Shakhtar Donetsk 3-0 Fenerbahçe

Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu ikinci maçında Ukranya’nın Shakhtar Donetsk takımı ile deplasmanda karşılaşan Fenerbahçe; maçı 3-0 gibi farklı bir skorla kaybederek, elendi. Elenen Fenerbahçe Avrupada yoluna UEFA Avrupa Ligi turunda devam edecek.

Bir hafta önce oynana maç berabere sonuçlanmış, hatırlarsanız şöyle bir yazı yazmıştık. Fenerbahçe 0-0 Shakhtar Donetsk

Gökhan Gönül’ün sakat, Van Persie’nin ise riske edilmeyerek kadroya alınmadığı mücadele Fenerbahçe; ilk maçtaki gibi bir 11 ile sahaya çıktı. Tek fark sağ bekte bu sefer Hasan Ali yerine Şener’in mücadele etmesiydi. İlk maça paralel bir şekilde Fernandao ve Souza takımı sahada 9 kişi bırakırken, stoperlerin ağır görüntüsü maçın kaderini tayin eden noktalardı.

Bu maçın 3-0’a gelmesinin, elenmenin faturası öncelikle Vitor Parreria’ya kesilmeli diye düşünüyorum. Zira 3 hazırlık, 1 resmi maçı geride bırakan Fenerbahçe’nin bu 11 ile 4-4-2 sistemini oynaması zor görünüyor. En azından dizilim itibari ile sahada Fernandao gibi koşmayan, Souza gibi ısırmayan isimlerle bunun olmayacağı aşikar. Nani’nin henüz form tutmaması, Sow ve Diego’nun pas kanallarını açamaması da sıkıntıların bazıları olarak göze çarpıyor.

Günün sonunda geçen seneki takımın da bir gömlek altında bir futbol izlediğimiz yeni Fenerbahçe’nin daralan zamanda neler yapabileceğini henüz çözemesek de bu takımın en azından bu futbol ile bir sonraki maçını da kaybedeceğini net olarak söyleyebilirim. Zira daha hareketli isimlerin kenarda bu denli oturması, rakibe göre dizilimin seçilmemesi, fahiş fiyatlar verilen bazı isimlerin sahada henüz forma gezdiriyor olması aklıma gelen ilk şeyler.

Fenerbahçe yedek kulübesinde Alper, Stoch, Mehmet Topal gibi isimlerin olduğunu… Her rakibe 4-4-2 oynanamayacağını… Biri genç ve süratli stoper olmak üzere en az iki oyuncunun daha transfer edilmesi gerektiğini umarız birileri görecektir. Yoksa bu Fenerbahçe çok da atar, çok da yer.

Serkan Çakmak

Vitor Pareria istasy10net

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım