Sammezzano Kalesi

İtalyancası “Castello di Sammezzano” olan Sammezzano Kalesi…  İtalyan’ın özerk bölgelerinden Toskana’da yer alan (Tuscany), tarihi bir mekan. Tam olarak Floransaya 25 kilometre mesafedeki Leccio’da yer alan Kale, eşsiz bir güzelliğe sahip.

Sammezzano Kalesi istasy10net

Kale 1600’lü yıllarda aslında İspanyol asilzadelerinden Aragon Ximenes tarafından yapılmış. Ferdinand Panciatichi Ximenes’e miras kaldığı dönemlerde bir kaç kez yenilen yapı, ilerleyen zamanlarda hotel olarak da hizmet vermiş. İtalya Kralı I. Umberto’yu bir süre ağırlayan Sammezzano Kalesi, 2. Dünya Savaşı sonrasında boşaltılarak, kapatılmış ve kaderine terkedilmiş.

1999 yılında bir dizi restorasyon çalışmaları denense de çok verimli olunamamış. 2012’de ise kurulan FPXA 1813-2013 Komitesi ile bir takım çalışmalara başlanmış. FPXA 1813-2013  yani “Ferdinand Panciatichi Ximenes d’Aragona” kısaltması. Bu oluşum www.sammezzano.org sayfası üzerinden şu an gönüllülerinden bağış topluyor. Tek bir amaçları var; o da toplanacak para ile bu kaleyi tekrar canlandırmak. Ne yazık ki kale olağan üstü durumlar dışında kaderine terkedilmişçesine susuz, elektriksiz kapalı durumda. Ancak yine de fotoğraflanabiliyor.

Sammezzano Kalesi karmaşık tasarım ve desen ve renklerin bir nefes kesen bir ürün yelpazesine sahip, Mağribi tarzı’nın bir eseri. 365 odası bulunan kalenin, her odasının farklı bir adı vardır. İnanılmaz renk armonisine sahip tavanları ile Peacock Room özelliğine sahip kalede, tavandan sarkan Fas mozaik döşeli zeminler ve ferforje avizelerin süslediği büyük Beyaz Odalar insanı büyülüyor.

Köşeleri, pencere sütunları, kemerleri ile mimari bir kültür turu sunan kalenin bir kemerinde yazan “Non Plus Ultra” yani Türkçesi ile “Daha Öte Bir Şey” dikkat çekmeyi başaran bir başka unsur. Türkçe olarak malesef hiç bir yerde detaya ulaşamayacağınız bu kale ile ilgili İtalya gezisi yapacak olan arkadaşları bir nebze bilgilendirmek boynumuzun borcu oldu.

Sammezzano Kalesi 450 dönüm üzerine kurulu ve etrafı Toskanın büyük bir ormanlık alanı ile çevrili durumda. Ayrıca bu ormanlık alan bir çok egzotik ağacı da barındırması ile dikkat çekiyor.

Son olarak kaleyi ziyaret etmek isteyenler yukarıda verdiğim websitesinde yayınlanan belgeyi doldurarak önceden rezervasyon yaptırmak zorundalar. Bir düşünün ama aşağıdaki fotoğraflar ilginizi çekecektir.

En bilindik yolu ile Roma-Floransa arasındaki A1 otobanı üzerinde Reggello’ya ulaşmak ve hemen dibindeki Leccio şehir merkezine geçmek… Şehir merkezinden yürüyerek, ormanlık alan içindeki 1.5-2 kmlik maceranız sonunda kaleye ulaşabilirsiniz. Artık telefonlarınız akıllı. “Castello di Sammezzano” veya sadece “Sammezzano” yazsanız bile size rotayı çizecektir.

İyi eğlenceler.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım