Fenerbahçe Ülker 78-80 FC Barcelona

Turkish Airlines Euroleague normal sezon 4. hafta mücadelesinde evinde FC Barcelona’yı ağırlayan Fenerbahçe, galibiyeti kıl payı kaçırdı. Basit hatalarla kaybedilen maçta ön plana çıkan isim Luka Zoric oldu. Adeta Zoric – Barcelona kapışmasına dönen maçta, 18 sayı 10 ribaund 1 asist ve 1 blok ile Zoric’in yıldızı parladı.

FBÜlker Eureleague 4 istasy10net

İyi bir ilk yarı ve mücadele örneği sergileyen Fenerbahçe’de her iki pota altını da işleyen Zoric’e destek Nemanja Bjelica ve Jan Vesely’den geldi. Goudelock, Bogdanovic, Kenan ve Hickman’ın varlık gösteremediği ilk yarıda Fenerbahçe’nin sadece 2 dış atış denemesi de ne kadar doğru bir basketbol oynadığının göstergesiydi.

Çıldırtan hakem kararları ile savunma yapmana Goudelock ve Hickman üzerinden dış atış sayıları bulan Barcelona; 3.çeyreğin son 2 dakikasına 7 sayıda girdiği maçta oyunu son çeyreğe 4 sayı önde girmeyi başardı.

Rüzgarı arkasına alan, kolay top kayıplarını hızlı hücumlarla sayıya çeviren Katalan ekibi skor olarak zorlanmayınca maçı kazanmasını bildi. Son 45 saniyede 3 kere rakibi boş çeviren ve hücum yapan Fenerbahçe’de Hickman topları gereksizce kullanım sayı bulamaması da maçı kaybettiren unsurlar olarak göze çarptı.

Koç Obradovic’in Can ve Melih’i hiç oynatmadığı maçta; uzun pozisyonunda Semih ve Oğuz’u da kenarda tutması dikkat çeken noktalardı. Fenerbahçe’de sadece 3 uzun ismin sorumluluk aldığı maçta 2.yarıda 16 kez dış atışa gitmesi, boyalı alanı unutması yine bir başka hata olarak göze çarptı.

Fenerbahçe Ülker’de geride kalan 10 maçta (lig ve kupa dahil) hala bir oyun kurucu bulunamadı. Topu taşıma, oyuna yön verme konusunda 1 numaralarımız yeterli değil. Asıl sorunda burada başlıyor zaten. Bunun haricinde 10 maçtır rakiplerimiz çok yüksek yüzde ile 3 sayı isabeti sağlıyor. 3 sayı savunmamız yerlerde. Zira ne zaman yardım savunması yapsak, dışarıda oyuncu unutuyor. Rakiplerimiz bizi iyi okumuş. Hickman ve Goudelock üzerine giden hemen hemen her oyuncu rahat sayı buluyor. Ciddi olarak aksıyor.

Dün akşam bu kadar direnen, farkı yakalayan Fenerbahçe Ülker, en azından sahasında oynadığı bu maçı vermemeliydi. 4 maçta 2 mağlubiyet alan Fenerbahçe Ülker’in kazanmayı, kazanamıyorsa da oyuncularının dik durmasını öğrenmesi gerekiyor. Dün 2 sayı ile kaybeden takımın sadece 3 oyuncusunun ayakta durabildiğini düşünürken, sıkıntının ne denli büyük olduğunu göreceğiz. Henüz yolun başıyken de bu takımı 1 numara transferinin şart olduğunu söylemeliyir.

Gelecek hafta rakibimiz Almanya’nın güçlü kulübü FC Bayern Munich. Grupta 4 maçta 1 galibiyet alan Alman ekibi, evinde bizi yenmeyi isteyecektir.

Serkan Çakmak

FENERBAHÇE ÜLKER : 78

Sayılar : Luka Zoric 18, Andrew Goudelock 16, Nemanja Bjelica 14, Emir Preldzic 11, Ricky Hickman 9, Bogdan Bogdanovic 4, Jan Vesely 4, Semih Erden 2

Can Altıntığ ve Melih Mahmutoğlu süre almazken; Oğuz Savaş, Kenan Sipahi skor bulamadılar.

Serbest atış yüzdesi : %59 – 17′de 10 isabet
2 sayı isabet yüzdesi : %55 – 56′de 31 isabet
3 sayı isabet yüzdesi : %17 – 12′de 4 isabet
Toplam Ribaund : 38 (13 hücum ve 25 savunma) (Zoric 10, Vesely 7)
Toplam Asist : 13 (Bjelica 4)
Top Çalma : 5 (Bjelica 2)
Top Kaybı : 11
Blok : 3 (Vesely 2)

FC BARCELONA : 80

Sayılar : Brad Oleson 16, Ante Tomic 12, Justin Doellman 12, Juan Carlos Navarro 11, Marcelinho Huertas 9, Alex Abrines 6, Tibor Pleiss 5, Tomas Satoransky 4, Maciej Lampe 4, Deshaun Thomas 1

Mario Hezonja süre almazken, Bostjan Nachbar skor bulamadı.

Serbest atış yüzdesi : %82 – 17′de 14 isabet
2 sayı isabet yüzdesi : %45 – 47′de 21 isabet
3 sayı isabet yüzdesi : %44 – 18′de 8 isabet
Toplam Ribaund : 36 (12 hücum ve 24 savunma)
Toplam Asist : 19
Top Çalma : 5
Top Kaybı : 12
Blok : 4

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım