Trabzonspor Henüz Bir Takım Değil

Trabzonspor Henüz Bir Takım Değil

Buraya dikkat. Çünkü, geçen sezonki gibi bir bütünlük beklemek hata olur. Şu an Trabzonspor ilk 11’ine baktığımızda yeni 5 oyuncu görüyoruz. Bu da takım iskeletinin dağıldığı anlamına geliyor. Celustka, Mierzejewski, Volkan Şen, Zokora, Halil… Bunlar ilk 11 de oynayan ve bu sene gelen oyuncular. Buna bir de giden Egemen’in yerine konan Mustafa’yı eklersek sabit 11’den sadece 5 oyuncu kaldığını görmekteyiz.

Takımın geçen sene iyi oynamasının nedenlerinden biri stoperde Egemen ve Giray’ın birbirilerini tamamlamalarıydı. Dün gördük ki Giray ve Mustafa ikilisi arasında atılacak her top, otobandan giden araç gibi son sürat geçmektedir. Nitekim gol de ikilinin arasına bırakılan topla gelmiştir. Sol kanada bu sene alınan Celustka için henüz bir şey söylemek erken, ancak gönderilen Cale’den pek bir farkı henüz görünmüyor. Bunu gerek dünkü lig maçı, gerek diğer maçlarını izleyerek belirtiyorum.

Orta sahada büyük kayıplar veren bir takım var. Bir kere siz bu takımın en iyi pas atan, ölü noktaya topu indiren ve takımda her yerden duran top kullanan ismini, şampiyonluk yarışı vereceğiniz rakibinize kaptırmışsınız. Selçuk İnan’ı Galatasaray’a vermişsiniz. Yedek defansif orta sahanız Ceyhun’u yine aynı rakibinize kaptırmışsınız. Bunlar yetmemiş sol kanadınızın önemli bir ismi Engin’i yine aynı rakibinize göndermişsiniz.

Orta sahanızın sağındaki isim İbrahima Yattara’yı satmışsınız, forvete dönük orta sahanız Jaja’yı (ki büyük umutlarla almıştınız) bir arap kulübüne göndermişsiniz. Forvetinizin değişmez ismi Umut Bulut’u da Fransız takımı Touluse’a hediye etmişsiniz.

Yerlerine aldıklarınıza da bakarsak; Mierzejewski kaliteli bir oyuncu olmasına rağmen, karta inanılmaz yakın bir oyuncu. Ancak sabrederseniz bir şeyler yapabilecek biridir. Tek sorun bu oyuncu geçen sezon devre arasında yarı fiyatınayken istemeyen Trabzonspor, 2 katı parayı ödeyerek bu sene alması bir soru işaretidir. Zokora gerek yaşı, gerek fiziksel durumu ile sezon ortasından itibaren düşüşe geçecek bir oyuncudur. Geldiği yerde bunu çok iyi görmüştük. Selçuk’un yokluğunu bu oyuncu ile kapatamazsınız. Volkan Şen yetenekli ama bencil bir yapısı var. İşi zor Trabzon’un.

Kalanlar zaten belli. Burak Yılmaz dün ne kadar 1 puan’ı getiren golü atsa da, top oynamaktan çok çirkefliğe aklı çalıştığından, asla bir yıldız olamayacak. Bu kesin. Her darbede bacağı kırılmış gibi yerde kıvranması ve faulu alır almaz ayağa kalkması, oynamak yerine, çirkefliğe yönelmesi onun neden gerek Beşiktaş’tan, gerek Fenerbahçe’den gönderildiğinin gerçeğidir.

Ve dün bir de sahada Manisaspor gerçeği vardır. Kadrosunu bozmayıp sadece Klukowski’yi transfer eden Manisaspor dün eğer ki 10 kişi kalmasa, bu Trabzonspor’un içinden geçerdi. 10 kişi kalmış ve yenik durumda olduğu halde, atak yapmaktan, futbol oynamaktan vazgeçmeyen bu takımı tebrik etmeli.

Henüz ilk teknik direktörlük denemesindeki Kemal Özdeş’i de ayrıca kutlamak gerekir. Takımını geriye çekmek yerine, hucümcu çıkarıp defans oyuncusu almak ve farkı önlemeye çalışmak yerine, takımın dengesini bozmamış ve hep ileri demiştir. 16 yıldır yardımcı antrenörlük sonrası ilk teknik direktörlük görevinde, Trabzonspor karşısında eksik oynayıp, böylesine iyi bir takım ve mücadele sergilemek takdire şayandır. Ayrıca geçen sezondan beridir grafiği inanılmaz yükselen Manisaspor kalecisi İlker’i de tebrik etmek gerekir.

Manisaspor’u tebrik ederken, Trabzonspor’un henüz ne lige, ne avrupaya hazır olmadığını; bu futbolu hafta içi İnter karşısında sergilerlerse fark dahi yiyebileceklerini açıkça belirtmek gerekir. Bir de maç sonunda Şenol Güneş gibi bir hocanın puan kaybını “İkinci yarıda giren oyuncular takıma daha çok katkı yapacağına, rakibe katkı yaptı” diye 3 oyuncuya bağlaması, onun ne kadar basiretsiz ve 2. sınıf bir hoca olduğunun göstergesidir. Takıma yeni gelmiş oyuncularınızı, oyuna giren veya girmeyen oyuncularınızı böylesine ayırmak, aşağılamak size birşey kazandırmaz, aksine kaybettirir. Ancak hakemlerle, rakibin gel de al demesine alışmış bir kulübün hocanın böyle demeçler vermesi normaldir.

Manisaspor haklı bir puanı almış olup, Trabzonspor hakemin yok yere verdiği kırmızı kart sayesinde oyunuc 11-10 kişi ile dengede tutmuştur. Lig güzel başladı, böyle devam eder inşallah.

Serkan Çakmak

İstatistikler sporx.com’dan alınmıştır.

Stat: 19 Mayıs
Hakemler: Cüneyt Çakır Bahattin Duran Tarık Ongun
Manisaspor: İlker Ömer Aysan Dion Hüseyin Klukowski Yiğit Gökoğlan (Dk. 80 Kahe), Yiğit İncedemir Nizamettin (Dk. 56 Murat Erdoğan), Mehmet Güven İsaac Makukula (Dk. 46 Simpson)
Trabzonspor: Tolga Serkan Giray Mustafa Celustka Adrian Mierzejewski (Dk. 82 Alanzinho), Colman Zokora Volkan Şen (Dk. 60 Henrique), Burak Halil (Dk. 69 Cech)
Goller: Dk. 39 Burak (Trabzonspor), Dk. 88 Simpson (Manisaspor) Kırmızı Kart: Dk. 45 İsaac (Manisaspor)
Sarı Kartlar: Dk. 13 Yiğit İncedemir, Dk. 75 Ömer Aysan, Dk. 90+2 Klukowski (Manisaspor), Dk. 32 Colman, Dk. 45+2 Adrian, Dk. 84 Mustafa (Trabzonspor)

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım