Fenerbahçe Ülker 77-74 EA7 Emporio Armani Milan

Turkish Airlines Euroleague normal sezonun ilk maçında Fenerbahçe Ülker, sahasında ağırladığı İtalyan temsilcisi EA7 Emporio Armani Milan’ı 77-74 devirmeyi başardı. Maçın MVPsi 19 sayı kaydeden Andrew Goudelock olurken, maçı kotaran asıl isimler Bogdan Bogdanovic ve Nemanja Bjelica oldular.

Fenerbahçe Ülker 77-74 EA7 Emporio Armani Milan

Fenerbahçe Ülker 77-74 EA7 Emporio Armani Milan

Çok hızlı bir giriş yapan ve rakibi karşısında hareketli oyunla rahat bir ilk çeyrek geçiren Fenerbahçe Ülker 26-15 biten çeyrek sonunda sadece 1 top kaybı yapması, 8 asist ile takım oyununu sahaya yansıtması dikkat çeken unsurlardı. Maçın ikinci çeyreğinde ise rüzgarı arkasına alan, doğru adamı bulan Milano ekibi 15-28’lik çeyrek skoru ve Fenerbahçe uzunlarının kötü seçimleri sayesinde devreyi 41-43 önde geçen taraf oldu.

Maçın ikinci yarısında dengeli bir oyun ortaya koyan iki takım 15-16’lık üçüncü çeyrek sonunda maçı kafa kafaya son çeyreğe taşırken öne çıkan isim Nemanja Bjelica oldu. Maçın hakem 3lüsünün ilginç faul kararlarına, uzunlarımızın hatalı tercihlerine, Hickman’ın üst üste top kayıplarına rağmen maçı koparan Fenerbahçe Ülker böylelikle kötü bir oyunla güzel bir galibiyet aldı.

Son lig maçı ardından yazdığım yazıda kısaca bir kaç noktaya değişmiştim. Öncelikle 1 numarada hala sıkıntı yaşayan Fenerbahçe Ülker’de her ne kadar 2 top kapmış ve 9 sayı atmış olsa da Hickman’ın oyun kuramaması, topu rakip alana taşımada sıkıntı yaşaması bir handikap olarak bu maçta da kendini gösterdi. Keza yine Türk Telekom maçında gördüğümüz üzere 5 numara pozisyonunda, boyalı alanı oynayan 3 oyuncunun gerek savunma ve gerekse hücum anlamında çok verimsiz görüntüsü yine bir sorun olarak kendini belli ediyor.

Tüm bunların dışında Türk Telekom maçında özellikle vurguladığımız “kopuk kopuk oynama” sendromu bu maçta da kendini gösterdi. Basketbolunu 40 dakikaya yaymak yerine zaman zaman iyi oynayan Fenerbahçe Ülker’i aslında kurtaran Nemanja Bjelica’nın 11 sayı-5 ribaund-3 top çalma-1 blok performansı ile Bogdan Bogdanovic’in 8 sayı-4 ribaund-4 asist ve 1 blokluk performansıdır. Emir’in çok öne çıkmadığı, Hickman ve uzunların kötü oynadığı bir günde 2 Sırp yıldızın oyunun her bölümünde katkı vermesi maçı bize getiren etmenler olarak görülüyor.

Son olarak her ne kadar 19 sayı atmış olsa da, aldığı her topu potaya sallamaya çalışan ve çok gereksiz yerlerde 3 sayı deneyen Goudelock Fenerbahçe Ülker’in el bombası görünümünde. Basit oynamak yerine, ısrarla bazı şeyleri denemesi takıma ciddi zararlar da verebilir. Savunması olmayan ama hücumda üreten Goudelock’ın topu dolaştırmayı öğrenmesi gerekiyor. Zorlu, keyifli bir maçın ardından kazanarak Euroleague’e başlayan takımımızı tebrik ederiz.

Serkan Çakmak

FENERBAHÇE ÜLKER : 77

sayılar : Andrew Goudelock 19, Nemanja Bjelica 11, Ricky Hickman 9, Bogdan Bogdanovic 8, Oğuz Savaş 8, Luka Zoric 8, Jan Vesely 6, Emir Preldzic 4, Can Altıntığ 2, Semih Erden 2

Melih Mahmutoğlu ve Kenan Sipahi süre almadılar.

Serbest atış yüzdesi : %66 – 12′de 8 isabet
2 sayı isabet yüzdesi : %55 – 43′de 24 isabet
3 sayı isabet yüzdesi : %33 – 21′de 7 isabet
Toplam Ribaund : 35 (15 hücum ve 20 savunma) (Vesely 9)
Toplam Asist : 14 (Bogdanovic 4, Goudelock 4)
Top Çalma : 6 (Bjelica 3)
Top Kaybı : 12 (Can 3)
Blok : 7 (Oğuz 3, Vesely 2)

EA7 EMPORIO ARMANI MILAN : 74

Sayılar : Alessandro Gentile 15, Nicolo Melli 12, Samardo Samuels 12, Marshon Brooks 9, Linas Kleiza 6, Daniel Hackett 6, Joe Ragland 5, David Moss 5, Shawn James 4

Angelo Gigli ve Trenton Meacham süre almadılar.

Serbest atış yüzdesi : %76 – 17′de 13 isabet
2 sayı isabet yüzdesi : %46 – 50′de 23 isabet
3 sayı isabet yüzdesi : %38 – 13′de 5 isabet
Toplam Ribaund : 37 (19 hücum ve 18 savunma)
Toplam Asist : 9
Top Çalma : 6
Top Kaybı : 13
Blok : 1

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım