Fenerbahçe 0-0 Trabzonspor

Ligde 5. hafta kapanış mücadelesinde, Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Fenerbahçe ve Trabzonspor karşılaştı. Maç başladığı gibi golsüz 0-0 sona erdi. Her iki takımın da şutları direkten dönerken; Fenerbahçe’nin vasat oyunu ve Trabzonspor’da Olcan’ın boş kaleye bile golü atamadığı gözlerden kaçmadı.

Fenerbahçe sahaya Volkan Demirel, Gökhan Gönül, Bekir İrtegün, Yobo, Hasan Ali Kaldırım, Mehmet Topuz, Mehmet Topal, Meireles, Stoch, Alex, Sow 11’i ile çıkarken; Trabzonspor kadrosu şu şekildeydi : Onur Recep Kıvrak, Celustka, Mustafa Yumlu, Bamba, Emerson, Yasin Öztekin, Zokora, Sapara, Olcan Adın, Alanzinho, Halil Altıntop

Maç öncesi yazımda  Fenerbahçe – Trabzonspor Maç Öncesi her iki takımında az gol yediğinden ve gol yollarında sorun yaşadığından basetmiştim. Nitekim sonuç da bunu doğrular nitelikteydi. Marsilya maçı 11’inden sadece Caner ve Stoch’un yer değiştirdiği Fenerbahçe’de Alex dışında hücumu düşünen ve kaleye giden başka oyuncu olmadı. Stoch’un sahada neredeyse yokları oynadığı maçta, Sow’un rakip savunma arasında eriyip gitmesi, savunmada Bekir’in her aldığı topu rakibe teslim etmesi taraftarı çıldırttı.

Maçın son 15 dakikasında ise Aykut Kocaman’ın her iki kanat oyuncusunu çıkarıp; ısrarla takıma zarar veriyor dediğim Baroni ve artık Fenerbahçe’ye verecek bir şeyi kalmamış Semih’i oyuna alması tüm olaya tuz biber oldu. Kanatlarını kaybeden Fenerbahçe savunması iyi düşünce son 15 dakika bizim için aman maç bitsine döndü. Eğer ki Trabzon forvetleri dikkatli olsa son 15 dakikada maç bir anda 3-4 ve hatta 5-0’lık sonuçla Trabzonspor’a dönebilirdi.

Sahada Volkan, Gökhan, Meireles ve Mehmet Topuz’un inanılmaz mücadelesi açıkçası takıma 1 puanı getirdi. Fenerbahçe’nin kanatları kullanamaması, çok fazla yana ve geriye oynaması; futbol olarak amatör takım düzeyinde olduğunun ve hatta bir taktiğinin olmadığının göstergesiydi. Yine hatalı oyuncu değişimleri, saha zeminin bu kadar kötü olması da alınan skorun bir diğer etkeniydi.

Fenerbahçe’de birşeylerin ters gittiği ve önüne geçilemediği aşikar. Kadro doğruysa, değişimler yanlış. Pas varsa zemin kötü. Hücum oynamak gerekirken, geriye dönmeler… Öne geçildiğinde ceza sahasına çekilmeler… taraftarın bu sezon takımdan beklediğini henüz alamadığı bir gerçek.

Büyük bir kitlenin hala Alex’i eleştirdiği, küfrettiği şu günlerde; kimsenin Aykut Kocaman’ın sistemini sorgulamaması, Bekir-Selçuk-Baroni-Semih gibi isimleri eleştirmemesi de anlamsız geliyor. Zira bu takımın günah keçisi olarak Alex’in öne sürülmesi, perde arkasında neler oluyor dedirtiyor insana.

Ayrıca yönetimin sürekli değişen tavrı, tükürdüğünü yalaması, bir zemin sorununu bile çözememesi büyük sorunların doğacağını gösteriyor. Fenerbahçe iyi futbol oynamıyor, kazanlar kaynıyor. Ligin uzun bir maraton olduğunu herkes biliyor ama her zaman 17de 17 yapılmaz. Her zaman geçen sezon gibi dönüş olmaz. Bir an önce herkesin, yöneticisinden yedek oyuncusuna kadar düşünmesi ve kendine gelmesi gerekiyor.

Dün gece maçı kaybetse Fenerbahçe, oyuna göre kimsenin itirazı olmazdı.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım