Fenerbahçe Ülker 92-80 Khimki

THY Euroleague ilk hafta maçında Fenerbahçe Ülker, sahası Ülker Sports Arena’da ağırladığı Rus temsilcisi Khimki’yi 92-80 ile geçerek gruba galibiyetle başladı. İlk setin 25-25 başabaş geçtiği mücadele; 2. ve 4. çeyrekte iyi bir oyun ortaya koyan Fenerbahçe maçı kazanmasını bildi. Fenerbahçe Ülker’de Emir Preldzic 20 sayı ile sahanın en skorer ismi oldu.

Maça iyi başlayamayan, hücumda sayı bulurken savunmada rakibine kolay sayı imkanı veren Fenerbahçe Ülker; ilk çeyrek sonunda yediği şans basketi ile 25-25 skoru ile benche gitti. İkinci çeyrekte hakemlerin oyunu çığırından çıkarmasının ardından kendine gelen, daha agresif oynayan takımız ikinci çeyrekte 21 sayı atıp 11 sayı yiyince devreyi 10 sayı farkla 41-36 önde geçti.

3. çeyrekte yine şuursuz hücumlar ve bariz savunma hataları ile zaman zaman tökezleyen Fenerbahçe, son çeyrekte 30 sayı bularak ve potasında 26 sayı görerek maçı 12 sayı farkla kazandı.

Oyun genelin rakibin sert savunması karşısında zor anlar yaşayan Fenerbahçe oyuncuları son çeyrek haricinde ilk 3 çeyrekte 2şer dakikada faul hakkını doldurunca rakibin kolay sayı bulmasına izin verdi. Her ne kadar oyun genelinde 15 sayı dahi atmış olsa, kaptan Ömer Onan’ın sürekli potaya gitmesi ve pas vermekten kaçınması da hücum zenginliğini kısıtladı.

Rakip pota altını iyi değerlendirdiği halde savunmada işlevsel olmayan ve fizik gücünü yine sahaya yansıtamayan Oğuz Savaş, müdafa anlamında sorunlardan birisiydi. Genç yetenek İlkan’ın ise boş potaya vuramadığı smaç onu oyundan düşüren bir diğer etkendi. Çok kritik anlarda Sato ve Batiste’den gelen 3 sayılık atışlar ise Fenerbahçe’ye nefes aldıran anlardı.

Yaklaşık 1,5 çeyrek kenarda oturan ve ancak son çeyrekte ritmi bulan Bo McCalebb ise attığı kritik turnikelerle izleyenleri büyüledi. Fenerbahçe’de Batiste ve Andersen’in henüz hazır olmaması etkeni de büyük. Lig maç periyodu ile düzeleceğini tahmin ediyorum. Yeni alınan oyun kurucu Bremer’in ise potayı düşünmek yerine arkadaşlarını oyuna sokması güzel hareketlerden birisiydi.

Dün sadece Kaya Peker forma giymezken, sahaya çıkan 11 oyunculardan Barış ve Bremer’den sayı bulamamız göze çarpıyor. Ayrıca Barış’ın hala alt takımda oynar gibi hareket etmesi de, O’nun daha çok zamana ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Fenerbahçe Ülker;

22’de 18 serbet atış kaydetti. Yani % 82

3 sayı atışında 12’de 4 ile %33 isabet buldu

2 sayı atışlarında %60 ile oynadı

Toplamda 37 ribaund alırken takım; 10 top kaybı, 6 top çalma ve 13 asist yaptı.

Emir Preldzic 20, Bo McCalebb 17, Ömer Onan 15, Romain Sato 12, Oğuz Savaş 11, Mike Batiste 7, İlkan Karaman 4, Bojan Bogdanovic 4, David Andersen 2 sayı kaydetti.

Fenerbahçe Ülker bu sezon da hakemlerden çekecek gibi. Bogdanic’e verilen teknik faul, Bogdanovic’in turnikesinde rakibin panyaya vurması sonucu verilmeyen sayısı, anlamsız fauller herkesi çıldırttı dün gece. Biraz zamana ihtiyacımız olduğu kesin. Ancak Oğuz ve Ömer’in basketbolu beni memnun etmemiş durumda. Tribüne çok fazla oynuyorlar, takım oyunundan çok uzaklar.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım