Daha Yeni Başlıyor – 2

Bu başlığı ilk kullandığımda 9 Temmuz 2011’di. Neredeyse 1 sene geçmiş. Yazı şuydu Daha Yeni Başlıyor Bu yazıda çok uzun değinmeyeceğim. Biraz daha zaman var. Kısaca 1-2 sözüm var sadece.

Yöneticiler tahliye edildi. Ancak beraat kararı çıkmadı. Savcının talebi üzerine çeşitli suçlardan gerek Başkan, gerekse yöneticiler suçlanarak başka bir mahkemeye sevkedildiler. Davanın seyiri tamamen değişecek. Muhtemelen 6 ay ile 1 sene sürecek bu süreçte; dava hükmü kesinleşene kadar herkes görevine devam edecek.

Daha önceden tahliyelerin red gerekçesi özellikle “delillerin karartılması” yönündeydi. Dava sonucu ile ÖYM yani Özel Yetkili Mahkemeler de görevini tamamlamış oldu. Bundan sonra başka mahkemelerde tutuksuz yargılama devam edecek. Mahkemenin 2 talebi var : 1- Çıkar amaçlı suç örgütü. 2-5 maçta şike yapıldığı yönünde.

Bugün dava neticesinde beraat beklemediğimi twitter üzerinden 1 haftadır uzun uzun zaten yazıyordum. Karar vermek çok kontropiye bırakacak herkesi. Zira henüz bir spor mahkemesi yok ve verilecek her türlü ceza şike yönünde; TFF ve Uefa’yı bağlamayacak yönde. Muhtemelen bu yüzden ilerleyen zamanlarda dava ikiye ayrılarak bir tarafı kurulacak spor mahkemesine kayacak. Burada uzman görüşü ve TFF etik kurul raporları değerli olacak. Zira TFF ve TFF etik kurulu sahada şike olmadığını üstüne basa basa belirtti.

Uefa zaten TFF’den çıkacak karara bağımlı olduğundan, şu an için suçlamaların hiçbir önemi yok. Yani Fenerbahçe bu sezon rahatça Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne gidecek. Şu an için TFF raporlarına göre de geçen sezon gitmesinde bir sakınca görülmediği net. Buradaki maddi kaybı tazmin için de Fenerbahçe dönemin federasyonunu dava edebilecektir.

Ancak davanın ikinci ayağı biraz vahim. Spordan ceza veremeyeceği Aziz Yıldırım ve yöneticiler için hukuk, cezanın kapısını açık tutuyor. Zira her türlü temiz çıkıldığında geçen 1 sürelik esaretin hesabı çok ağır olacaktır. Hukuk kendi bacağına sıkmaz. İşi bittiği için tahliye kararı vermiştir. Dikkat beraat değil, sadece tahliye. Yani tutuksuz yargılama devam edecektir.

Davanın seyirinde temizlenen tek şey Fenerbahçe olduğu görülüyor. Zira kişiler suçlu gösteriliyor. 5 maçta şike ve 1 maçta teşvik girişimi söz konusu. Mahkeme başlarken 20 maçtı ancak elene elene buraya kadar geldik.

Bunca zaman “delil karartma” bahanesi ile insan özgürlük ve haklarına gasp eden hukuk; ne oldu da şimdi tutuksuz yargılamanın önünü açtı demekten de kendimi alamıyorum. Bu saatten sonra delil karartılamaz mı? Yoksa yine herkesin ağzına bir parmak bal çalma çabası mı?

Herşeyi zaman gösterecek. Şu an herkes görevinin başına, daha güçlü dönecektir. Buna eminim. Zira önümüzde tonla sorun ve zorlu bir yol daha var.

Kısaca bitmedi, yeni başlıyor…

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım