Angut Futbol Milliyetçiliği

2 Eylül 2011’de Kazakistan’ı zar zor 2-1 yendiğimiz maç sonrası şöyle bir yazı yazmıştım. Meraklısı kısaca okuyabilir : Milli Takım Kazanmamıştır

Yazıdan sonra çeşitli mailler ve tweetler almıştım. “Sen nasıl Türksün?, Bu nasıl milliyetçilik?, Yazdıklarınız terbiyesizlikten başka bir şey değil” ve nicesi. Körü körüne sadece skora odaklı beyinlerin, böylesine aciz bir galibiyete sevinmesinden ve sadece günü kurtarma hezeyanından başka bir şey değildi bu elbette.

Bir A Milli Takım vardı 2008’e kadar… Futbolu göz dolduran, çabalayan, iyi oynamasa da dönem dönem; bir şeyler yapma gayretinde bulunan. Lakin şimdi bakıyorsunuz ki; sahada sadece forma gezdiren, aklı karışık oyuncular topluluğu… Bakıyorsunuz ki; ruhsuz, amaçsız, hala “sürücü koltuğundayız, telaş yok” diyen bir teknik heyet.

Son maç, Almanya ile ileydi. Açıkçası adamlar pozisyonsuz, ataksız, koşmadan 3 tane gol attılar. Ve dediler ki “oynamadık, oynasak atardık.” Doğrudur. Zira oynasalar dı emin olur gol atarlardı. Neden bu haldeyiz, nerede yanlışlar içindeyiz?
Sanırım 2 Eylüldeki yazıda kısaca yazmıştım. Ama bir kere daha altını çizmek lazım. Şu an sahadaki 11 aslında Hiddink değil, Oğuz Çetin’in seçtiği bir 11. Kaldı ki yedekler de öyle. Ligimizde iyi oyuncular mevcut ve kafa kafaya oynayan, mücadele eden bir çok futbolcumuz var. Lakin bakıyorsunuz ki aynı oyuncular, aynı ruhsuz adamlar…

Şu son Almanya maçında sanırım Servet’İn yediği çalımı dünyada hiçbir oyuncu yememiştir. Ama olay bu değil elbette. Neleri sayalım ki? Sakatlıktan yeni dönmüş ve açıkçası maçtan önceki hafta Fenerbahçe – İBB maçında bariz formsuz ve hazır olmadığı görülen Gökhan Gönül mü desek? Yoksa orta sahaya konmuş Sabri’den mi bahsetsek.

Veya veya aylardır top oynamayan ama bir anda 11’de yer bulan ve hatta kaptan olan Hamit’ten mi dem vursak? Oyundan alındı diye terbiyesizlik yapan Arda’yı mı masaya yatırsak? Sadece Türkiye ligi oyuncusu olabilecek Burak Yılmaz’ı mı konuşsak? Bir de Gökhan Töre kim yahu? Milli takım ayarında mı bu adam?

Konuşacak ne çok adam var değil mi? Mini Galatasaray ve yan takviyesiyle bir A Milli Takım işte. Oysa biliyoruz ki bu mini Galatasaray ne geçen sezon ne de bu sezon iyi top oynamadı. Oyuncular ağır, agresif ve vurdumduymaz. Bursasporlu bir oyuncu Almanya maçı sonrası haklı olarak serzenişte : “Milli forma giymek için ne yapmamız gerekiyor?”

Anadalu takımları neden oyuncu veremiyor Milli Takıma? Şampiyon şampiyon diye kıçını yırtan ve sözüm ona geçen sene şampiyon bizdik diye ağlayan koca!! Trabzonspor’dan neden tek oyuncu var milli takımda? Keza iyi top oynayan bir Eskişehir, bir İBB, bir Kayserispor’dan neden oyuncu alınmıyor? Düşündürücü şeyler elbette bunlar.

2008 kadrosuna dönüş lafları dönüyordu Almanya maçı öncesi. Lakin ben bir Tuncay Şanlı’yı, bir Mevlüt’ü veya bir Mehmet Topal’ı göremiyorum sahada. (Mehmet sakat olabilir bakmadım tabi)

Mesela bir Caner Erkin veya İsmail Köybaşı neden yedekler arasında yok? Neden sağ kanatta Mehmet Topuz yok? Neden Bursaspordan Turgay, İbrahim Öztürk veya Ozan İpek yok?

Daha sayabileceğim o kadar çok oyuncu var ki… Lakin neyin kafasını yaşıyorlarsa, hangi managerlik oyununu sahada oynamaya çalışıyorsa teknik ekip, öyle bir kadro seçiyor. Faturayı kalkıp Gökhan ve Volkan’a kesen zihniyetin de açıkçası futbol bilgisi yok diye düşünüyorum.

Bir de Hiddink, Sabri için “çok yaratıcı bir futbolcu” demiş. Doğrudur. Dünyada kendisine ve korner direğine çalım atabilen başka oyuncu yoktur. Haklıdır. Böyle milli takıma, böyle oyuncular lazımdır.

Ve bir de merakım o dur ki; Bu maçlar neden sadece TT arenada oynanmaya başladı? Bu ülkenin Ankara’da, İzmir’de, Bursa’da da çok güzel stadları var. Futbolu seven, Milli takımı görmek isteyen izleyicileri var. Özellikle birkaç oyuncuya küfredilmesi için mi Sadece TT Arena seçiliyor? Doğru ya Cüneyt Tanman buna şöyle açıklama getirmişti : Küfredecekseniz, maçtan önce ve sonra edin. Yani edin arkadaşlar diyebiliyor. Bunlar da çok derin mevzular.

Açıkçası ne federasyonun, ne teknik heyetin de şampiyonaya gitme hevesi yok gibi. Kendi sahanda mutlak galip gelmen gereken bir maça da Hiddink “beraberlik iyi sonuç” sloganıyla çıkıyorsa, hedefimiz aslında Euro 2012 diyorsa Federasyon… Kusura bakmasınlar ama bu kaypaklıktan, aymazlıktan başka bir şey değildir.

Tüm bu sebeplerden ötürü ve bunca rezaletten dolayı, bir Türk olarak A milli takımı desteklemiyorum. “Angut Futbol Milliyetçiliği” gösteren ve bana küfreden, yadırgayanlara da buradan selam olsun. Ellerinizi başınızın arasına almadan önce oturun ve çok fazla değil son 3 yılın milli takımı maçlarını kare kare izleyin. Bir ülke milli takım futbolunun nasıl sığlaştığını, nasıl tekdüzeye döndüğünü ve nasıl dibe vurduğunu göreceksiniz.

Milli takımın kadrosu adam gibi kurulana kadar, teknik heyeti komple değişene kadar (sadece hoca değil, sağlıkçısından ahçısına kadar) ben bu milli takımı desteklemiyorum. Bunu milliyetçilikle bir tutanlara da selam olsun.
Siz gerçek bir takım olana kadar, doğru dürüst yönetene kadar benim milli takımım FENERBAHÇE…

Serkan Çakmak
10 – Ekim – 2011

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım