Spartak Moskova 2-1 Fenerbahçe

Son Fenerbahçe yazımın üzerinden çok geçmedi. Zira lig maçının ardından direkt Moskova’ya geçti takım. Dar zamanda arka arkaya maçlara çıkan Fenerbahçe’de işler hala iyi gitmiyor görünüyor. Yine bir maç yazısı yazmayacağım sanırım. Facebook ve twitter’da maç önü, devre arası ve maç sonu yazdıklarımı toplayacağım sadece.

MAÇ ÖNCESİ

Kadro Mert Günok, Egemen, Yobo, Gökhan Gönül, Hasan Ali, Mehmet Topal, Mehmet Topuz, Selçuk Şahin, Cristian, Kuyt ve Sow. Yani Alex, Krasic, Stoch yedek kulübesinde. Fazla defansif. Alex’in görevi sanki Kuyt’a verilmiş gibi. Sol açık olmayan bir takım görünümü var. Çünkü Selçuk, Mehmet Topuz, Baroni, Mehmet Topal ve hatta Kuyt sol açık oynayamaz. Bu birinci hata. İkinci hata Caner veya Stoch’un kadroda olmaması. Doğru yapılan hamle koşmayan ve fizik olarak hazır bulunmayan Alex’in kenarda oturması. Dezavantajlar; kalede Mert’in mental olarak düşük olması. Egemen ve Yobo ikilisinin ilk defa yanyana oynayacak olması. Gökhan ve Hasan Ali ise muhtemelen iğne ile sahaya çıkıyorlar. Topu ayağında tutarak kontra çıkmak isteyen bir Fenerbahçe düşünebilir herkes ama seri adamların hiç biri sahada değil. İlginç bir kadro. İzleyelim.

DEVRE ARASI
Spartak Moskova 0-0 Fenerbahçe devre arası : Maç öncesi dediğim üzere sol kanat yokluğu mevcut. Sow forvet adamı. Hangi akla hizmet, sol açık oynatmaya çalışılır? Neredeyse tüm atakları soldan yedik. Böyle giderse de yiyeceğiz. Sağ kanatta ise maçın 15. dakikasından sonra Mehmet Topuz kayboldu resmen. Mehmet Topal’ın da göbekte formasının gezdiğini söylemek gerek. Bu kadar korkak, beceriksiz bir durum neyin eseri düşünmek lazım. Rakibi ısırmıyoruz, topa girmiyoruz, rakiplerden açıkça korkuyoruz. Sanki futbolu unutmul gibi takım. Sürekli yan pas, geri pas… Takımda bir Messi, İniesta, Ronaldo olur anlarım bu kadar yan pası. Al ver sürekli. Spartak sağlı sollu tehlikeli geliyor. Böyle giderse de golü bulacaklar. Sahada Egemen gayet iyi işler yaptı. Birisinin ayrıca Mert’e her topu dikmemesini söylemesi gerekir. Bu maç nasıl döner? Sow ileri uca çıkar, sol kanada Caner veya Stoch girer. Mehmet Topuz göbeğe gelir, Mehmet Topal çıkar yerine sağ kanada Krasic girerse takım biraz ayağında top yapar. Daha korneri bile kullanamayan bir takımız bu maçta. Herkes çok iyimser, çok polyanna modundayken; ben ılımlı görmüyorum. Gördüğüm net bir şey var, sadece beraberlik için Moskoya gelmişler.
MAÇ SONU
Spartak Moskova 2-1 Fenerbahçe maç sonucu : Beklentimin ötesinde bir skor yok. Ben daha farklı olabileciğini düşünüyordum. Lakin Spartak biraz beceriksiz kaldı. Maç öncesi, devre arası dediklerimin de dışında bir şey yok. Aykut kazanmak adına tek bir hamle bile yapmadı. 80. dakikada oyuna Krasic, 85’te Caner giriyor. Sahada yokları oynayan Mehmet Topal’a nasıl dayandı anlamadım. Henüz yorulmayan ve forvet hattına her geldiğinde pozisyon yaratan Sow’un oyundan alınması yine teknik heyet beceriksizliğidir. Hafta sonu yazımda Aykut’un takımı hazırlayamadığından bahsetmiştim. Durum çok çok vahim. 2-1’lik skora sadece şükretmek, rövanşa sahada Volkan, Krasic, Stoch gibi isimleri görmeyi umut etmek kalıyor. Yoksa içimizden geçerler. Sonrası malum, yalandan bir transferle uyutulacak bir sezon daha…

Yazılanların tümünü www.facebook.com/remphin veya www.twitter.com/remphin hesaplarında herkes zaten görebilir.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım