Fenerbahçe 2012-2013 Sezonu Öncesi

Fenerbahçe 2012-2013 sezonu öncesi kadrosundan 6 oyuncuyu gönderirken, yerlerine 7 ismi katarak yoluna devam etme niyetinde görünüyor.

Giden oyunculardan Onur Karakabak, Gökay İravul ve Ertuğrul Taşkıran kiralık olarak; Fabio Bilica, Emre Belözoğlu bedelsiz, Onur Alkan ise transfer karşılığı takımdan gönderildiler. Issiar Dia ise 4M Euro bedel ile katar temsilcisine satıldı.

Takıma yeni sezonda Milos Krasic, Egemen Korkmaz, Mehmet Topal, Hasan Ali Kaldırım, Salih Uçan, Dirk Kuyt katılırken; kiralık oynayan Joseph Yobo’nun bonservisi Everton’dan alındı. Fenerbahçe 7 transfere toplamda 20M Euro gibi bir para harcadı.

KALE

Volkan Demirel, Mert Günok, Serkan Kırıntılı ve Erten Ersu yeni sezonda da Fenerbahçe’nin 4 kalecisi olarak bizlerle beraber olacak görünüyor. Yıllardır milli takıma kaleci veren Fenerbahçe, bu sezon da Volkan ve Mert önderliğinde kalesinde güven tazeleyen bir görüntüye sahip.

SAVUNMA

Gökhan Gönül, Serdar Kesimal, Bekir İrtegün, Orhan Şam, Joseph Yobo gibi isimlerin yanına bu sezon 23 yaşında milli takım oyuncusu Hasan Ali Kaldırım ve yine milli takım oyuncusu 30 yaşındaki Egemen Korkmaz’ı ekleyen Fenerbahçe; bonservisi Everton’da olan Yobo’yu resmi olarak kadrosuna katarak güçlü bir bek hattı oluşturmuş durumda. Kanatlar anlamın sıkıntı yaşamayan takımda stoper’de hangi ikiliyi izleyeceğimiz ise henüz bir açmaz.

Geçen sezon çok iyi bir çıkış yakalayan Bekir ve 2 sezondur kiralık forma giyen Yobo ilk düşünülen isim de olsa; Beşiktaş’ta bir sezonda 50 maça çıkan Egemen yabana atılmayacak bir isim olarak karşımızda duruyor.

Bu arada Caner Erkin’in de sol bekte oynayabildiğini, ayrıca genç Özgür Çek’in de kadroda olduğunu unutmamak gerekir.

ORTA SAHA

Burada ilk olarak Emre Belözoğlu’nun büyük kayıp olduğunu notlarımız arasına eklememiz lazım. Oyunun her iki yönünü oynayabilen, pres yapan, oyunu açan bir oyuncunun kaybı takım düzeninde büyük sorunlara yol açmış görülüyor geçen 5 maçta. Zira Emre’nin hem savunma, hem hücum özelliği kadroda bulunan ve gelen oyuncularımızın hiç birinde yer almıyor.

Orta saha kadromuzda geçen seneden Cristian Baroni, Selçuk Şahin, Sezer Öztürk, Mehmet Topal, Özer Hurmacı, Caner Erkin,  Recep Niyaz, Miroslav Stoch, Alex De Souza bulunmak. Bu sezon ise bu isimlerin yanına Milos Krasiç, Salih Uçan, Mehmet Topal eklenmiş bulunuyor.

Orta sahada 4+1 formülü oynayan Fenerbahçe’de sağda Krasiç, solda ise Stoch’un oynayacağı düşünüldüğünde ve +1 ismin Alex olduğunu bildiğimize göre; sorunlu yerin orta sahanın ortası gibi durduğu gün gibi ortada.

Baroni, Mehmet Topuz, Mehmet Topal, Selçuk, Sezer, Salih gibi oyunculardan bir ikili çıkartmaya çalışacak olan Aykut Kocama’nın ideal ikiliyi bulması biraz zaman alacak gibi duruyor. Eğer ki Emre gitmemiş olsa hiç düşünmeden Emre-Baroni veya Emre-Mehmet  Topuz diyebilirdik ancak şu an ciddi sıkıntı burada yaşanıyor.

Orta saha kadrosunda Sezer Öztürk ve Özer Hurmacı muhtemel satılacak isimler arasında bulunuyor.

FORVET

Fenerbahçe forvet hattında Semih Şentürk, Moussa Sow ve Henri Bienvenu’nun yanına bu sezon Dirk Kuyt gibi bir isim daha eklendi. Tecrübeli oyuncunun forvet arkası ve sağ açık da oynadığı artık herkesçe bilinen bir gerçek. Ancak henüz hangi ismin 1 numaralı forvet konumunda olduğu belli değil. Ama burada Semih’in artık kredisini tükettiğini söylemek gerekir.

GENEL

Fenerbahçe zorlu ve sıkıntılı geçen bir önceki sezonun ardından bu sezon kadrosunu çok da bozmadan yeni sezona hazırlanıyor. Kiralık Ziegler, orta sahada Emre ve Dia bu sezon kadroda olmayan isimler. Bunlardan Ziegler ve Dia’nın yeri fazlasıyla dolmuş durumda. Ancak geçen 4 hazırlık ve 1 resmi maç sonunda görülen o ki Emre’nin yerini doldurmada ciddi bir sorun yaşanıyor. Aykut’un kısa sürede çözmesi gereken bu sorun için birkaç alternatifi mevcut. Bana göre en ideal çözüm şu an Baroni – Mehmet Topuz olarak görülüyor. Zira Mehmet Topuz hem hücum hem de savunma oynayabilen bir oyuncu.

Bu sezon Alex’siz kadrolara hazır olmamız gerektiği sadece Aykut değil, geçen sezondan beridir ben de söylüyorum. Yavaş yavaş yerine birisinin yetişmesi gerektiğini herkes biliyor. Ancak kimse Alex’in yaptıklarını, katkılarını yadsıyamaz. O bu kulübün canlı efsanelerinden birisidir.

Fenerbahçe kadrosu itibari ile ritmini bulursa yarışacağı 3 kulvarda başarılı sonuçları alabilecek bir kadroya şu an sahip. Özellikle 2 sezondur istediğim sağda Krasiç, solda Stoch formülü artık bu sezon hayata geçecek gibi duruyor. Hızlı hücuma çıkacak ve top yapacak bir takımda kaliteli Sow – Kuyt forvet hattı bizi gole doyuracak isimler olacaktır.

Ayrıca bu sezon bir çok maçta savunma hattının tamamen yerli oyunculardan kurulu olduğunu da göreceğiz. Çok ilginç bir sezon bizi bekliyor. Yeni sezonda muhtemelen Özer, Sezer, Özgür ve Semih gibi isimlerin ise fazla forma şansı olmayacağı da bize sinyallerini veriyor.

Vurduğun gol olsun Fenerbahçe.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım