Fenerbahçe 2-1 Gençlerbirliği

Ligin 7. hafta mücadelesinde evinde Gençlerbirliği ile karşılaşan Fenerbahçe, mücadeleyi 2 penaltı golü ile 2-1 kazandı ve 3 puanı kaptı. Tartışmalı bir kadro, beceriksiz hakem yönetimi ve çıkmayan kartlara rağmen alınan 3 puan sevindiriciydi.

Fenerbahçe’de Egemen Korkmaz sakat olduğu için, Bruno Alves ve Bekir İrtegün sakat oldukları için kadroda yer almazken; Caner Erkin, Diego Ribas ve Emanuel Emenike yedek kulübesinde maça başlayan isimler oldular.

Fenerbahçe sahaya kalede Volkan Demirel, savunmada Gökhan Gönül-Mehmet Topal-Mikael Kadlec ve Hasan Ali Kaldırım düzeni ile çıktı. Orta sahada Dirk Kuyt, Emre Belözoğlu, Raul Meireles, Moussa Sow ve Alper Potuk dizilimi görülürken, forvette Pierre Webo dizilimde yer alan isimlerdi.

Öncelikle bu kadar adam eksiğinde Diego’nun yine yedek kulübesinde bırakılmasını doğru bulmadım. Kaldı ki kaç maçtır sahada yürüyen Dirk Kuyt’ın 60 dakika maçı seyretmesi, Webo’nun etkisiz oluşu ve takımın ileriye yaslanamaması teknik kadro beceriksizliği olarak yorumlanabilir.

Fenerbahçe 66’da Webo çıktıntan sonra ön alana Moussa Sow’un geçmesiyle oyun düzeninde bir randıman kazanırken, 72’de Emre çıkıp yerine Caner’in girmesi ile rakip sahada baskısını arttırdı. Özellikle dikkat edelim, Moussa ne zaman forvete geçti, işte Fenerbahçe pozisyonlar bulmaya başladı. Zira önde Sow, arkasında Diego, kanatta Alper dizilimi ile oynayan Fenerbahçe top yapmaya ve rakibini boğmaya başladı.

Anlamadığımız şekilde iyi oynayan Fenerbahçe’nin oyununa balta vuran ise İsmail Kartal oldu. Pozisyon bulan, rakibi sıkıştıran Moussa Sow’un 82’de oyundan alınıp, yerine Emenike’nin sokulması sanırım maçın en büyük hatalarından birisiydi. Evet, Emenike penaltı kazandırmış olabilir ama bu değişiklik olmasa muhtemelen Sow – Diego ikilisi bir gol daha yazacaklardı.

Fenerbahçe’nin genel anlamda henüz bir hücum golü bulamadığı 7 haftayı geride bıraktık. 7 haftada 9 gol atıp, 8 gol yiyen Fenerbahçe’nin futbolu hala iyi sinyaller vermiyor. Atılan 9 golün 3’ü penaltıdan. 2 tanesi serbest vuruş organizasyonundan. 1 tanesini kaleci elinden kaçırırken, 1 tanesini de Sow’a pas olarak vermişti. Geçen hafta Galatasaray’a atılan gol ise dışarıdan gelen bir toptu. Yani Fenerbahçe henüz hücum oynayarak, bir düzen içinde gol bulmadı. Ve bu açıkçası gelecek hafta oynanacak Beşiktaş maçı öncesi alarm verdirtiyor takıma.

Savunması ciddi olarak aksıyan, dizilim nedeni ile topu 18 içine taşıyamayan Fenerbahçe’de futbol anlayışının da yana ve sürekli geriye pas olması da büyük sorunlar olarak devam ediyor. Ben bu hafta da yazmayacağım ama siz şu maçtaki notları bir okuyunuz. Akhisar Belediyespor 2-0 Fenerbahçe

Maçın hakemi, verilmeyen kartlar ve bir penaltıya hiç girmiyorum.

Kadlece yapılan hareketi Bekir, Alves, Meireles hatta Caner yapsa direkt kırmızı görecekken… Hakem pozisyona sarı kartı geçtik, faul veya uyarı bile yapmazken… Maç boyunca tüm tekmelere gel geç denirken… Neyse siktir edelim değil mi? Önemsiz şeyler bunlar. Asıl sorun şunlarken :

Hakem faciası yetmezmiş gibi Gökhan Gönül, Hasan Ali Kaldırım, Dirk Kuyt, Pierre Webo sahada yürürken… Forvet hattına geçtikten sonra oyuna hareket getiren Sow’u anlamsızca kenara almışken… Topu ayağında tutup, pozisyon yaratabildiğini 20 dakika gibi kısa sürede gösteren Diego’yu ısrarla harcarken… Sırf Fenerbahçe forması giyiyor diye takımı, oyuncuyu, hocayı bile eleştirmeyen bir kitle varken… Takımın başına kısmetse seneye Badi Ekrem’i teknik direktör olarak getirecek bir yönetim anlayışı varken… Lig sülüman seba ayağına ona buna peşkeş çekilirken… Velhasıl her şey ters giderken biz de yangına körükle giderken… Çal çal oyna yahu…

Ne olacak Fenerbahçe’nin bu hali?

Serkan Çakmak

Fenerbahçe hafta 7 istasy10net

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım