Basketbol : Türkiye’den Buraya Kadar

Eurobasket 2017’de finallerin ev sahibi Türk Milli Basketbol Takımı’mız son 16 eşleşmesinde İspanya’ya yenilerek, turnuvaya veda etti. Turnuvada 6 maçta 2 galibiyet, 4 mağlubiyet alan Türkiye’de bana göre öne çıkan isimler Melih Mahmutoğlu ve Cedi Osman oldu.

Beşiktam Sompo Japan Basket’i de çalıştıran Ufuk Sarıca’nın takımı Sinan Güler, Melih Mahmutoğlu, Barış Hersek, Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Doğuş Balbay, Göksenin Köksal, Erkan Veyseloğlu, Kenan Sipahi, Sertaç Şanlı, Semih Erden ve Furkan Aldemir’den oluşuyordu. Dixon yani Ali Muhammed’in sakatlığı nedeni ile kadroda olmaması, Göksenin, Doğuş ve Furkan A. gibi isimlerin neden kadroda olduğunu bilmediğimiz bir turnuva sonrası söylenecek aslında çok şey var. Zira kendi takımından gelen Sertaç ve Erkan’ın değil milli forma, milli takım antremanına bile gelemeyecek durumda olduğunu sanırım herkes gördü. Hele hele ülkece bir uzun oyuncu çıkaramamız ise apayrı bir mesele. Uzun zamandır sakat olan ve kulübü olmayan Semih’ten medet uman bir teknik kadronun bize yaşattıklarını da unutmamak gerekir.

Milli Takım 6 maç oynadı. İlk maçta Rusya’ya 76-73 yenilen Türkiye, bu kadar kötü oynayan ve açıkçası gününde olmayan Rusya’ya şu maçı nasıl verdi anlamak mümkün değil. Karar anlarında şuurunu kaybeden, 28 sayı bulan Cedi’nin adına bir isim koyamayan Ufuk Sarıca, o maç 22 dakika Erkan’a süre verene kadar Melih Mahmutoğlu’nu bençte unutmasa çok başka bir şey konuşuyor olabilirdik.

İkinci maçta basketbolu yeni keşfeden Büyük Britanya karşısında alınan galibiyet herkesi sevindirirken, oynanan basketbol açıkçası beni memnun etmemişti. Zira alınan 70-84’lük yanıltıcı bir galibiyet ama kendini gösteren  24 sayı atan bir Melih Mahmutoğlu vardı. Melih ve Cedi toplamda 35 sayı bulmuştu. Tek doğru buydu. Ancak oyun anlamında özellikle dış atış savunmasında Ufuk Sarıca sınıfta kalmıştı.

Üçüncü maçta rakip turnuva favorilerinden Sırbistan’dı. Onca eksiğine rağmen bir ekol olan ve muazzam bir basketbol oynayan Sırplar karşısında özellikle bu sefer Kenan Sipahi ısrarı takıma zarar verirken; Cedi ve Melih bu sefer 34 sayılık katkı veriyordu. Semih’in de 19 sayısı elbette yadsınamazdı.

Turnuvanın 4. maçı bir başka basketbola yabancı ülke Belçika karşısındaydı. Maçı kazanamazsa turnuvaya veda edecek olan Türkiye 3. çeyrek sonunda rakibine teslim olsa da son çeyrek oyunu ile maçı almış ve son 16 turuna kalmıştı. Bu maçta Furkan Korkmaz’ın iyi oyunu 14 sayı getirirken; Cedi ve Melih’in totalde 22 sayısı maçın anahtarı oluyordu.

Grupların son maçında, grubun en sürpriz ve formda ekiplerinden Letonya karşısında yine varlık gösteremeyen Türkiye maçtan 89-79 mağlup ayrılarak üst tura yol alıyordu. Letonya maçında savunmada tek tel dökülen,  hücum edemeyen Türkiye’de ayakta kalanlar 24 sayı ile Cedi ve 19 sayı ile yine Melih Mahmutoğlu’ydu. 79 sayının 43üne imza atan bu ikiliye eşlik eden bir isim olmayınca, elbette yenilgi de kaçınılmazdı.

Ve son maç… Bu akşam son 16 turunda İspanya ile karşılaşan Türkiye’de özellikle Semih Erden’in rezalet oyunu… Savunmada Sertaç, Erkan, Sinan’ın vasatı aşamaması… Ufuk Sarıca’nın oyunu oluyamaması… İspanya’da ise Ricky ve Rodriguez’in kriz anlarında etkili oyunu 73-56lık İspanya galibiyetini getirdi ve takımımız turnuva veda etti. Furkan Korkmaz, Melih ve Cedi’nin toplamdaki 38 sayısına eşlik eden bir ismin olmaması… 36 dakikada Semih Erden’in sadece 6 sayı, 15’er dakika oynayan Kenan ve Göksenin’de sadece 2 sayı katkı alınması maçın kırılma anlarıydı.

Tüm bu maçların dışında 3 maçta 4 defa takım ritim bulmuşken Ufuk Sarıca’nın anlamsız yere itirazları ile yenilen teknik faullerle maç skorlarının bir anda açıldığını, bize karşı oynayan tüm rakiplerin daha kolay 3 sayı bulduğunu, oyuncu rotasyonunda ve oyuncu seçiminde Ufuk’un sınıfta kaldığını da hatırlatalım.

Turnuva genelinde hakemlerin bir çok takımı doğradığını, vasat bir şampiyona olduğunu ve Türkiye’nin açıkçası gruptan bile çıkmayı haketmediğini buraya not ederek yazımın da sonuna geliyorum. Bu takımdan bir sonraki turnuvada olabilecek isimler şu an için Melih, Cedi ve Furkan Korkmaz olabilir. Geriye de artık 9 adam bulmak gerekeceğidir.

Bu ülkeden daha çok oyuncu çıkar. Yeter ki bakmasını bilelim.

Şampiyona da Sırbistana da şimdiden başarılar dilerim.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım