Trabzonspor 0-0 Fenerbahçe

Sezonun 2. hafta maçında Trabzon deplasmanına çıkan Fenerbahçe, silik ve korkak futbolunu 1 puan ile süslemeyi başardı. Cezalı Volkan Demirel ve sakat Meireles’in yer almadığı maçta Diego Ribas ilk 11’de yerini aldı.

Fenerbahce 2.Hafta istasy10net

Fenerbahçe’nin 90 dakika boyunca varlık gösteremediği, rakip kaleye etkili 2 hücumunun da uzaktan şut olduğunu düşünürsek; takımın maça ne kadar hazır olduğunu anlamak için profesör olmaya gerek olmadığı kanaatindeyim. Zira kadrosu sabit, uzun süredir birbiri ile oynayan bir takımın, henüz yeni kurulan bir kadro karşısında oyunu domine etmesi beklenirdi.

Öncelikle Gökhan Gönül’ün sezon başında bu kadar formsuz olması, Caner Erkin’in sakatlığı da hesaba katarak kötü futbolu takımın hem ileride hem de savunmada tel tel dökülmesindeki etkenlerden birisi olarak görülüyor. Özellikle Gökhan’ın bir kaç pozisyon dışında hiç ileri çıkamaması ve önündeki Trabzonspor’lu oyuncunun her pozisyonda kendisini ezmesi durumu aşikar kılıyor. Caner’in ise dediğimiz gibi sakatlık sendromu ile fazla yüklenmediği bir maç oluşu geriden takımı itememeleri anlamına geliyor.

Orta saha kurgusunda Meireles’in öncelikle ne kadar önemli bir güç olduğunu farkettiğimiz bir maç izledik. Zira Emre Belözoğlu – Mehmet Topal ikilisi iyi oynamalarına rağmen, Meireles kadar oyunu açamamaları, al-ver yapamaları da hücum anlamında bir handikap yarattı. Kaldı ki Meireles’in Emre’den daha süratli olması ve diagonal oynaması da bu hafta büyük bir kayıp olarak notlar arasına giriyor.

İlk kez ilk 11’de başlayan Diego Ribas’ın hazır olmayan görüntüsü, oynadığı süre boyunca vasat bir seyirde gitmesi ve rakibin aşırı sert müdahalelerine hakemin seyirci olması onu sahadan silen faktörlerdi. Keza bu da takımın 1 eksik sahada mücadele etmesi demek oldu elbette.

İleri 3’lüye geldiğimizde ise 80 dakika boyunca abuk sabuk bir dizilimle oynayan Fenerbahçe’nin bir varlık gösterememesi tamamen teknik direktör beceriksizliği olarak takıma yansıdı. Hollanda Milli Takımın’da da Kuyt’ı Van Gaal sol kanatta oynatmış ve verim alamamıştı. Aynı hataya düşen İsmail Kartal’ın bunu 80 dakika seyretmesi ve ders almaması da ilginçti.

Geçen sezondan beridir kanada her yerleştirildiğinde oynamaktan vazgeçen kaprisli, çocuk ruhlu Emenike’nin de sağ kanatta ısrar edilmesi hata 2 olarak notlar arasına geçiyordu. Kaldı ki henüz form olarak hazır olmayan Sow’dan ileri uçta verim beklemenin 3. hata olduğunu söylemek yanlış olmayacak elbette.

Günün sonunda takımın en iyi isimlerinin Emre Belözoğlu ve Bruno Alves olması… Mehmet Topal ve Diego Ribas’ın uzaktan şutları haricinde takımın varlık gösterememesi… Oyunu ne kanatlara ne de dengeli kısa pasa yayamamak… Bunun üzerine hakemin amatör küme maçında bile düdük çalamayan performansla maç yönetmesi… Yani toplamında vasat, zaman kaybı bir maçın ardından söylenecek hala da bir şeylerin olması ne acıdır.

Şampiyonluk yolunda rakibiniz kendi sahasında 2 puan bırakmışken, sizin favori olduğunuz maçta aciz duruma düşmeniz düşündürücüdür. Lig henüz yolun başında olabilir. Ancak kupayı başka stadların müzelerine taşıyan faktörler de bu önemsenmeyen puanlar olacaktır.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım