Güle Güle İspanya

Son Dünya ve Avrupa Kupası şampiyonu İspanya Milli Takımı, 2014 Dünya Kupası’nda erken havlu attı ve gruptaki son maçını formaliteye çevirdi. Buna göre İspanya ve Avusturalya arasındaki maç tamamen statü gereği oynanacak, sonrasında her iki ülke oyuncuları da taile çıkacaklar.

Neden böyle oldu diye düşünüp, uzun uzun yazmanın bir alemi olmadığını düşünüyorum. Zira Hollanda karşısındaki farklı mağlubiyetin de, bu akşamki Şili faciasınında ana sorumlusu Del Bosque ve Casillas ikilisidir.

Bu sezon sadece bir kaç maça çıkmış Casillas… Rakibi analiz edemeyip, hatalı oyuncu seçimlerine gebe Bosque… Hep beraber tüm takımı erken tatile çıkardılar.

Bonuslar neydi derseniz de bana göre forvet hattında öncelikle Diego Costa devşirmesi gösterilebilir. Keza İspanya’nın kendi çocukları Villa ve Torres varken… Hatta kadroya çağırılmayan Lorente varken… Dahası Soldado varken… Brezilya asıllı, devşirme, alabildiğine çirkef Costa’nın forvete monte edilmesi takımı parçalayan unsurlardan birisi.

Savunma hattında neden var acaba dediğimiz “Azpilicueta”… Her iki maçtada tüm topları ezen David Silva’da ısrar etmenin anlamını açıkçası biz çözemedik. Aslında çözemediğimiz daha çok şey var ama herkes küçük takımları sever, acır, öper ve koklar. İspanya’ya giydirme modundayken cümle alem, uzun uzadıya girişmeyelim.

David Villa, Xavi, Navas, Negredo… Bu isimlere neden şans verilmediğini hiç anlayamadık. Açıkçası Bosque’nin tatil planları mevcutmuş. Sağlık olsun. Bu sonuçla son 4 kupa sahibinin üçü bir sonraki turnuvanın gruplarından çıkamama başarısı gösterdi. Afiyet olsun.

Spor yorumcuları, analistler günlerce yazacak İspanya’yı ve Şili’yi övecektir. Ama kimse kanmasın bu 2 maç rakiplerin başarısı… Bu tamamen İspanya’nın intiharı. Bundan sonra yeni sürprizlere gebe bir Brezilya 2014 bizleri bekliyor. İzleyelim ve İspanyol kardeşlerimize selam edelim.

Serkan Çakmak

ispanya-dunyakupasi-istasy10net

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım