1 Mayıs 1976

Bugün 1 Mayıs… İşçi / Emekçi Bayramı. Ülkemizde gerçi son 15 senede biraz evrilerek bazı siyasi/radikal görüşlü bölücü toplulukların günü olmaya başladı ama özünde bundan 130 yıl kadar önce Amerika’da kutlanmaya başlamış bir gün. Paralelinde bizim kökenimizde yani Osmanlı’ya da gittiğimizde 1900lü yılların başında kutlamaların olduğunu göreceğiz.

Yukarıda kutlama dedik ama aslında işçinin direnişi, hak arayışı meselesi ile başlayan kavramın zaman için kutlamaya dönüşmesi de düşündürücü. Zira genişletirsek Amerika’da bu mesele tekstil işçilerinin 13-14 saatlik köle gibi çalışma düzeni yerine 8 saatlik çalışmayı savunması, kanlı eylemler ve asılan insanlarla başlayan hikayenin bugüne gelişi ve değişimini sanırım çok az insan biliyordur. Aslında 1 Mayıs bir kutlama günü değil, anma günüdür.

Türkiye tarihi açısından ise 1 Mayıs, 1900lerinde başında İzmir’de, Üsküp’te ve özellikle İstanbul’da çeşitli eylemlere sahne olmuş; 1935te Bahar ve Çiçek Bayramı olarak tarihimizdeki yerini almaya başlamıştır. Bizde daha çok yasaklar nezdinde geçen 1 mayısların en kalabalığı  1 Mayıs 1976′da kutlandı. Bu miting DİSK’in öncülüğünde Taksim Meydanı’ nda yapıldı. O gün Taksim Meydanı’ nı 400 bin emekçi doldurdu.

İşte o 1 mayısın bir karesi…

Dahasını yazardım ama biraz araştırınız isterim. Yazı benim ama fotoğraf istanlook.tumblr.com adresinden alınmıştır.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım