Galatasaray 2012-2013 Sezon Öncesi

Geçtiğimiz sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray, büyük takımlar içinde şu an transferin en hareketli takımı. Kadrosuna Burak Yılmaz, Umut Bulut, Nordin Amrabat, Hamit Altıntop ve Dany Nounkeu gibi 5 ismi katmış durumda. Bu isimlere ödenen bonservis bedeli ise 22M Euro.

Kadrosunda ise Pino, Stancu ve Servet Çetin’i kaybeden takımın satıştan geliri ise sadece 2.5M Euro.

KALE

Kale için transfer yapmayan Galatasaray’da 1. İsim Fernado Muslera, yedek Aykut Erçetin ve 3. Kaleci Ufuk Ceylan. Transfer döneminde yabancı basında Muslera’nın avrupadan ciddi teklifler aldığı yazıldı ve yazılmaya devam ediyor. Bana göre 26 yaşındaki kaleci bu sezon ortasında veya sonunda avrupada iyi bir takıma transfer olacaktır.

SAVUNMA

Savunmadan Servet Çetin’i bedelsiz gönderen Galatasaray, Gaziantepspor’dan 3.3M Euro bonservis ile Dany Nounkeu’yu transfer etti. Kadroda Çağlar Birinci, Gökhan Zan, Tomas Ujfalusi, Hakan Balta, Semih Kaya, Emmanuel Eboue, Sabri Sarıoğlu’nu barından takımda; savunma kurgusunun Eboue, Samih, Ujfalusi ve Hakan’dan oluşması bekleniyor. Ancak kadro itibari ile çok fazla stopere sahip olması ve sol bekinin alternatifsiz oluşu teknik heyeti düşündüyor olsa gerek.

ORTA SAHA

Ceyhun Gülselam, Aydın Yılmaz, Selçuk İnan, Albert Riera, Yiğit Gökoğlan, Yekta Kurtuluş, Engin Baytar, Emre Çolak gibi isimleri kadrosunda bulunduran Galatasaray’a bu kadar orta saha yetmemiş olacak ki Hamit Altıntop, Nordin Amrabat  transfer edilirken; kiralık gönderilen Emmanuel Culio ise geri çağırıldı. Felipe Melo ise 1 sezon daha kiralık forma giyecek.

Bu isimler arasında Yekta Kurtuluş ve Yiğit Gökoğlan’ın açıkçası forma şansı bulacağını düşünmemekle beraber, satış veya kiralama yöntemi ile gönderileceğini düşünüyorum.

Yine orta sahadaki isimlerden Albert Riera’nın bekleneni verememesi ve hiç oynamadan yıllık 3M Euro alıyor olması onu satılacak listesinde ilk sıraya koyan nedenlerin başında geliyor. Bu sezon muhtemel orta saha kurgusu Galatasaray’da; Hamit, Selçuk, Melo ve Amrabat olacak gibi duruyor.

Yeterli verim alınamadığı takdirde ise Culio yine kiralık veya satış olarak takımdan gönderilecek isimlerden birisi.

FORVET

Transferde forvet hattına Galatasaray, ezeli rakiplerinden Trabzonspor’un golcüsü ve geçen sezonun gol kralı Burak Yılmaz’ı alarak büyük bir takviye yaptı. Daha önceden Trabzonspor’da oynayan ve bonservisi Fransa’nın Touluse takımında olan Umut Bulut 1 yıllığına kiralanarak takıma kazandırıldı.

Kadrosundaki yabancılaran kurtulmak isteyen yönetim, Juan Pablo Pino’yu 100bin Euro gibi sembolik bir rakamla Mersin IY’na transfer etti. Geçen sezonu kiralık olarak Orduspor’da geçiren Bogdan Stancu’yu ise 2.5M Euro karşılığında bu kulübe verdi.

Şu an yeni gelenlerle beraber hücum hattında Johan Elmander, Milan Baros, Burak Yılmaz, Mehmet Batdal, Necati Ateş, Sercan Yıldırım ve Umut Bulut gibi isimler yer alıyor. Ancak bu kadar isme güvenmeyen yönetimin kaliteli bir yabancı forvet aradığı ise basında çıkan haberler arasında.

Saydığım 7 forvet içinde oynamadan 2.5M Euro gibi bir para alan Milan Baros’un satılması için onay verildiğini hepimiz biliyoruz. Bu isimler arasında yine Sercan Yıldırım ve Mehmet Batdal’ın forma şansı yok denecek kadar öz görülüyor.

GENEL

Kadro itibari ile çok geniş bir yelpazede oyuncu barındıran Galatasaray’da, dağılımın stoper ve forvet hattında olması aslına bakıldığında bir sıkıntı olarak göze çarpıyor. Her ne kadar geçen sezon kadrosu üzerinde çok fazla değişiklik olmayacağı düşünülse de; yedek kalmak istemeyecek de çok oyuncu mevcut.

Fatih Terim’in nasıl bir kadro kuracağı ve kimleri göndereceği hala belli değil. Elbette 3 kupada oynayacak takımların kadrosunun geniş olması gerekir, ancak çok fazla yıldız demek de sorun demektir.

Savunmada Çağlar Birinci ve Gökhan Zan, orta sahada Ceyhun Gülselam, Yiğit Gökoğlan ve Yekta Kurtuluş ile ek olarak Albert Riera, forvet hattında ise Sercan Yıldırım, Mehmet Batdal ve Milan Baros formaya çok uzak isimler.

Fatih Terim’in saydığım isimlerden en az 5 tanesini göndermek isteyeceği ise aşikar. Geçen sezon kadar bir ivme oluşur mu bilinmez ancak bu sezon yeni oyunculara harcanan ve ödenecek vadeli paralar toplamı 110M TL üzerinde.

Geçen sezon düşük bedelli ve kiralama yöntemi ile transfer yapan yönetimin bu sezon yüksek bedellerle oyuncular alması, alınan oyuncuların yıllık bedellerinin yüksek olması ve her birine yüksek maç başı bedeli ödenme durumu takım içinde dengeleri bozacak gibi görünüyor.

Yeni sezonda heyecanla izleyeceğiz.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım