Süper Kupa Fenerbahçe’nin

2014-2015 sezonu açılışının ilk resmi maçında Süper Kupa mücadelesinde, Fenerbahçe – Galatasaray mücadelesi 0-0 sonuçlandı ve maç uzatmalara gitti. Bir anlamda Soma destek maçı da olan bu ilk derbide uzatmalarda da gol olmayınca, kupa sahibini penaltılar sonucunda buldu.

Fenerbahce Super Kupa 2014 istasy10net

Yeni transfer Diego Ribas’ın henüz lisansı çıkartılamadığı için kadroda yer almadığı maçta Fenerbahçe maça şu 11 ile çıktı : Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Bekir İrtegün, Bruno Alves, Caner Erkin, Dirk Kuyt, Raul Meireles, Emre Belözoğlu, Mehmet Topal, Moussa Sow, Emanuel Emenike

Bu sezon kadroda revizyona giden ve bazı oyuncularını kaybeden Galatasaray ise şu 11 ile sahadaydı : Muslera, Veysel Sarı, Semih Kaya, Chedjou, Telles, Selçuk İnan, Melo, Olcan Adın, Sneijder, Yasin Öztekin, Burak Yılmaz.

90 dakikanın ve uzatmaların berabere bittiği maçta Fenerbahçe’den Caner Erkin, Mehmet Topuz; Galatasaray’dan Selçuk İnan, Felipe Melo ve Yekta Kurtuluş penaltıları kaçırdı. Olcan ve Burak Yılmaz’ın gollerine Kadlec, Meireles ve Kuyt ile cevap veren Fenerbahçe kupayı 3. kez kazandı.

Öncelikle Galatasaray’ın rezalet ötesi olduğunu, bu maçı uzatmalara taşıyan tek ismin Muslera olduğunu söyleyelim. Yeni isimlerden Yasin’in amatör küme topçusu olması, Olcan’ın top oynamaktan ziyade çamura yatar görüntüsü… Geçen sezon bıraktığı yerden devam eden Selçuk’un yine forma gezdirmesi ve çok büyük elde patlayan Telles bu sezon yine yokları oynayacak gibi. Bu Galatasaray ve hazırlık maçlarında izlediğim Galatasaray, açıkçası çok zorlanacaktır.

Gelelim bizim çocuklara… Fenerbahçe’ye…

Bu maç 90 dakikada bitmediyse tamamen Fenerbahçe’nin beceriksizliğidir. Böylesine korkak, ruhsuz, hazır olmayan bir Galatasaray karşısında tek sahada oynayıp, topu kaleye yuvarlayamamak beceriksizliktir. Kısa ve net olmak gerekirse, durum bu şekildedir.
Topu rakip yarı sahaya taşımakta sıkıntı çekmeyen takımın, son vuruşlardaki beceriksizliği gözle görülür durumda. Bu kadar net pozisyon bulup, gole çevirememek akıl karı değil. Fenerbahçe bugün 90 dakikada işi bitirmeliydi ki topla oynama yüzdesi bile bunu gösteriyordu. %60-65 seviyelerinde topa hakim takımda Kuyt, Sow ve Emenike gibi isimlerin son vuruş yeteneksizliği göze çarptı. Ki bunu hazırlık maçlarında da gördük.
Her ne kadar daha sezon başı denecek olsa da; S.United, Sevilla, Olympiakos ve Roma maçlarında Fenerbahçe’nin son vuruşlarda sıkıntısı olduğunu gösteriyordu. Emenike’nin bencil olmasıi maç seçmesi… Sow’un etkisiz oluşu ve orta alanda çok kaybolması… Kuyt’ın savunmaya biraz daha fazla dönük oluşu… Alper’in forma gezdirmesi…
Aslında sayılabilecek çok şey var. Ama bir maç bitti, gitti. Yoksa daha hakem hataları, taraftarın pisliği, oyuncuların terbiyesizliği say say bitmez. Bir derbi maçında olması gereken bir çok vardı ama gördük ki ruh yoktu. Haftasonu lig başlayacak ve bakalım neler olacak?
Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım