Fenerbahçe Kayseri Engelini Aştı Geldi

Spor Toto ligde 4. haftanın açılış maçı : Kayserispor – Fenerbahçe…

Ligde 4. hafta, pardon 4. maç diyelim. Zira 11 günde 4. maç bu. 3 maçta 7 puan alan ve takımın yarısı hastanede olan bir Fenerbahçe, 3 maçta sadece 1 galibiyet alan Kayserispor… İddia oranları da Fenerbahçe favori diyor. Maç öncesi kadrolara bakıyorum “Bu işte yine ciddi yanlışlar var” diyorum.

Önce bir kadroyu anımsayalım : Volkan, Orhan Şam, Bilica, Yobo, Ziegler, Özer, Baroni, Gökay, Caner, Alex ve Bienvenu

Yedeklerde olan Stoch, Dia, Sezer, Uğur Boral, Bekir ve Semih gibi isimler var… Gökhan Gönül, Serdar Kesimal, Mehmet Topuz, Emre ve Selçuk’un yokluğunda bu 5 isminde kenarda oturması açıkçası şaşırtıcıydı. Geçen 3 maçta kötünün kötüsü ve kredisi olmayan Bilica’nın hala sahada olması Aykut’un ne düşündüğünün göstergesidir. Takımı ben kurarım, kimse umurumda değil! Yanlış yoldur.

Fenerbahçe savunmasında Volkan’a bu seneye kadar sanırım bu kadar geri pas yapılmamıştı. Bunun da en büyük sorumlusu Bilica’dır. Geçen hafta kendi kalesine topu gönderen Bilica’nın bu hafta kenarda oturup, stopere Bekir’in konabileceğini düşünmek gerekirdi. Zaten Bekir’in asıl yeri sağ bek değil stoper mevkisiydi. Savunmas kurgusunda ciddi sıkıntılarımız hala devam ediyor. Sakatlık raporlarına göre Gökhan ve Serdar’ın 2 hafta daha oynamayacağını ve en az 1 hafta da kondüsyon sıkıntısı çekeceğini düşünürsek yaklaşık 3 hafta daha defans kurgusunda “deneme tahtası” yaftasını sağda solda okuyacağız. Defansın şuan tek sağlam yeri sola kayan kısmı : stoper solunda Yobo ve sol bekte Ziegler çok başarılılar.

Dünkü kadroda orta sahanın sağında Özer’i görmek yine beni şaşırtan bir diğer unsurdu. Arkadaşlarına pas atmaktan, rakip topla üzerine geldiğinde hamle yapmaktan ve hızlı hücuma çıkmaktan bu kadar aciz bir oyuncuya 90 dakika tahammül edilmesine anlam veremiyorum. Dün gördük ki bu arkadaş ne top taşıyıp kanattan orta yaptı, ne Amrabat üzerine geldiğinde hamle yaptı. Bunları da geç oyunun 2. yarısında sağ kanatta dahi değildi. Bu yüzden Fenerbahçe sağ kanadından çok rahat top taşıdır Kayserispor. Sol kanadında Ziegler ve Caner yer değiştirerek oynadıklarından sol kanat kilitliydi. Özer bu takımın oyuncusu değil arkadaş!

Bir diğer orta saha faciası da Gökay’dı. Emre ve Selçuk’un yokluğunda tecrübesiz, fizik gücü sıfır, pas atmayı henüz tam başaramayan ama iyi niyetle oynayan Gökay için forma çok çok erken. Yerine Sezer, Caner oynayabilecekken; zor bir deplasmanda forma verilmesi ne kadar cesaret işi olsa da büyük hataydı.

Dün kaptan Alex’in yorgun olduğunu söylersek ve forvette Bienvenu’nün çok yalnız kaldığını not düşersek sanırım kısaca maçı özetlemiş olacağız. Bunca eksik karşısında ben kadroda sağ ve sol açıklarda Dia-Stoch veya Stoch-Uğur Boral gibi beklerken; Aykut Hoca’nın bu mantıksız kadro dizilimine anlam veremedim. Her neyse.

Maçın 6. dakikasında Alex’in Baroni’ye bıraktığı topu, Baroni de şık bir pas ile Caner’e bırakınca, Caner’in vurmaktan öte bir hareket yapmasına gerek kalmadı ve Fenerbahçe golü çok erken buldu. Ancak bu golden sonra anlamsızca geri yaslanan ve 90 dakikayı böyle tamamlayan Fenerbahçe; kalesinde de ciddi sıkıntılar yaşamadı değil hani.

Maçta Orhan Şam ve Bilica’nın elle oynadığını, pozisyonların penaltı olduğunu söyleyenler var. Doğrudur ancak sadece Bilica’nın pozisyonu elle oynama olarak değerlendirilebilir. Zira Orhan Şam’ın pozisyonunda, oyuncunun dikiz aynası olmadığı için sırttan gelen topu hava mücadelesinde görmesi mümkün değildir.

Velakin bu 2 pozisyonu konuşan gerek köşe yazarları, gerek eski hakemler gerekse Fenerbahçe’li olmayan bukalemun kardeşliği üyeleri; net 2 kırmızı kartın da çıkmadığını bilmeleri gerekir. Önce Zieglerin ayağını ezen Gökhan Ünal ki kasıtlı gibi geliyor hareket, sonrasında Caner’i sedyeyle gönderen Santana’nın bu seneki kurallara göre açıkça kırmızı görmeleri gerekirdi. oysa hakem oyuna devam demeyi uygun görmüştü. Yani kısacası hakem dün hiç bir şeyi görmeden sadece gezinen topu izlemekle meşguldü.

Öyle veya böyle geçmiş 3 maçta bariz golü iptal edilen ve maçlarda penaltıları çalınmayan, bunca sakatı olup, 3 yıldızını kaybeden son şampiyon Fenerbahçe; 4 maçta 10 puan toplayarak dikkat edin, ben ölmedim mesajını verdi. Şimdi 91-0 gün kadar ara var ligde. Umudumuz sakat oyuncularımızdan en az 2 tanesinin geri dönmesi. Zorlu İBB maçı öncesi inancımız tam.

02 Ekim 2011 Pazar 20:00 Fenerbahçe – İBB maçı için Saraçoğlundayız…

Serkan Çakmak

istatistikler ve fotoğraflar ntvspor.net’ten alınmıştır.

Stat: Kadir Has
Hakemler: Kuddusi Müftüoğlu , İsmail Şencan , Serdar Akçer
Kayserispor: Navarro , Hasan Ali , Eren , Zurab , Amrabat , Santana , Nunez , Sefa  (Dk. 86 Nadir ), Hasan  (Dk. 66 Gökhan Ünal ), Engin  (Dk. 66 Abdullah ), Pekarık
Fenerbahçe: Volkan , Ziegler , Yobo , Alex  (Dk. 78 Sezer ), Gökay , Bienvenu , Özer , Baroni , Bilica , Orhan  (Dk. 84 Bekir ), Caner  (Dk. 89 Uğur )
Sarı kartlar: Dk. 41 Eren, Dk. 55 Zurab, Dk. 90 2 Santana (Kayserispor), Dk. 55 Orhan, Dk. 88 Volkan (Fenerbahçe)
Gol: Dk. 6 Caner (Fenerbahçe)

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım