Fenerbahçe 2-1 Mersin IY

Spor Toto Süper Lig 4. hafta maçında Fenerbahçe sahasında Mersin İdman Yurdu’nu konuk etti. Silik geçen bir mücadelenin ardından, Fenerbahçe her iki devrenin de son dakikalarınd bulduğu gollerle maçı 2-1 kazandı. Fenerbahçe’nin golleri Mehmet Topal ve Baroni’den gelirken; Mersin IY adına gol Yahya’dan geldi. Ayrıca yahya maçın ardından kırmızı kart gördü. Fenerbahçe’de Mehmet Topal ve Dirk Kuyt sakatlanarak oyunu terkettiler.

Fenerbahçe sahaya Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Bekir İrtegün, Yobo, Hasan Ali Kaldırım, Mehmet Topuz, Meireles, Mehmet Topal, Stoch, Alex ve Kuyt 11’i ile çıktı. Hemen hemen standart dizilim ve kadrosu ile sahada yer alan takımda Meireles ilk maçına çıkarken, 6 maç sonunda Volkan da kalesini devraldı.

Fenerbahçe’nin yine futbol anlamında çok birşey yapamadığı, kolay top kaybettiği maçta; özellikle Gökhan Gönül’ün her maç düşen performansı da gözlerden kaçmadı. Sakatlık mı yoksa başka bir sorunu mu var bilinmez; ancak her maç oyundan düşen, kolay geçilen, hücuma çıkamayan Gökhan’ın mevkisinde sürekli kademe hatası yapması, Marsilya maçı öncesi sıkıntı olarak duruyor. Yenilen goldeki hatası büyük. Tabi şu da var ki attığımız ilk golde de payı çok büyük. Bir topu da direkten dönen Gökhan’ın bir an önce eski formuna kavuşması herkesin içine su serpecektir.

Savunmada Egemen’in yokluğunda Yobo, dün Nobre ile girdiği bir çok ikili mücadele ve hava toplarında mücadeleyi kaybetti. Egemen kadar sert oynamayan, topu oyuna sokamayan Yobo; dün bir de boş pozisyonda topu direğe nişanlayınca, bir an maç dönmeyecek sanmıştık. Bekir ile beraber stoperde çok hata yapmadılar ancak Nobre’ye de her topu aldırmayı başardılar.

Fenerbahçe orta sahasında Mehmet Topal her maç üzerine koyarak oynamaya devam ediyor. Yanındaki Meireles için eleştiri bu maç kabul edilemez. Zira sadece tek antremana çıkan bir oyuncunun; ligi, takımı ve tribünleri tanıması için zaman gereklidir. Maça biraz kötü başladığı ve yenilen golde Volkan’ı terse yatırdığı kesin. Ancak dediğim gibi henüz çok erken. Sol kanatta Stoch ise verilen şansı harcadı gibi. Maç içinde tüm topları ezen, orta dahi kesemeyen Stoch’un da form olarak düştüğü bariz. Sağ kanatta Mehmet Topuz ise canla başla oynuyor. Mehmet biraz daha içeri ve yüksek top keserse, oyunu açacaktır.

Alex için söylenecek çok birşey yok. Ne zaman ne yapacağını bilmediğimiz aşikar. Koşmuyor denen Alex’in dün koştuğunu sanırım görmüştür herkes. Heykeli koşmuyor, o ayrı mesele. Forvette Kuyt’ın etkisiz olduğu maçta sakatlanarak çıkması da yürekleri ağza getirdi. Umarım ciddi bir sıkıntısı yoktur.

Bunların haricinde Fenerbahçe kendi sahasından çıkarken ve oyunu geriden kurarken çok sorun yaşıyor. Top mehter takımı misali, iki ileri bir geri ve bolca yana gidip geliyor. Hızlı hücuma çıkamamak ve top rakipteyken press yapamamak; orta sahanın hızlı geçilmesine neden oluyor. Oysa kadro bazında çok iyi oyunculara sahip takımın mental olarak düşük olması soru işaretleri yaratıyor. Takımın psikoloğu var mı bilmiyorum ama oyuncuların hırsını kaybettileri aşikar.

Fenerbahçe’nin orta sahayı hızlı ve ayağa oynayarak geçmesi, kanatlara ve hatta çizgiye inmesi şarttır. Şu an bunu yapabilecek iki kanat oyuncu var : Krasic ve Caner. Ancak biri sakat, diğeri kulübede çay içiyor her maç. Dün her ne kadar harika bir gol atsa da, Baroni’nin mücadelen uzak lakayıt oyunu da göze çarpmadı değil. Bu gidişle yedek kalacaktır. Ve muhtemelen sezon sonu ayrılacaktır. Ancak bu durumu zarar verecek durumdadır. Ayrıca gol sonrası formayı çıkarıp, gereksiz kart görmesi de profesyonelliğine yakışmamıştır.

Şu an için Fenerbahçe’de Egemen, Mehmet Topal, Serdar Kesimal, Kuyt, Sow sakat. Hasan Ali ise hafif ağrılarla sahada durmaya devam ediyor. iyi bir kadro, sıkıntılı maçlar. Bu haftaki oyun da Marsilya’ya yetmez. Ama büyük maçları sever oyuncular. İnşallah, şans yüzümüze güler.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım