Fenerbahçe Ülker – Galatasaray MP Maç Öncesi

Basketbol Spor Toto Türkiye Kupası D Grubu son maçında Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medical Park bu akşam kozlarını paylaşacak. Saat 19:15’te başlayacak mücadele İzmir Halkapınar Spor Salonu’nda oynanacak. Fenerbahçe ve Galatasaray gruptaki 2 maçını kazandıkları ve 8’li finallere kalmayı garantiledikleri için, maç prestij mücadelesi şeklinde geçecek. Maçı kazanan takım grubu lider tamamlayacak.

Fenerbahçe Ülker kupada ilk gün Erdemir’i 91-59 ve ikinci gün ise Olin Edirne’yi 83-70; Galatasaray Medical Park ise Olin Edirne’yi 62-48 ile geçerken, Erdemir’i ise 71-56 mağlup etmişti.

FENERBAHÇE ÜLKER :

Fenerbahçe Ülker yeni sezona daha önceden yazımda tanıttığım üzere kadrosuna Barış Ermiş, Romain Sato, Mike Batiste, David Andersen, İlkan Karaman ve Bo McCalebb gibi isimleri katmış; takımdan Marko Tomas, Roko Ukic, Engin Atsür, Gasper Vidmar, James Gist’i göndermişti. Geçtiğimiz günlerde ise efsane Mirsad Türkcan aktif basketbol yaşamına son vermişti.

Yeni sezon kadro detaylarını şurada yazmıştım :Fenerbahçe Ülker 2012-2013 Kadrosu Üzerine

Türkiye Kupası 2 maçında rakip potaya 174 sayı bırakan ve potasında 129 sayı gören Fenerbahçe’nin olumlu basketbolu camiada sevinç yaratmış durumda. Euroleague öncesi de bu sezonun 4 şampiyon adayından birisi olarak gösterilen takımda, 2 maç sonunda forma giyen 12 isimden skorer isimler şöyle :

Mccalebb 29 – Ömer Onan 22 – Sato 20 – İlkan 15 – Oğuz Savaş 25 – Barış 5 – Andersen 4 – Kaya Peker 7 – Mike Batiste 2 – Bogdanovic 31 – Emir 14… Takımda sadece Can Max’im skor üretemedi.

Fenerbahçe Ülker’de Mccalebb’in inanılmaz oyunu, pota altında Oğuz’un skor üretmesi ve nihayet Bogdanovic’in skor yükünü alması yüzleri güldüren haberler arasında.

2 maç sonunda takım olarak 34 asist yapılmış olması, %50 3 sayılık isabeti ve %76’lık serbest atış yüzdesi ortaya çıkan skorların nedenlerin de birisi. Henüz sezon başı olduğunu ve sıfır bir takım kurulduğunu düşünürsek; kadronun bozulmadıkça çok iş yağacağı kesin.

Fenerbahçe Ülker’de bu 12 oyuncu haricinde ayrıca Macaristan doğumlu Atilla Dağdelen, Erbil Eroplu, Berkay Candan gibi genç isimler de yer alıyor.

GALATASARAY MEDİCAL PARK :

Bu sezon kadrosuna Beşiktaş’tan David Hawkins ve Ersin Dağlı, Fenerbahçe’den Engin Atsür, Efes’ten Cenk Akyol gibi isimleri katan Galatasaray MP; yurt dışından da Unics Kazan’dan Henry Domercant ile Boniface N’Dong ve Milan Mačvan gibi isimleri sözleşme imzladı.

Geçen 2 maçta 13 farklı oyuncu ile mücadele eden Galatasaray; rakip potalara toplam 133 sayı bırakırken, kendi potasında 104 sayı gördü. Maçlar sonunda ise 13 oyuncuya dair skor dağılımı şu şekildeydi :

Boniface 22 – Mačvan 21 – Hawkins 21 – Ender Aslan 16 – Ersin Dağlı 13 – Engin Atsür 11 – Göksenin 10 – Cenk Akyol 9 – Furkan 6 – Gordon ve Can Korkmaz 2’şer sayı ürettiler. Doğukan Sönmez ve Setaç Şanlı ise skor kaydedemedi.

2 maç sonunda toplamda 27 asist yapan Galatasaray, serbest atışlarda %71 ve 3 sayı atışlarında %23’te kaldı. Skorun dengeli dağılmadığı ve 4 oyuncu üzerine yüklendiği takımın sezona hazır görünmediği ise bir gerçek.

GENEL :

Avrupada ses getirmek adına iddialı takımlar kuran Fenerbahçe ve Galatasaray’da; bugün Fenerbahçe Ülker ağır basan taraf. Gerek istatistikler, gerek oyuncu kalitesi ve skor dağılımı anlamında Fenerbahçe daha dengeli görünüyor.

Her iki takımın hocasın tecrübeli olmasına karşın, Galatasaray hocasının ligi, takımları ve yerli oyuncuları iyi tanıması ise Galatasaray MP için avantaj olarak görülüyor.

İyi maç olsun,

Fenerbahçe kazansın.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım