Beşiktaş Kaldığı Yerden Devam

Geçen sezonun ikinci yarısına flaş transferlerle ve “17’de 17 yapacağız” iddiası ile başlayıp, sidik zoru ile ligi iyi sayılabilecek bir yerde bitiren Beşiktaş; hazırlık döneminde izlediğimiz maçlarından ve uefa kupasındaki eleme maçlarından çok da farklı bir görüntü çizmeyince, Süper Toto Süperlige mağlup başladı.

En son Alania takımı ile yaptığı uefa kupası eleme maçını deplesmanda 2-0 kaybettiğinde söylemiştim: “Beşiktaş iyi yolda değil” diye. Zira görünen köy yakındı. Bir takıma ne kadar yıldız oyuncu alırsanız alın, eğer onu bir bütün haline getiremiyorsanız, yıldız oyuncularınız sadece tribünlere ve kendisine oynar. Şu an Beşiktaştaki ilk büyük problem budur.

Ama biz daha başa dönelim. 3 temmuz gününden beridir bu ülkede “şike, teşvik, futbolda temiz eller” adı altında belirli kulüplerin ipi çekilmeye çalışılıyor. Bazılarına ise dokunulmadı bile. Ucundan çuvaldız giren kulüplerden biri de Beşiktaş ve bu kulübe hocasının tutuklanması şeklinde yansıdı.

Siz iyi bir takım kurmuşsunuz, avrupada zor da olsa gruplara kalmışsınız, ligde ve ülke kupanızda oynayacaksanız eğer; takımınızın başına geçici değil, bu oyuncuları idare edebilecek iyi bir antrenör getirmelisiniz. Carvalhal ne diye geldiğini iyi biliyor ve açıkçası Beşiktaşl ayarında olacak bir hoca değil. Bu birinci hatadır.

İkinci olarak bir takımı kople aynı ülke vatandaşı yabancı ile doldurmanın sıkıntılı olduğunu, geçmiş dönemlerde Fenerbahçe yaşamıştı. Önünüzde bu örnek varken, sanki ananız babanız Portekizli gibi oradan oyuncu alma ısrarı, hele hele takımın hocasını Portekizli seçme yanlışı Beşiktaşı kalbinden vuran 2. hatadır.

Takımda kaleci sıkıntısı Beşiktaşta bir süredir devam ediyor. Cenk ve Rüştü şu an bu takımın kalecileri olarak duruyor. Ancak Cenk takım için çok çok erken her ne kadar gelecek vaad etse bile. Rüştü ise bırak Beşiktaşı, Ligin en yaşlı oyuncusu, yakında 39 yaşına basacak. Bu pozisyona oyuncu alınmaması bir hatadır.

Savunmada stopere alışmış ve inatla ben sağ bek, kanat oynamak istemiyorum diyen İbrahim Toraman’ı burada oynatmak ve takım kaptanlığını alıp başkasına vermek yine başlı başına hatadır. Görüyoruz ki Beşiktaş golleri ve atakları sağ kanadından yemiştir.

Orta sahada tutuk ve hava toplarına çok iyi yükselen Almeida’yı besleyemeyen bir Beşiktaş izledik. Ve gerek Quaresma, gerek Simao henüz tatilden dönememişler. Carvalhal da takımın kaptanı, kalitesi belli olan bir oyuncu olan Guti’yi yedeği geçtik takıma bile almayarak, dengeleri iyice bozmuştur.

Veli, Mustafa,Edu… Bu oyuncular için kadro forma henüz çok erken. Başarı istikrardan gelir. Ancak henüz Beşiktaş ne lige, ne de avrupaya hazır değildir. Bir de takımda 2 baş olmaz. Ya Quaresma, ya Simao ile oynayacaksınız. Veya bu adamlarla konuşup, kulaklarını çekeceksiniz. Beşiktaş her maç 2 eksik oynuyor. Ve Quaresma karta yine doymacak tavırlar sergiliyor.

Bir de Eskişehir’i kutlamak lazım. İyi mücadele ettiler. Eşekliklerine doymasalar, maç daha farklı olabilirdi.

Serkan Çakmak

Maçtan İstatistikler Sporx.com’dan alınmıştır.

Stat: Atatürk
Hakem: Bünyamin Gezer, Erdinç Sezertam, Ekrem Kan
Eskişehirspor: Ivesa, Nadaraviç, Sezgin, Dede, Diego, Alper  (Dk. 87 Bülent), Veysel, Kamara, Erkan  (Dk. 77 Tello), Serdar, Mehmet  (Dk. 66 Batuhan)
Beşiktaş: Cenk, İsmail, Fernandez, İbrahim, Sivok, Quaresma, Veli  (Dk. 63 Mustafa), Almeida, Necip  (Dk. 85 Edu), Simao, Egemen
Goller: Dk. 25 Diego, Dk. 84 Batuhan (Eskişehirspor), 45+1 Almeida (Beşiktaş)
Sarı kartlar: Dk. 56 Alper, Dk. 60 Serdar, Dk. 71 Veysel, Dk. 84 Batuhan, 90+3 Kamara (Eskişehirspor), Dk. 17 Veli, Dk. 24 Quaresma, Dk. 60 İbrahim (Beşiktaş)

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım