Süper Kupa Maçı Öncesi Kısaca

Bu akşam Erzurum’da oynanacak Süper Kupa Final maçında karşılacak Fenerbahçe – Galatasaray için kısa kısa twitter notlarımı toparlayayım dedim.

Fenerbahçe maç kadrosunda bugün yeni transferler Yobo ve Krasic yer almazken; Gökhan Gönül ve Serdar Kesimal sakatlıkları nedeniyle forma şansı bulamayacak. Ayrıca Bienvenu, Özer, Sezer ve Özgür kadroya alınmayan isimler.

Galatasaray’da ise Melo, Ceyhun, Baros, Culio ve Çağlar kadroya alınmadı. Ujfalushi ve Burak kırmızı kart cezalısı.

Notlar :

Fenerbahçe’de Aykut Kocaman’ın cesur olmadığını yazmışım twitterda. Kadro standartlığı vardır. Bugün Krasic ve Yobo’nun kadroya alınmamasının ilk nedeni budur. Stabil bir 11 beklenmekte açıkçası. Vaslui karşısındaki 11’den bir Gökhan sakatlığı var. Yerine muhtemel Orhan ile başlayacaktır. Ancak Yobo kadroda yokken, Serdar ve Gökhan sakatken yedek kulübesinde kim var sorusu akıllara geliyor elbette.

İyi bir kadromuz var ancak oyunu yaymakta sorun yaşıyoruz. Geçen 4 hazırlık 2 resmi maçta, maçların son 20 dakikasında saldırmayı ve oyunu ileri yıkmayı akıl edebildik. Bunun harici oyunu rölantide tutmaya çalışıyoruz. Özellikle ilk yarılarda berbat oynuyoruz. Misal, son Vaslui maçında ciddi bir rakip bu kadar atak ile fark yaratabilirdi.

Emre’nin yokluğu önemli etken, kabul. Ancak artık gidene ağlama zamanı değil. Kimse vazgeçilmez veya yeri doldurulmaz değildir. Oyun sistem veya stilini değiştireceksin gerekirse. Mehmet Topuz, Selçuk, Baroni gibi bir çok isim mevcuttur. Değerlendirmek gerekir.

Bugün kadroda yokmuş ama rakipte Melo sahada olsaydı, muhtemelen Alex’e kelepçe vuracaktı. Bu maçta Alex’i kim tutar bilemem. Ama Alex’ten ziyade arkasındaki ikilinin çıkışları çok önemli olacaktır.

Fenerbahçe’de ciddi bir Stoch sorunu da var. Maça Caner ile başlanacağını düşünüyorum. Stoch kafa olarak ve fizik olarak sahada yer almıyor. Kanadında oynamıyor, adam geçemiyor, pas veremiyor. Muhtemel yedek kalacak isimlerden birisi bugün. Ama Aykut süprizleri sever.

Kuyt mı Sow mu derseniz, bu maça Sow ile çıkarım. Sow sırtı dönük top aldığı gibi, pres ve boş koşular ile de geriden gelenlere alan açabiliyor. Kuyt ise servis yapmayı ve tek oynamayı seven birisi. Aldığı topları hızla sağ veya sol çapraza indiriyor. Daha çok sağa indiriyor. Sağ kanatta oynayan Mehmet Topuz ve Gökhan’ın (bugün yok) çok dikkatli takip etmesi gerek Kuyt’ı. Tabiki Kuyt’ı alıp gelen Aykut sahaya 11de sürerse yine şaşırmamak gerekir.

Oynar veya oynamazlar, hocanın takdiridir ancak Hasan Ali, Egemen, Krasic (bugün yok), Mehmet Topal, Kuyt gibi adamları eleştirmek şu an için yersiz olacaktır. Zira zamana ihtiyaçları var. Yeni geldikleri bir ortami insanlar önemli etkendir.

Galatasaray’a gelirsek eğer; geçen seneden oyuncu kaybetmiş kadrosuna Hamit, Burak, Umut, Amrabat gibi isimleri eklediler. Sağlam bir kadroları var. Lakin Ujfalushi ve Burak geçen sezondan kırmızı kart cezalısı. Ujfalushi bir handikap olacaktır. Muhtemelen sahaya Semih ve Danny ikilisi çıkacak. İşte burada işleri zor. Hata yapmaya çok meyilli isimler.

Yeniden kiralanan Melo kadroya alınmamış. Bu iyi haber bizim için. Zira Alex’i tutacak isim Melo olacaktı. Burak – Elmander ikilisini bekleyenler de Burak’ın kırmızıdan cezalı olduğunu unutmuşlar. Elmander – Necati veya Umut ikilisini sahada izleyeceğiz.

Orta sahada zayıf halka Amrabat olacak, Fenerbahçe bu kanattan hızlı çıkacaktır. Sağında ise Hamit var. Hamit’in karşısında Fenerbahçe’nin yeni ismi Hasan Ali. İlginç bir maç olacak.

Zorlu bir maç. Şu an için Türkiye’nin en iyi iki takımı ve kadrosunu izleyeceğiz. Beraberliğin yetmediği ve telafisi olmayan bir maç.

İyi olan ama mümkünse de Fenerbahçe kazansın.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım