Akhisar Belediyespor 2-0 Fenerbahçe

2014-2015 sezonu 4. hafta mücadelesinde Fenerbahçe, Manisa deplasmanından eli boş döndü. Yunan golcü Gekas 2 gol atarak takımına 3 puanı getirdi.

Fenerbahçe hafta 4 istasy10net

Sezonun ilk haftasında şansa 2 gol bularak Karabükspor’u 3-2 geçen, bir sonraki hafta tek kale oynamasına rağmen gol pozisyonu bulamadan 1 puan alan ve geçen hafta tartışmalı penaltı ile 3 puanı alan Fenerbahçe bu hafta pozisyona giremeden maçı kaybetti.

Fenerbahçe 4 maçta açıkçası ayağında çok top tutmasına rağmen, çok pas yapmasına rağmen son vuruşları bulamayarak kötü bir futbol ortaya koyuyor. Fenerbahçe bu sezon 4 maçta 4 gol atarken bunlardan birisi penaltı, 2 tanesi şans golü. 2 maçta ise gol dahi bulamadı. Bana göre şu ana kadar hak ettiği bir maç bulunmuyor. Nitekim bu hafta mağlubiyet alarak da bu sözümü perçinlemiş durumda.

Maçtan 1 gün önce Volkan ve Emre’nin bir anda kadrodan sakat denilerek çıkarılması, Sabah gazetesindeki bu konu ile alakalı haber… Her maç takımda birisiyle kavga eden Emenike’nin kadroda olması… Bu maçta Alper ve Diego’nun yanyana denenmesi… Formsuz Caner ve Kuyt’taki ısrar… Hepsine geleceğiz…

Fenerbahçe’nin hatalarını sadece bu maç değil, diğerlerini baz alarak da yazalım.

1 – Kalede sıkıntı mevcut. Volkan Demirel’in 3 haftalık cezası ve bu hafta ilginç bir şekilde sakat denilerek kadroda olmaması nedeni ile kalede yine Mert yer aldı. Mert ya topa çıkmayan veya top sektiren bir isim. Karabükspor maçına bakarsak bunu göreceğiz. Hatta bu haftaki Akhisar maçında 2. golde ters ayağa düşüyor, ilk golde ise hamle dahi yapmıyor. Seyrediyor. Volkan kadar cesur veya pozisyon sezen bir isim değil.

2 – Egemen’in yokluğu Fenerbahçe kadro yapısındaki en büyük kayıplardan birisi. Bekir iyi niyetle oynuyor ancak bir Egemen gibi sert, sağlam ve pozisyon alan bir stoper değil. Yabancı sıkıntısı olmasa, 5 yabancı kriteri olmasa muhtemelen Alves ile Kadlec denenecek ancak denenemiyor. Bu da Fenerbahçe’yi zorluyor. Transfer yapılmamakta ısrar edilmesi de şu an Fenerbahçe’yi zorluyor. Zira kenarda oyuna katkı verebilecek yerli stoper bulunmuyor.

3 – Formsuz kanat bekleri Caner ve Gökhan… Burada özellikle Caner’e değinmek gerekiyor. 3 maçtır kanat ortalarından hiç biri savunmayı geçmediği gibi, attığı hiç bir korner de Fenerbahçe oyuncularını bulmadı. Caner formsuz ve şu an ısrar ediliyor. Gökhan ise yedeksiz bir sezon daha oynuyor. Bunlar büyük riskler.

4 – Kuyt sahada yok, Sow sahada yok. Bunu geçen sezon başında da yazmıştım bu kadar aleni değildi formsuzluk. Kuyt’ın her maç giderek formu düşüyor. Yürümeyi geçtik, emekliyor. Keza Sow da formsuz. Her iki kanat beki gibi, ilerideki isimlerin de formsuz olması Fenerbahçe’yi gol yollarında tıkıyor.

5 – Orta sahanın ortası… Bana göre Mehmet Topal ve Meireles ikilisi banko oynaması gereken isimler. Şu an en büyük handikap Meireles’in sakat olması. Bugün gördük ki Alper – Diego yanyana olmaz. Maç öncesi hem fikirdik, maç sonrası bunu tescillemiş olduk. Diego için biraz daha vakit var. Bekleyebiliriz. Ancak oynasın diye beklediğimiz Alper’in bir kere daha sahada hiçleri oynaması kabul edilemez. Bugün sahada 11de Selçuk veya Topuz olsa emin olalım ki Alper’den daha fazla katkı verirlerdi. Bu da yine teknik adam hatasıdır.

6 – Hücum hattı… Bir kere Emenike bu takım formasını hak etmiyor. Bu net. Tavırları, duruşu, takım içindeki hareketleri, taraftarlar sürekli kapışması… Fenerbahçe formasına yakışmıyor. Buna rağmen takım kaptanı şaibeli bir şekilde kadrodan sakat diye çıkarılıp, Emenike yine formasını giyiyorsa bir sıkıntı vardır. 90 dakika çıkaramayan Webo, formsuz Sow… Forvet hattı şu an tıkalı görülüyor.

7 – Teknik direktör… Ben haftalardır sürekli Twitterdan yazıyorum. Ersun Yanal takım başından henüz gitmemişken, Temmuza yakın bir dönemde haber çıktıydı. İsmail Kartal’ın takımdan ayrılarak, Azerbaycan’da takım çalıştıracağı yazılıyordu. Buna yalanlama gelmedi. Son anda zorla takımda tutulduğu söyleniyor. Deneyimi olmayan, antrenörlük yapan bir ismin bu kadar büyük ve çok önemli bir sezonda takım başına getirilmesi hatadır. Zira Teknik direktör ve antrenörlük ayrıdır. Antrenör dediğin çalıştırıcıdır. Teknik direktör ise yöneticilik bilgisi gerektirir. Şu an takımda iplerin koptuğu ve kimsenin hocayı takmadığı bir gerçek. Buna taraftar olarak ben de dahilim. Çözüm acil gelmedikçe daha da kayıplar olacaktır.

8 – Fenerbahçe bu sezon yediği 4 gole baktığımızda 2 adam hücum yapıyor, kontra çıkılıyor ve tek vuruşta goller yeniyor. Zor atıp kolay yiyen bir takımımız var. 4 maçta da aynı senaryoyu gördük. 11 kişi savunma, kontra çıkan rakipler ve kolay goller. Bunu bu sezon daha çok izleyeceğiz. Fenerbahçe bu savunmaları cezalandırmak istiyorsa ve rakibi açmak istiyorsa ilk golü atan takım olmak zorunda. Buna mecbur. Aksi takdirde 1 gol yer, rakip kapanır ve iş biter.

Ve son olarak Trabzonspor maçı sonrası cümlemi tekrarlayayım. “Lig henüz yolun başında olabilir. Ancak kupayı başka stadların müzelerine taşıyan faktörler de bu önemsenmeyen puanlar olacaktır.”

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım