Yabancı Sınırına Hayır

“Yabancı konusunu tartışmak lazım. Takımlarda en fazla 3-4 Türk var. Bu seçim yapmak konusunda işleri zorlaştırıyor. 2 tane çok önemli maçımız var. Ben en iyi Türk oyuncuları kadroya aldım.” İşte böyle başladı Lucescu’nun sözleri. Sonrasında da devam etti benzer söylemleri.

Yabancı kuralına dair katakulli döndüğünü bu sabah kısaca kendi bloğumda ve dün twitlerimin birinde yazmıştım. Lucescu operasyonu aslında yabancı sınırlama operasyonu demiştim. Başka bir tiyatro sahnelendiğini, büyük abilerin isteği olduğunu yazmıştım.

Yabancıyı sınırlamanın kime ne faydası olacak?

Yabancıyı sınırlayarak ülke futbolunun ayağa kalkacağını düşünen varsa, buyursun beri gelsin. Daha çok yerli oyuncu oynatarak ne futbol gelişir, ne kulüpler gelişir, ne bir adım ileri gidilir. Kabul edin ki artık 70ler 80lerde yaşamıyoruz. Futbol hayat kadar globalleşti. Yavaş yavaş ülkelerin arasındaki çizgiler, dil farkları, bakış açılarının farkları kapanıyor. Buraya gelen bir süre sonra aslında bizden birisi oluyor. Veya Mesutlar, Emre Canlar gibi isimler Almanlaşıyor. Bu bir gerçek. Ama bazı zihni sinirler bir süredir tutturmuş ki “yabancıya hayır, sınırla, azalt”. Bunun sonucunda daha fazla süre alacak olan yerli isimlerden birer Messi, Neymar, Suarez çıkacak olsa gam yemeyeceğiz.

Yabancı sınırsızlığı bir kaç sezondur var. Geçen sezonun Fenerbahçe’sinde en çok forma giyen 10 oyuncunun 5 tanesi yerli.  Hatta 30 maç üzerinde forma giyen 14 ismin 7si yine yerli. Geçen sezonun Beşiktaş’ında en çok forma giyen 10 oyuncunun 4 tanesi yerli. Galatasaray’da en çok forma giyen 10 oyuncun 3 tanesi yerli. Trabzonspor’a bakıyorum 10 da 5 tane yerli. Makul seviyelerde düşünürsek 4 büyük takımın ağırlıklı olarak yerli isimlere şans verdiğini göreceğiz.

Fenerbahçe’de Volkan Demirel, Hasan Ali Kaldırım, Mehmet Topal, Alper Potuk, Şener Özbayraklı 2 sezondur sanırım yeterince süre almadılar mı? Beşiktaş’ta sakat olmadığı sürece Gökhan Gönül, Caner Erkin, Oğuzhan Özyakup, Cenk Tosun, Tolgay Arslan….. Trabzon’da Onur Kıvrak, Yusuf Yazıcı, Uğur Demirok, Olcay Şahan…. Takımlarında sakat olmadıkları sürece Emre Belözoğlu, Mehmet Ekici, Burak Yılmaz, Okay Yokuşlu, Volkan Babacan, Mahmut Tekdemir, Harun Tekin…. Kim kesebilir bu isimleri?

Madem bu ülke futbolunda sorun var. Cengiz Ünder, Enes Ünal, Cenk Gönen, Çağlar Söyüncü, Salih Uçan gibi isimleri nasıl gönderiyoruz yurt dışına. Yeterince iyi olunca sanırım pasaportun ne olduğunun önemi kalmıyor. Ama kafalarda sorun var. Başka bir oyun var.

Çıkıp konuşuyor bazıları. Selçuk Şahin gibi saçma sapan sözlerle… Burak Yılmaz gibi, ne dediğinin nereye gittiğini bilmeden.

Yabancıyı sınırlamak yerine kuralı düzeltmek gerekebilir. Ne yapılmalıdır?

1 – Yerli oyuncuların 8-10M euro etmediği halde bu fiyatlara büyük takımlara satılmaya çalışılmasına son verilmeli. Kabul edelim ki ne Ozan Tufan 8M euro eder, ne Alper Potuk 6M euro. Bugün bir anadolu takımından 3 büyüklere yerli oyuncu isteseniz kapı direkt 5-6M eurolardan açılacaktır. Buna bir düzenleme gerekir. Bu düzenlenmedikçe de büyük kulüpler ucuz maliyetli işçi isteyecektir.

2 – Yabancı oyunculara oturma/çalışma izni statüsü getirilmesi, İngiltere’de olduğu gibi belli bir seviyede oynamış, belli bir süre milli forma giymiş olma şartı getirilmelidir. Her önüne geleni o zaman transfer etmekten vazgeçecektir kulüpler. Evet, Portekiz, İngiltere ve Almanya’da da yabancı serbestliği var ancak kuralları var.

3 – Oyuncuların ücretlerine dair vergileri artık kulüpler değil, oyuncunun kendisi ödemelidir. Burada rol model Fransa ve İngiltere olabilir.

4 – Şu yasa da artık onaydan geçmelidir. Dosya masada durmamalıdır. Yöneticiler kulüpleri zarara uğrattığından bunun bedelini kulüp değil, yönetici ödemelidir. Taslak daha geniş çerçeveli ama özeti bu şekilde.

5 – Yapılan yabancı oyuncu transferi kadar alt yapıya yatırım yapma zorunluluğu getirilmelidir. Altınordu bir rol modeldir ve orada kalmamalıdır.

Siz bir kaç düzeltme yapar da bu serbestliğe devam ederseniz, emin olun doğru yabancılarla bu ülke takımları avrupada başarılı olur. Elinizdeki oyuncular, gelenlerden bir şeyler öğrenir. Siz bu ülkeye Hagi gibi, Alex gibi, Van Hoojdonk gibi, Sneijder gibi iyi oyuncular getirin… Diğer taraftan siz de böyle isimlerin gelmesine izin verin. Her şey olru.

Pasaportun önemi kalmadığında yeteneği olan formayı giyecektir. Aslında düşündüğüm çok şey var ama şu an toparlayamıyorum.

Bir ara detaylıca yazarız.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım