Fenerbahçe 1-0 Ajax

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi 3. maçında evinde Hollanda temsilcisi Ajax’ı konuk etti. Ortada geçen mücadelede gülen taraf, 90’da gelen golle Fenerbahçe oldu. Fenerbahçe’ye 3 puanı getiren isim Fernandao’ydu.

Bu sezon sanırım ligin ilk haftasındaki maçtan sonra ne Türkiye Ligi’nde, ne de avrupada oynanan maçlar sonrası bir şey yazmadım. Zira Fenerbahçe, bunda yatırıma ve beklentiye rağmen geride kalan 15 resmi maçta henüz ortaya futbol anlamında bir şey koyabilmiş değil. 8 Türkiye Ligi, 2 Şampiyonlar Ligi ve 5 Uefa Avrupa Ligi maçı olmak üzere toplam 15 maça çıkan Fenerbahçe’nin şu ana toplamda bir 90 dakika kadar iyi oyun ortaya koyduğu süre bulunmuyor.

Kolay gol yiyen, savunmada sürekli hata yapan, hücumda da varyasyon yaratamayan Fenerbahçe’nin golleri sadece duran toplardan geliyor. Bir önceki lig maçı olan Kayseri deplasmanında serbest vuruştan gol bulan Fenerbahçe, Ajax karşısında da golü kornerden buldu. Celtic maçında da gollerin duran toplardan gelmesi kimseyi şaşırtmadı elbette.

Fenerbahçe Ajax Maçı istasy10net

Sahaya henüz düzenli bir 11 çıkaramayan, oyuncu yönetimi anlamında hiç bir bilgisi olmayan Vitor Pareria’nın takımı antrenmanlarda kondüsyon olarak hazırlayamaması bir başka dikkat çeken nokta.

Henüz ve sanırım yazamadığımız Ajax maçına dair ise söylenebilecek bir şeyin olmadığını, maçı bir şans anı ile kazandığımızı ve bu futbolun hafta sonu Galatasaray karşısında yetmeyeceğini şimdiden belirtelim.

Fenerbahçe bu oyun düzeni, teknik anlayış ile değil Robben’i, Messi ve Ronaldo’yu da getirse bundan öte iş yapamaz. Önce oyuncuları yönetecek, küstürmeyecek; sonra bazı futbol hatalarından, inadından vaz geçecek. Bir sınıf komple sorun yaşıyorsa, başarısızsa bunun sorumlusu öğretmendir. Yani sıkıntıyı sahada değil, biraz da kenarda aramak gerekir.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım