Erman & Hıncal ve Türevlerine

Birinin geçmişten kalma Fenerbahçe travması, diğerinin çıkaramadığı bir Fenerbahçe acısı var sanırım. Ekran da bizi, gazetelerde… Sözün peygamberiyiz deyip, çalakalem yazıyorlar. Boş yazıp, hezeyana meyilli nice insanların gözünü boyuyorlar. Büyük acılar içinde depreşen Erman Toroğlu, Hıncal Uluç ve Türevleri oturmuşlar yine bir karalama kampanyası içindeler.

Futbolun, olanların, söylemlerin sadece işlerine gelen kısımlarını gerek gazetelerindeki köşelerine, gerek uzanan mikrofona aksettiriyorlar. Aferin devam çocuklar. Güneş balçıkla sıvanmaz diyosunuz ya hani, arada bunu ayna karşısında kendinize de anımsatın.

Ne demiş Hıncal :

“Aziz Yıldırım her maçın soyunma odasında Fenerbahçe’nin lehine değilse skor hakem fırçalamaya koridora iniyor. Bunu hala federasyon önleyemedi. Şimdi Fenerbahçe maçını yöneten hakemlerin artık tarafsız olabileceğine inanabilir misin? Ama tekrar söylüyorum; Yetmez! Fenerbahçe bütün maçlarını kazansa bile şampiyonluğa yetmez. Trabzon’un kaybetmesi lazım. Aykut Kocaman ne diyor “Trabzon’un puan kaybedeceğine eminim. Biz şampiyon olacağız” Bu, şu demek; Trabzon’un puan kaybedeceğini bildiğim gibi bizim kaybetmeyeceğimizi de biliyorum” diyor. Bu sözleri yorumlayan hiç kimse yok Türkiye’de. “Hoca neden bu kadar eminsin?” diyen yok” dedi.

Alkışlarla yaşıyorsun biliyoruz. Boynunda fuların, ne sorsalar “Yani” deyip, alim gibi konuşman, sözde tarafsız futbol yorumculuğunla ayakta alkışlıyoruz seni. Oturdum, düşündüm, baktım, gezindim. Maçı neresiyle izlemiş çokça merak ettim. Bunca kamera, bunca gözlemci, bunca hakem raporu yayınlanırken; neden Aziz Yıldırımdan şikayetçi olmamışlar madem bunları yapmışsa? Madem bu kadar sindirmişsek hakemleri, neden 2 tane şampiyonluğu son dakika vermişiz? Cevap? Yoktur Hıncal… Bunlar senin sessizliğinin parçasıdır.

Demişsin ki Aykut nereden biliyor, emin bu kadar? Sen nereden biliyorsun kaybetmeyeceğini? Yoksa duyduklarını mı anımsıyorsun : Bugün Trabzon için oynayacağız vs… hani. Federasyonun “bizim dönemimizde anadoludan şampiyonlar çıkacak” lafına mı güveniyorsun? Cevap? Yoktur tabi…

Bir de Erman Toroğluna bakalım, sadece 1 cümlesine hatta:

Bundan sonraki maçlarda Kadıköy’de böyle hakemler olacaksa, o zaman maç başlamadan Fenerbahçe’ye 3 puan verilsin.

Emredersin Padişahım. Fenerbahçe Maçı diye sanırım gidip Bank Asya liginden bir maç izlemişsin. Olur öyle şeyler, yaşlandın tabi. Lugano 3 kere atılmalı, Emre mutlaka atılmalı, Fenerbahçe taraftarına ağır laflar… Çocukluğunda ne yaptı sana Fenerbahçeliler anlat bize. Geçmişine dönüp çözelim sorunlarını. Bilinç altını üstüne getirelim hele bi.

Futbolu ekranlara ve gazetelerine kahvehane ağzıyla taşıyan bu adamları hala ekranlarda tutanları da ayrıca tebrik edelim. Neler olduğunu yavaş yavaş görüyoruz.

Şimdi bu arkadaşlar ağzını açtı diye; not alıp, haftaya veya en geç 2 hafta içinde Emre ve Lugano da atılır oyundan. Yazın bir kenara. Olacak bunlar.

Maçı kıçıyla seyredip, köşesine, ekrana taşıyan nice futboldan bi haber insanlar var. Cumartesi gece Şükrü Saraçoğlu stadında Gazi Antep Sporun futbol oynamaya değil, oynatmamaya geldiğini, 11 kişi yatıp yarı sahada baskı yediğini, gerek Emre gerek Alex’in direk bileklerine tekmelerle çalıştıklarını görmeyenler… Niang’ın nasıl sakatlandığını görmeyenler, formaların nasıl çekildiğini görmeyin aksini iddia edenler, Antepli oyuncuların her pozisyonda hakemi tartaklamaya varan itiş kakışlarını görmezden gelenler… Biliyorum, dileğiniz Trabzonsporun şampiyonluğudur.

Bu ülkede Fenerbahçe şampiyon olmasın da kim olursa olsun diyen niceleri… Alkışlıyorum hepinizi. Bu haftaki maçta bunca tahrik karşısında sahaya bir şey atılmamışsa, taraftar küfretmemişse, takdir edilmelidir. Bunca atak yapan bir takımın oynamadığını söyleyenler dönüp bir de kendi takımlarına bakmalıdır.

Biz gideriz zirveye, siz bakın kümede kalma mücadelenize…

Serkan Çakmak – Araştırmacı / Seviştirmeci Gazeteci

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım