Beşiktaş 2012-2013 Sezon Öncesi

Bu sezon Avrupa’ya gidemeyecek olan ve büyük mali sıkıntılar yaşayan Beşiktaş; kadrosundan şuana kadar Fabian Ernst, Ekrem Dağ, Egemen Korkmaz gibi isimleri kaybetti. Giden oyuncuların yerine ise Allan McGregor, Julien Escude, Uğur Boral, Mehmet Akgün gibi isimler geldi.

Beşiktaş Carvalhal’dan boşalan teknik direktörlük görevine Samet Aybaba’yı getirdi.  Beşiktaş, Aybaba’nın kariyerinde çalıştırdığı 15. Takım. Daha önceden şampiyon ünvanı taşıyan Trabzonspor ve Bursaspor gibi takımları da çalıştıran Aybaba, geçen sezonu takım çalıştırmadan geçirdi. Bu sezon ise Beşiktaş gibi köklü bir takımın başında ne yapacağı merak konusu.

KALE

Beşiktaş kalesinde bu sezon 3 isim göze çarpıyor. Öncelikli isim 24 yaşındaki Cenk Gönen. Ligi ve Türkiye Kupasını düşünene yönetim, İskoçya 3. Ligine düşürülen Glasgow Rangers kalecisi Allan McGregor’u takıma transfer ederek, kaleyi bir anlamda güvene aldılar. Transferin en önemli özelliği oyuncunun bonservisinin olmamasıydı. Şu an için takımın 3. kalecisi durumunda 22 yaşında Umut Kaya Bulunuyor. Bildiğiniz üzere 39 yaşındaki Rüştü Rençber ile sözleşme yenilenmemişti.

SAVUNMA

Takım savunmasının en önemli oyuncularından Egemen Korkmaz’ı bedelsiz rakibi Fenerbahçe’ye kaptırdığını biliyorsunuz. Ayrıca Ekrem Dağ’ın da gidişi ile 11 oynayan 2 oyuncunun kaybı Beşiktaş için önemliydi. Şu an için savunma hattında Roberto Hilbert, İbrahim Toraman, İsmail Köybaşı, Ersan Gülüm,  Tomas Sivok, Tanju Kayhan gibi isimler geçen sezondan sözleşmeleri devam eden oyuncular.

Bu kadar ismin yanına ayrıca yine bedelsiz olarak Sevilla’dan alınan Fransız oyuncu 33 yaşındaki Julien Escude monte edilmiş durumda. Ayrıca Sakaryaspor’dan genç oyuncu Berat Çetinkaya’nın da takıma transfer edildiğini unutmamak gerekir.

Savunmada bu sezon Beşiktaş’ın nasıl bir kurgu ile sahaya çıkacağı ise ayrı bir soru işareti. 2 defa ciddi sakatlık yaşayan Ersan eğer ki tekrar bu sorunu nüksetmez ise stoperde Sivok ile beraber oynayacağı aşikar. Sol kanatta ise şu alternatifi olmayan İsmail Köybaşı kağıt üzerinde yazılacak tek isim olarak duruyor. Sağ kanada geldiğimizde ise geçen sezon gayretle oynayan Hilbert mi yoksa İbrahim Toraman mı tercihi düşündürücü. Zira Hilbert kanattan hücuma da çıkabilen bir oyuncu. İbrahim ise sert, kesici bir rolde.

ORTA SAHA

Transfer döneminde Beşiktaş orta sahadan Fabian Ernst’i maddi sorunlar yüzünden bedelsiz göndermek zorunda kaldı. Gönderilebilir onca ismin arasında Ernst’in gitmesi ise ayrı bir soru işaretiydi.

Geçen sezondan kalan isimler : Manuel Fernandes, Veli Kavlak, Necip Uysal, Simao Sabrosa, Burak Kaplan, Julio Alves, Ricardo Quaresma

Yeni gelenler ise; Olcay Şahan, Uğur Boral, Mehmet Akgün, Oğuzhan Özyakup

Yukarıda saydığımız isimlerden Simao Sabrosa ve Julio Alves kadroda düşünülmeyen isimler. Kaldı ki iyi bir teklifte de Ricardo Quaresma’nın satılması an meselesi. Zaten bu 3 oyuncunun kamp kadrosunda düşünülmemesi de bunun işareti. Şu an için orta sahada tüm yaratıcı görev Fernandes’e bindirilmiş durumda. Yapılan transferler içinde ise 30 yaşındaki Uğur Boral sol kanada hayat verebilecek bir isim. Mehmet Akgün transferinde ise yorum yapmak için henüz çok erken. Ancak orta sahada Beşiktaş’ı ciddi bir kaos ortamının beklediği aşikar. Zira sağ kanatta ve orta sahanın göbeğinde oynayacak isimler hala belirsiz. Sezonu  bu kadar genç oyuncu ile tamamlamak zor görünüyor. 1 ay daha devam edecek transfer döneminde orta sahaya oyuncu alınacağı gün gibi aşikar.

FORVET

Forvet hattın 3 oyuncu göze çapıyor. Hugo Almeida, Mustafa Pektemek ve Filip Holosko. Bu oyuncular içinde Almeida kanatlardan beslenmedikçe işi çok zor. Holosko ise sprinter bir isim. Geniş alan oyuncusu. Mustafa ise 24 yaşında gayretli bir isim. Ancak bu 3 isim dışında bir alternatiflerinin olmaması tüm yükü onlara bindirmiş durumda.

GENEL

Beşiktaş mali anlamda ciddi sorunlar yaşadığında oyuncularından ücret indirimi istediğini herkes biliyor. Sözleşme yenileyen tüm oyuncuları, onları deyimi ile FEDA ederek yeni sözleşmelere imza attılar. Ancak iyi oyuncu almak için kaynak olmaması, takımın Avrupa kupalarından 1 sezon men cezası alması ve ismi çok da bilinmeyen bir antrenörün takım başında olması iyi yabancı transferinin önüne engel teşkil ediyor.

Şu an için kadrosunda 10 yabancı bulunan Beşiktaş’ın da yeni bir oyuncuyu transfer etmesi için kadroda yer açması gerekiyor. Alves, Sabrosa ilk gönderilecek isimler. Queresma ise iyi bir teklif bekliyor. Hatta biliyoruz ki sonunda Fernandes için de bir bedel biçti kulüp.

Kadrosunda iyi yerli oyuncusu da az bulunan Beşiktaş’ta genç oyuncuların bolluğu elbette göze çarpacaktır. Ancak tecrübesiz oyuncularla sezon tamamlamanın zor olduğunu ve ilk 4 için savaşmak isteyen bir takımın tecrübeli oyunculara ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliyoruz. Beşiktaş şu an için 1 sol bek, 1 orta sahada sağ kanat, 1 orta saha göbek oyuncusu ve 1 forvet arkası oyuncuya ihtiyaç duyuyor. Alınacak oyunculardan en az ikisinin ise tecrübeli isimlerden oluşması çok önemli.

Yeni bir yönetim ve yeni bir hoca ile çok sıkıntılı günlere merhaba diyen Beşiktaş’ın bu sezon ne yağacağını hepimiz izleyeceğiz.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım