Galatasaray ve Transfer Açmazları

2011-2012 sezonunu şampiyon tamamlayan Galatasaray, transferdeki durduğuna noktayı koydu ve arka arkaya transferlerini duyurdu. Transfer dönemine Gaziantepspor’dan Danny ve Touluse’dan Umut Bulut ile başlayan; ancak devamını getiremeyen kulüp, dün Hamit Altıntıp ve Burak Yılmaz’ı transfer ettiğini ilan etti.

Kadrosundan Bogdan Stancu’yu Orduspor’a, Servet Çetin’i de Eskişehirspor’a gönderen Galatasaray’da; sezonun bitmesi ile beraber kiralık Melo da takımdan ayrıldı.

Şu an için Galatasaray yabancı kadrosu şöyle : Muslera, Ujfalusi, Eboue, Riera, Elmander, Baros, Pino, Danny, Culio. Yani özetle sözleşmeli oyuncu sayısı 9. Ve bu sezon takımlarda maksimum 10 yabancı olacak. Şu an Galatasaray sadece 1 yabancı oyuncuya imza attırabilir durumda. Bunun için de tekrar Melo’ya imza attırmaya çalışılıyor.

Fatih Terim’in kadroda Baros ve Riera’yı düşünmediğini görüyoruz. Ancak her iki oyuncunun da sözleşmesi mevcut ve aldıkları meblağ çok yüksek. Şu an sözleşme feshi mümkün görünmüyor. Bu yüzden satış yapmaları gerekiyor. Burada sadece Pino’nun sözleşmesi feshedilebilir durumda.

Kısacası kulüp yabancı transferi anlamında ciddi bir açmaz yaşıyor. Bu sezon maksimum 10, gelecek sezon ise maksimum 8 yabancı oyuncuya imza attırılabilinecek. Bu yüzden de takımlar şimdiden gelecek senelere hazırlık yapma peşinde.

Yerli oyuncuların değerleneceği ve fiyatlarının ciddi anlamda tavan yapılacağı düşünüldüğünde Galatasaray’ın Hamit Altıntop ve Burak Yılmaz transferleri doğru hamleler olarak görülmekte. Zira muhtemelen önümüzdeki sezon gönderilecek ilk yabancılardan birisi Eboue olacak ve Hamit buranın adamı olarak duruyor.

Ancak Galatasaray’ın bu transferleri mevki olarak tam doğru adresler değil. Zira elinde şu an Elmander, Baros, Sercan, Necati ve Mehmet Batdal varken; üzerine 2 forvet daha almak çok da mantıklı durmuyor.

Galatasaray’ın aksayan sol bek ve sol açık mevkisine henüz adam alamaması kafalarda soru işareti yaratmıyor da değil. Kadro yapısına bakıldığından takımda Hakan Balta yerine oynayacak oyuncu bulunmuyor. Yine sol kanatta zaman zaman Emre Çolak, zaman zaman Riera oynasa da her iki oyuncudan beklenen verim alınabilmiş değil. Şampiyonlar liginde oynayacak Galataray kadrosu ne kadar geniş de görünse belirli mevkilerde fazla oyuncu olması herkesi aldatıyor gibi duruyor.

Transfer döneminde satılması beklenen; Yekta, Mehmet Batdal, Baros, Riera, Kazım, Pino gibi isimlere henüz teklif olmaması da yönetimi ciddi anlamda düşündüren şeyler.

Geçen sezon bedelsiz veya düşük maliyetli oyuncular alarak yerinde hamleler yapan yönetimin bu sezon sadece bonservis olarak Danny’e 3.3M, Burak için 5M, Hamit için 2.5M ödeyecek. Ancak oyuncuların alacakları bunlardan kat be kat fazla. Yani bu sezon transferleri ve maç başı ödenecek yüksek miktarlar ileride Galatasaray’a sıkıntı yaratacak gibi duruyor.

Galatasaray’ın kaleye alternatif, sol bek ve açık için alternatif, Melo gibi kesici birisi yerine alternatif alması gerekirken yaptığı transfer hamleleri şu an mantıklı gelmiyor. İzleyip, göreceğiz.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım