Türk Telekom 61-73 Fenerbahçe Ülker

Türkiye Basketbol Ligi sezonun ilk maçında Fenerbahçe Ülker, Ankara Spor Salonu’nda oynanan maçta Türk Telekom’u 61-73 yenerek sezona galibiyetle başladı. Yeni transferlerden Bogdan Bogdanovic 19 sayı ile en skorer isim olurken, Jan Vesely 13 sayı ile onu takip etti.

Maç çeyrekleri 14 – 18, 19 – 17, 13 – 22, 15 – 16 ile sonuçlanırken; maçın tüm kontrolünü elinde tutan Fenerbahçe Ülker oldu. Goudelock, Hicman, Can Altıntığ, Bogdanovic, Vesely ilk kez ligde Fenerbahçe Ülker forması giyerken, Semih Erden de uzun bir süre sonunda Fenerbahçe Ülker formasına kavuşmuş oldu.

Maçın geneline baktığımızda oyun kurucu mevkisinde Hickman’ın hiç hazır görünmemesi, skora sadece 2 sayı ve 1 asist katkı yapıp, 3 top kaybı ile oynaması Euroleagu öncesi hiç iyi sinyaller vermedi. Maç içinde 1 numara pozisyonunda Bodanovic, Can, Emir gibi isimlerin denemesi de bu yüzdendi açıkçası.

Bogdan Bogdonavic ise Türkiye Kupası maçlarındaki durgun görüntüsünü üzerinden atarak 19 sayı, 4 ribaund, 3 asistlik katkısı ile yüz güldürdü. Bjelica’ya alternatif kadroya dahil olan Vesely ise şu ana kadar çıktığı tüm maçlardaki başarılı çizgisini devam ettirdi.

Maç içinde boyalı alanda oynamasını beklediğimiz Oğuz, Zoric, Semih üçlüsünün sadece 7 sayı üretmesi bir başka tehlike sinyali olarak dikkatleri çekti. Boyalı alandan daha çok Bjelica, Vesely ve Emir ile sayı bulan Fenerbahçe Ülker’in zorlu avrupa maçı öncesi kapalı kutu olması dikkat çekiyor.

Kadrosunu iyi ve yeni isimlerle güçlendiren Fenerbahçe Ülker’in maç boyunca skoru kontrol etmesine rağmen, kopuk kopuk oynaması bir handikap diyebiliriz. Zira bir Euroleagu takımı Türk Telekom kadar ele geçen fırsatları cömertçe harcamayacaktır. 3 sayı savunmasında zayıf olan Fenerbahçe Ülker’in yarı sahadan topu taşıma ve boyalı alana top indirme sıkıntıları da bulunuyor. Her ne kadar beklenen bir oyun olmasa da takımın maç kazanması anlamında bir alışkanlık edinmesi de önemli. Fenerbahçe Ülker’i aslında bu hafta sonu oynananacak olan Euroleagu maçında daha net göreceğiz.

Serkan Çakmak

 

FENERBAHÇE ÜLKER : 73

Sayılar : Bogdan Bogdanovic 19, Jan Vesely 13, Nemanja Bjelica 11, Emir Preldzic 10, Andrew Goudelock 6, Oğuz Savaş 4, Semih Erden 3, Melih Mahmutoğlu 3, Can Altıntığ 2, Ricky Hickman 2

Herkes süre alırken, Luka Zoric ve Kenan Sipahi skor bulamadılar.

Serbest atış yüzdesi : %71 – 14′de 10 isabet
2 sayı isabet yüzdesi : %54 – 39′de 21 isabet
3 sayı isabet yüzdesi : %41 – 17′de 7 isabet
Toplam Ribaund : 42 (9 hücum ve 33 savunma) (Bjelica 9, Emir 8)
Toplam Asist : 18 (Emir 4)
Top Çalma : 3
Top Kaybı : 14 (Hickman 3)
Blok : 2

TÜRK TELEKOM : 61

Sayılar : Barış Ermiş 13, Joshua Carter 9, David Joseph 8, Evren Büker 8, Brandon Roll 6, Joseph Mc Cauley 6, Cemal Nalga 5, Ümit Sonkol 4, Milovan Rakovic 2

Mutlu Akpınar ve Pertev Öngüner süre almazken, Murat Göktaş skor bulamadı.

Serbest atış yüzdesi : %76 – 17′de 13 isabet
2 sayı isabet yüzdesi : %41 – 29′de 12 isabet
3 sayı isabet yüzdesi : %25 – 32′de 8 isabet
Toplam Ribaund : 27 (7 hücum ve 20 savunma)
Toplam Asist : 14
Top Çalma : 6
Top Kaybı : 6
Blok : 2

 Fenerbahçe Ülker hafta 1 istasy10net

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım