Fenerbahçe 1-0 Gaziantepspor

2014-2015 sezonu 3. hafta mücadelesinde evinde Gaziantepspor’u ağırlayan Fenerbahçe, maçı 1-0 kazanmayı başardı. Tek gol Emre Belözoğlu’nun penaltı vuruşundan geldi. Fenerbahçe’de Volkan Demirel cezası, Egemen Korkmaz ve Raul Meireles sakatlıkları nedeni ile forma giymediler.

Fenerbahce 3. hafta istasy10net

Gerek ilk hafta oynanan Karabükspor ve gerekse geçen haftaki Trabzonspor deplasmanındaki gibi kapanan rakibe karşı oynayan ve rakibinin kontra atakları dışında pozisyon vermeyen Fenerbahçe; rakip kalede son vuruşlarda varlık gösteremedi. Geçen sezon maç başına 2 gol üzerinde bir ortalama yakalayan Fenerbahçe, bu sezon topu 3. alana taşımakta sıkıntı çekmese de son vuruşlardaki yetersizliği ile göze çarpıyor.

İlk 2 haftaya göre Sow ve Gökhan gayet hareketli oynarken; Alves ve Emre ile Mehmet Topal’ın başarılı grafiği devam etti. Kalede Mert ise bu maçta da kritik topları kurtarmasını bildi.

Emenike’nin formsuz, umursamaz ve saha içinde yine arkadaşları ile kavga eden tavırları tribünlerde tepki görürken; beni gibi ekran başında maçı izleyenlerden muhtemelen yemediği laf kalmadı. Oyuna küsen, kaprisli, çocuk gibi oyun oynayan Emenike’nin yedek kulübesine gelerek yerini diri bir isme terketme zamanı olduğu bir gerçek.

Kanat akınlarında Gökhan’ın düzeldiğini söylemiştik. Ancak Caner’in bu maçta özellikle getirdiği her topu rakibe teslim etmesi hücum verimsizliğinin nedenlerinden birisi olarak notlarımız arasındaki yerini aldı. Orta alanda hücuma dönük oynayan Diego’nun çok top yapması, kaleye vurmak yerine ya çalım veya pas girişimlerinin de çok top kaptırmasına neden olduğu bir maçı geride bıraktık.

Saha dizilimi bu sefer doğru ancak verimi düşük isimlerin sahada olduğu maçta Emenike – Webo doğru değişikliğinde Diego’nun o an oyundan alınması bir hata olarak dikkat çekti. Zira Webo gibi ceza sahasına yaslanan bir isimle ceza sahasına pas atmayı seven Diego’nun uyumu seyredilebilirdi.

Maçın en önemli anı olan penaltıya gelirsek; verilmese neden verilmedi, verilse de neden verildi denmeyecek bir pozisyonun bu denle büyütülmesi, bazı takımların kamuoyunu değiştirme çabasından başka bir şey değil. Zira kendi başarısızlıklarını bizim üzerimizden perdelemek isteyenlerin kendi takımlarına bakması gerçeği yadsınamaz.

Son olarak Fenerbahçe’nin gelecek hafta Emenike’yi kenarda bırakıp, sahaya forvette Webo ile veya Sow’u forvete atarak kanatta farklı bir isimle başlaması gerekiyor. 3 maçta gördük ki rakipler 11 kişi savunmada kalarak kontra çıkma eğiliminde. Ve bunu bu sene çok göreceğiz.

Öyle veya böyle kazanılan 3 puan, toplam 7 puan…

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım