Şampiyon Sezonu Galibiyetle Açtı

Şampiyon Sezonu Galibiyetle Açtı

Dün akşam son şampiyon Fenerbahçe, kendi sahasında ve seyircisiz oynanan maçta Süperligin yeni takımlarından Orduspor’u 1-0 yenerek; şampiyonluk yarışı vereceği rakiplerinin hepsinin puan kaybettiği haftayı karlı kapattı. Fenerbahçe adına gol 31. dakikada Cristian Baroniden geldi.

Geçen sezonun 2. yarısını fırtına gibi geçen, ligi şampiyon tamamlayan ancak 3 temmuz 2011’den beridir sözde şike soruşturması nedeniyle sıkıntılar yaşayan, hakkı olduğu halde TFF ve UEFA işbirliği ile şampiyonlar ligine gidemeyen; bu yüzden gerek gelirleri sıfırlanan, gerekse transfer yapamayan, üstüne üstlük Santos, Lugano, Niang gibi yıldızlarını kaybeden Fenerbahçe sahadan galip ayrıldı.

Bunca giden oyuncunun yanında ilk 11’in değişmez iki ismi Gökhan Gönül ve Emre’nin sakat oluşu nedeniyle iyice sıkıntı yaşayan Fenerbahçe savunması Orduspor karşısında savunmasında SOS verdi. Yeni alınan Orhan Şam ve Serdar Kesimal’ın da sakat olması nedeniyle; sağ beke asıl yeri stoper olan Bekir, sol stoper oynamaya alışık olan Yobo’nun sağ stoper’e ve takımdan kesinlikle ayrılması gereken Bilica’nın monte edilmesi ve tüm bunların yanına henüz takımla bir kaç antreamana çıkmış Ziegler’İn son beke yerleştirildi savunma kurgusunda Fenerbahçe ciddi hatalar yaptı.

Henüz yanyana bu dizilimle hiç oynamamış, neredeyse hiç birinin yerinde oynamadığı bir savunmanın gol yememesi gerek kalede Volkan Demirel’in başarısı, gerekse Orduspor hucüm hattının beceriksizliğinden kaynaklandı.

Fenerbahçe orta sahasında Mehmet Topuz, Baroni, Selçuk ve Dia dörtlüsünde tel tel dökülen Dia; ne doğru düzgün hücuma çıkabildi, ne de geri gelip Ziegler’e yardım etti. Geçen sezon ligin 2. yarısında çevirdiğimiz maçlarda oyuna hareket getiren Stoch sanırım bu maçta olsa sol kanat daha iyi işleyecekti. Arkasında olmayan ve beraber oynamaya alışık olduğu Gökhan’dan yoksun Mehmet Topuz ise koştu, bastı ancak ataklarda Fenerbahçe sol kanat ısrarırını sürdürünce, sağ koridor da işlemedi. Bekir’in tam olarak bir kanat oyuncusu olmaması, kesici rolünde başarılı olması nedeniyle; Mehmet Topuza yeterince destek veremedi. Aldığı topları da ezdi açıkçası. Orhan Şam olsaydı sanırım bu kanat daha başarılı olacaktı.

Forvet arkasında Alex her ne kadar sahada yürüyor gibi görünse de; ligin ilk maçı olmasından diyelim tutuk bir oyun sergiledi. Velakin ikinci yarıdaki kalecinin son anda kornere çeldiği rövaşatası sezonun jeneriklik hareketlerinden biri olarak yerini aldı.

Forvet hattında Semih verdiği gol pası ve direkten dönen topu haricinde; ofsayttan çıkamayınca ve her aldığı topu tek pasla verme çabasına devam ettiğinden top sürme, çalım atma, adam eksiltme gibi işleri yapamadı. Semih yine aynı yetersiz Semihti. Son 25 dakika oyuna giren Bienvenu içinse bir şey söylemek zor.

İnanılmaz bir kadro sıkıntısı çeken Fenerbahçe’nin, hele hele yönetim ve caima olarak zor günler yaşayan takımın öyle veya böyle sezona seyircisiz bir maçta galibiyetle başlaması çok önemliydi. Federasyonun ilk dört haftayı Fenerbahçe için 10 güne sıkıştığı bir fikstürde güzel bir 3 puan hanemize yazıldı.

Seyircisiz bir maçta, sanki tribünlerde seyirci varmışçasına taraftarın stad etrafında toplanıp, destek vermesi ise takdire şayan bir olaydı. Maçı izleyemeyenler özetine Ligtv resmi sitesinden veya youtube’dan bakarsa ne dediğimi anlayacaktır. Maçta hakemin bir penaltıyı es geçtiğini, kartların çok kolay çıktığını ancak bolca avantaj kuralı uygunlandığını düşünürsek hakeme 10 üzerinden 6 verebilirim sanırım.

Kısaca bir de Orduspor’u ele alırsak; Geçen sezondan yani takımı Süperlige çıkaran takımdan sadece 10 oyuncunun kaldığı ve 19 yeni transferin olduğu bir takımda, henüz herşeyin çok erken olduğunu, Metin Diyadin’in işinin gerçekten çok zor olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Futbolun son dönemine gelmiş Fatih Tekken’in boş kaleye topu dışarı vurması, takım kaptanı yapılan Gosso’nun bu kadar bencilce oynaması son derece düşündürücü. Dünkü 11 de diper oyuncuların çoğu Süperligden toplama oyunculardı ki henüz takım olamamışlar. Kısaca zamana ihtiyaçları var ve kolay gelsin diyoruz.

Teşekkürler çocuklar, bravo Fenerbahçe taraftarı…

Biz biriz, çünkü Fenerbahçe’liyiz.

Serkan Çakmak

İstatistikler ntvspor.net’ten alınmıştır.

FENERBAHÇE: 1 – ORDUSPOR: 0
Stat: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Hakemler: Yunus Yıldırım, Baki Tuncay Akkın, Mustafa Emre Eyisoy
Fenerbahçe: Volkan Demirel, Bekir İrtegün, Yobo, Bilica, Ziegler, Mehmet Topuz, Selçuk Şahin, Alex, Cristian, Dia (Dk. 64 Bienvenu), Semih Şentürk (Dk. 64 Caner Erkin)
Orduspor: Fornezzi, Emre Özkan (Dk. 83 Selçuk Şahin), Sedat Bayrak, Yalçın Ayhan (Dk. 71 Ribeiro), Garcia, Gosso, Onur Tuncer (Dk. 76 İrfan Başaran), Stancu, Culio, Dalmat, Fatih Tekke
Sarı Kartlar: Dk. 13 Dalmat, Dk. 23 Sedat Bayrak (Orduspor), Dk. 56 Ziegler, Dk. 81 Bilica (Fenerbahçe)
Gol: Dk. 31 Cristian (Fenerbahçe)

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım