Kaptanıma Dokunma – Alex de Souza

Fenerbahçe’de Lefter’den sonra bir efsane isim diye sorsanız herkes Alex de Souza diyecektir. Demelidir.Bir Lefter geldi, geçti bu kulüpten. Yaşımız tutmadı, seyredemedik. Öyle ki kulübümüz arşivlerinde de pek birşey olmadığından geçmişe özlem sadece okumakla ve dinlemekle geçti. Şimdi ise elimizde 2. bir efsaneyi bilme ve hatta izleme, yaşama şansı var. Ancak birileri ısrarla bunu bizden almaya meyilli. Kısaca bir bakalım şöyle….

Lefter 380 maçta 227 gol atmıştır. Fenerbahçe’de en son 40 yaşında oynamıştır. Şaka değil, 40 yaşında top koşturmuş ve goller atmıştır. 39 yaşındayken Fenerbahçe forması ile 39 maçta 24 gol atmıştır. Yaş 39 ve 24 gol. Hatta biraz daha geriye gidelim. Lefter 34 yaşında 26 maç 21 gol, 35 yaşındayken 34 maç 15 gol, 36 yaşındayken 38 maç 17 gol, 37 yaşında 30 maç 17 gol, 38 yaşında 31 maç 13 gol. Nasıl 🙂 Ki bu 34-40 yaş aralığında İstanbul ve Milli ligde Fenerbahçe ile 5 şampiyonluk yaşamıştır. O dönem Lefter’e yaşlı diyen tayfanın torunları, evlatları; bugün Alex’e koşmuyor, antremanlarda bekleneni veremiyor diyor.

Koşmayan Alex ise Fenerbahçe forması ile geçen 8 sezonda 336 maçta 194 golü ağlara bırakıyor. Ki bunu diyenlerden birisi de Aykut Kocaman. Göreve geldiği 2010-2011 sezon başında Alex’i düşünmeyen Aykut’u ipten alan, yürüye yürüye 33 maçta 28 gol atan yine Alex de Souza. Yine 1 sezon sonra yürüye yürüye parçalanan takımı son maça taşıyan 36 maçta 17 gol atan yine Alex de Souza. Futbol beygir gibi koşmaktan ibaret değildir. Hiç bir takım 11 kişi halinde koşmaz. Rahmetli Sokrates’in bir lafı vardır : “Düşünen futbolcu koşmaz, koşan futbolcu düşünmez” Öyle bir milletiz ki efsaneleri çok çabuk gömmeyi isteriz. Şu dönemde bana göre Alex’e yapılanlar bundan ibaret. Bir insan twit atabilir, yazabilir, söyleyebilir. Mutlaka bir nedeni vardır. Geriye dönük 2 seneye baktığımızda aslında bu Aykut & Alex çaprazlamasında ilk vaka değil zaten. Kısa kısa örneklere bakarsak;

2010 yılı, Young Boys maçı sonrası Aykut şöyle der : “Alex de yedekliğe alışmalı.” ve Alex o sezon gol kralı olur.

2011 Aralık Aykut açıklama yapar:Alex artık 34 yaşında.Çok zeki 1 oyuncu.Ama 1 gerçek var ki yavaş yavaş Alexsiz Fenerbahçeyi de düşünmeliyiz.

Şubat 2012 Aykut K. : Alex yanlış konuşuyor. Bu takımın teknik patronu benim (Alexin Forvet oynatılmam hata sözü üzerine)

Şubat 2012 Aykut K. başka bir gün : Alex, Fenerbahçe’yi çok iyi tanıyor. Görüşlerine saygı duyuyorum

Mayıs 2011 Aykut Kocaman : Takımınızda Alex varsa düzen değişikliği yapmak kolay değil.

Özetlersek; ne dediği, ne düşündüğü belli olmayan bir teknik sorumlu ve karşısında taraftarın gönlünde her geçen gün taht kuran bir Alex. Belki yaptırılan Alex Heykeli, belki Alex’in 136 lig golü ile Aykut’u yakalaması, veya ilgi arsızlığı… Ne derseniz deyin. Bir sıkıntı var. Öyle bir sıkıntı ki bir tane adam!!! çıkıp da takım kaptanına sahip çıkamadı.

Son 10 günde önüne gelenin televizyonda, gazetede, sosyal ağlarda Alex’i linç etmesine izin verildi. Birileri ısrarla bu sorunları içeride çözülmesine taraf olmadı. Kol kırıldı, parçalandı. Ne yen içinde ne alçı içinde kaldı. 1 gün önde “Alex kafamda yok” açıklamasının ardından “Alex 18’de” moduna döndü hayat. Dudaklara 1 parça bal çalar gibi.

Mesele burada sadece Alex de değil aslında. Mesele başkan Aziz Yıldırım’ın yakışıksız anons hareketinde teknik sorumlu Aykut’a laf söyletmeyip, basında Alex’e giydirmelerine izin vermesiydi.

Mesele burada Özer’e, Baroni’ye vs “babalık” yaptığı söylenen Aykut Kocaman’ın; Alex de Souza’ya piç evlat muamele yapmasıydı. Bugün hala birileri gazetesinin köşesinde, birileri ise televizyon programında rahat rahat Fenerbahçe Kaptanına sallayabiliyor.

Son 1 senede seveninin haricinde kendisini sevmese de Fenerbahçe Başkanı olması nedeniyle Aziz Yıldırım’a, istemese de yeterli bulmasa da Fenerbahçe Teknik Direktörü olması nedeniyle Aykut Kocaman’a nasıl sahip çıktıysa; bu yönetim de komple herkes karşısında Fenerbahçe Kaptanına yani Alex de Souza’ya sahip çıkmalıydı. Alex hala kaptanımızsa, Fenerbahçe Kaptanlığını temsil ediyorsa; rahmetli ve efsane Lefter zamanında O’nu işaret etmişse sizler de sahip çıkacaksınız.

Alex koşar veya koşmaz, o ayrı mesele. Ki 8 senedir koşmayan bir adamdan kimse Usain Bolt olmasını bekleyemez. Ancak Alex tabiri caizse “tilki” oyuncudur. Ne zaman nerede pozisyon yaratacağını, vuracağını, atacağını bilemez. Bugün Türkiye’de veya Avrupa’da karşılaşacağınız hangi kulüp olursa olsun kadroda görmek istemeyeceği, rakip olarak sahada karşılaşmak istemeyeceği ilk isim Alex de Souza’dır.

Bilmem özetle ve sevgiyle anlatabildim mi. Bir futbol keyfimiz var, ona da böyle turp sıkmayın.

Kaptanıma Dokunma…

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım