Adım Adım Şampiyonluğa Giderken

Ligde artık son 4 hafta içine girildi. Puan puana kıyasıya bir mücadele içinde Fenerbahçe ve Trabzonspor. Ligde 30. hafta geride kalırken, Fenerbahçe ligden düşen Bucasporu 5-3 geçerek ligde averajla liderliğe yükseldi.

Maçı izlemeyenler gerek skor, gerek durumdan memnun olabilir. Ancak ligden düşen bir takımdan 3 gol yemek ve 70 dakika kadar yenik oynamak alabildiğine düşündürücü. Nerelerde hata yapıldı?

Sanırım artık kafasında Fenerbahçe’yi bitirdi Semih. Yedek kulübesinin golcüsü sahada ne koştu, ne bastı, ne kaleye şut atabildi. Maçtaki tek olumlu hareketi, sağ kanada geçtiğinde verdiği gol pasıydı. Bunun harici sahada yine yoktu.

Ve bir diğer hata da geçen haftaki Gaziantep maçında sahada yürüyen Caner’in yine bu maçta ilk 11 başlayıp, 60 dakika sahada gezinmesiydi.

Forvet ile başlayalım. Maça Guiza ile başlasak ve sahada Guiza gezinse, topu ezse, koşmasa deriz ki “adam 1 senedir oynamadı, topu unuttu, normaldir” Ancak Semih, paşam sen ne zaman ilk 11 başlasan sahada ruhsuz geziyorsun. Gideceksen sezon sonu kapı açık. Lütfen formayı işgal etme.

Sonra gelelim sol kanada. Elimizde Stoch gibi genç bir yetenek var. Hatta bu hafta yabancı kontenjanımız da vardı. Ancak Aykut yine kafasını karyolaya çarpmış olacak ki yedek soyundurdu çocuğu. Ama Stoch çıktı dersini verdi konuşanlara. Gaziantep maçında son dakikalarda oyuna girip dinamizm kattığı gibi, Buca maçında da oyuna sonradan giren Stoch Buca maçına hareket kattı.

Açıkça görünen şu ki koşan, kanatları kullanan oyuncular olduğu sürece bu sezonu rahat kapatırız. Elimizde kanat oynayacak gerek Stoch, gerek Dia, gerek Uğur Boral gibi yetenekli oyuncular varken hala neden yedek oturttuğumuzu da açıkça anlamıyorum.

Fenerbahçeli herkes maçtan önce yanında doktor, hemşire vs bulundursun. Alabildiğine heyecanı seven bir takımız. Rahat rahat maç yapamıyoruz. Mutlaka bir yerden arıza veriyoruz.

Lakin bu futbol, bu oyun anlayışı seneye avrupa için yeterli değildir. İngiltere 2. lig takımları bile gerek Fenerbahçe’den, gerek Trabzonspor’dan daha sağlam, daha ayağa top oynayan takımlar. Transfer ise yerine, doğru şekilde yapılmalı. Hoca ise tecrübesi olan, çağdaş oyun anlayışını benimseyen birisi gelmeli.

Çamura yatmayacak, sahada savaşacak, sadece şova yönelmeyecek oyuncular gerekli. Miladını doldurmuş, Türkiye ligini tatil yeri düşünen oyuncular transfer edilmemeli.

Ligde artık son 4 hafta. Sanırım son haftaya kadar inanılmaz bir mücadele olacak. Bucayı geçtik 5-3 ile. Ancak herkes tekrar tekrar bu maçı izleyip, nerede tökezlendiğini görmeli.

Bir de futbol yorumcuları biraz çenelerini kapamalı. Konuşacaksanız da lütfen kendi takımlarınız üzerine oynayın. Burası Fenerbahçe…

Serkan Çakmak – Araştırmacı / Seviştirmeci Gazeteci

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım