Kartal’ın Önlenemez Çöküşü

Tarih 11 Eylül 2011… Blogumda Beşiktaş’ın ilk maçını değerlendirmiştim. Yazı bu : Beşiktaş Kaldığı Yerden Devam

Ve yazıya şöyle başlamıştım “Geçen sezonun ikinci yarısına flaş transferlerle ve “17′de 17 yapacağız” iddiası ile başlayıp, sidik zoru ile ligi iyi sayılabilecek bir yerde bitiren Beşiktaş; hazırlık döneminde izlediğimiz maçlarından ve uefa kupasındaki eleme maçlarından çok da farklı bir görüntü çizmeyince, Süper Toto Süperlige mağlup başladı.”

O günden bugüne Beşiktaş’ta değişen birşey olmadığını, inatla düşüş grafiğini sürdürdüğünü görüyoruz. Oysa Beşiktaş kadro itibari ile bu ligde şampiyonluğa oynayacak 3 takımdan bir tanesi. Kadrosunda Quaresma, Fernandes, Simao, Almeida gibi çok önemli yabancı yıldızları barındıran; Cenk, Ersan, Tanju, Veli, Necip, Mustafa, Mehmet gibi genç isimlerle inanılmaz bir takviye yapan kadroya sahip.

Kalede Rüştü, savunmada Sivok ve Egemen, orta sahada Ernst, forvette Holosko gibi tecrübeli isimleri olan geniş bir kadroya sahip Beşiktaş. Lakin ligde ve avrupada 2 farklı grafik çizen kara kartallar playoff’a 5 hafta kala lige havlu attı diyebiliriz.

Bu sezon ligde 29 maçta 14 galibiyet alan, 7 beraberlik ve 8 mağlubiyetle taraftarlarını üzen Beşiktaş; 29 maçta 42 gol atıp, 33 gol yedi. Böylesine büyük, güçlü ve şampiyonluğa oynayan bir takımın sadece 9 averaj elde edebilmesi bile aslında ne kadar kötü durumda olduklarının bir göstergesi.

Şampiyonluk yolunda rakipleriyle olan maçlarında ise tablo şöyle :

Beşiktaş 2-2 Fenerbahçe
Beşiktaş 0-0 Galatasaray
Fenerbahçe 2-0 Beşiktaş
Galatasaray 3-2 Beşiktaş

Şampiyonluk yolundaki 2 rakibinden 4 maçta sadece 2 puan çıkabilen Kartal; ligde son 7 maçında 5 mağlubiyet alarak düşüşünü perçinledi. Son yedi haftaya baktığımızda 5 mağlubiyet, 1 galibiyet ve 1 beraberlik aldı. Bu  7 maçlık dönemde 7 gol atıp, 12 gol kalesinde gördü. Beşiktaş’ın gol yemediği son maç 11 hafta önce oynanan ve sahaya A2 takımıyla çıkan, ligden düşen Akaragücü takımı. İronik olan gol yemediği gibi; gelenin gidenin 3-4 attığı Ankaragücü’ne Beşiktaş gol de atamadı.

Bu istatistikler bile aslında Beşiktaş’ın ne durumda olduğunun bir göstergesi.

Quaresma’nın  avrupa ve Türkiye’de farklı görüntü çizdiği, büyük maçlarda Fernandes’in olmadığı, koşmaktan aciz Simao’nun hücuma bile çıkamadığı Beşiktaş’ta; kalede Cenk’in henüz güven vermemesi, savunmada Ekrem’in ne yaptığını bilmemesi kayıplarda büyük etken.

Gol yollarında sıkıntı yaşayan Beşiktaş’ta ligde Almeida 9, Mustafa Pektemek 7 gol bulurken, bu oyunculardan sonra gelen en golcü futbolcu 4 golle Sivok. Bu da yine ne derece sıkıntı yaşandığının bir göstergesi.

Gol yollarındaki sıkıntının dışında ligde Beşiktaş 61 sarı ve 6 kırmızı kart görerek en hırçın takımlardan birisi olma yolunda adım adım ilerliyor.

Takım oyununu bir türlü oynayamayan, basmayan, koşmayan, üst üste 3. pası bir türlü yapamayan Beşiktaş’ta bana göre gönderilmesi gerekenler ve istatistikler aşağıdaki gibi. Oklarla çizdiğim oyuncular benim kişisel görüşüme göre büyük bir revizyonla daha iyileri ile değiştirilmelidir.

Beşiktaş Türkiye’nin lokomotif takımlarından biri olup, bir Fenerbahçe’li olarak her zaman mücadele etmekten keyif alacağımız rakibimizdir. Beşiktaş olmadan şampiyonluk yarışının bir yanı eksiktir. En kısa sürede umarım toparlanıp, bu güzel yarışa dahil olurlar.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım