynadı Cenk, ne görüldü bilmiyorum. İlla birisi lazımsa Trabzonspor’dan Onur Kıvrak neden çağırılmamış ki? Selçuk İnan neden kadroda?

Ömer Toprak, Yunus Mallı, Mevlüt Erdinç gibi isimlerin hatası Türkiye Milli Takımını seçmek mi acaba? Bu çocuklar neden kadroda değil? Çok soru var, çok fazla.

Ama bunları kimse dikkate almıyor. Almadığı gibi Lucescu da başka yerlere çekiyor konuyu. Çıkmış yabancı sınırından dem vuruyor romen çingenesi. “Yerli oyuncu seyredemedim” diyor ligde. Altan alta yabancı sayısının düşürülmesi operasyonu yapılıyor aslında. Bir nevi mobing, bir nevi PR. Yabancı sınırı olmayan Portekiz, Almanya gibi ülkelerin başarıları ortadayken… Daha önce çalıştırdığı Shaktar ve Zenitte ilk 11de 10-11 yabancı ile takım kurarken hayat güzeldi de burada mı zor geldi acaba? Bırakın bunları diyorum kendi kendime. Bizi yiyorlar, kandırıyorlar, yine dolaplar çeviriyorlar.

İşi bitmiş, vasatın bi tık üstü Romen çingenesine 3 maçlık 3M euro verdik bu oyun için. Birileri ülke futbolunu, milli takımı yiyor. Hatta bizi yiyorlar. Arda ve çetesinden de vazgeçemiyorlar. Bakınız ki Arda & Caner & Burak & Selçuk yine yanyana. Bakınız ki yedek kulübesinden nasıl bir fotoğraf veriyorlar. Büyük abiler böyle istiyor anlaşılan. Hangi abiler bunlar biliyorsunuz. Ama susuyorsunuz işte. Çünkü sizin de sırtınızı sıvazlıyorlar.

Yazıklar olsun ülke futbolunu çapsızlaştıranlara, bu ülke milletini uyutanlara ve algıyı takımlardaki yabancı sayısına çekenlere. Salı akşamı Hırvatistan ile kader maçına çıkacak bu takım. Gaz verme çabaları başlamış şimdiden. Orada 1 puanı aldık, burada devireceğiz modunda herkes. Boşa heveslenmesin kimse. Bu zihniyet, bu adamlarla 2 olur, 3 olur… Handikaplı Hırvat olur.

Yazıklar olsun bir daha sizlere, bizleri milli takıma küstürenlere….

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım