Daha Yeni Başlıyor

Tam bir haftadır Fenerbahçe ile yatıyoruz, kalkıyoruz. Futbolda şike, şaibe üzerinde konuşuyoruz. Bunu fırsat bilen ne kadar galatasaraylı, ne kadar beşiktaşlı, hamsi kafalı ve hatta ligde sadece asansör görevi olan anadolu kulüp taraftarı varsa yazıyorlar, resimler paylaşıyorlar, videolar ekliyorlar.

Bir tür ego tatmininden öte, ergenlik dönemi çalkantısından başka bir şey değilken yaptıkları; içlerinde ne kadar ukde varsa döküyorlar. Haklıdır, yapsınlar. Biz Fenerbahçe taraftarı için de hesap vakti gelecektir. Zira sap döner keser döner hesabıdır bunlar.

Adım adım defalarca yazdığımız halde bir kere daha bakalım olaylara…

1 – Karabükspor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan Nijeryalı futbolcu Emenike’nin bavul bavul para aldığı ve Fenerbahçe karşısında maça çıkmadığı, bunun belgelerinin bulunduğu öne sürülmüştü. Açın bakın pazartesi-salı günkü gazetelere. Emenike serbest bırakıldı. Var olduğu iddia edilen görüntüler ise hiç ortaya çıkmadı. Ve adam serbest. Ki öyle olacaktı zaten. Amaç ya tutarsa hocam, çal mayayı Marmaranın sularına oldu.

2 – Aziz Yıldırım’ın Beşiktaş-Fenerbahçe maçından önce Futbol Federasyonu Başkanı’na telefon edip Cüneyt Çakır’ı maç hakemi olarak istediği ve maçtan önce Cüneyt Çakır’la görüştüğü manşetlere çıkmıştı. Ne oldu? Bunun gerçek olmadığı ortaya çıktı. Çakır’ın ifadesine gerek kalmadı. Zira maçı dikkatle izlerseniz; Fenerbahçenin anlaştığı söylenen Çakır oyunun ilk yarısında iki kere Ekrem’i oyundan atması gerekirsen, sarı kart bile çıkarmamış ve nitekim ilk yarı biterken Ekrem golü atmıştı. Sonuç ne oldu? 1-1 Akabinde ve detayında Beşiktaş maçı 2-1’e getirmiş ve ortaya harika bir futbol koyuyordu. 55-60 civarı sanırım 2-1 öndeki Beşiktaş Almeida ile 100 de 100000’lik golü kaçırdı ve dönen top kendi kalesinde penaltı oldu. Penaltıya Beşiktaş’lı hiç bir kimsenin itirazı yokken, doğru bir kırmızı kartken, böylesine ucuz bir iddia da haliyle köpkutusundaki yerini aldı.

3 – Emniyetten alındığı açıklanan ve polislerin Aziz Yıldırım’ın evine pazar sabahı gidişini gösteren görüntülerin televizyon kanallarında sunumuydu. Araya ‘Şike Operasyonu’nda ele geçirilen (Aziz Yıldırım’la ilişkisi yok) 8 ruhsatsız silahın görüntüleri de sokuşturuldu. Bir anda olayla alakasız dendi. Şimdi ise görüntülerin emniyet tarafından verilmediği, emniyetteki bir polisin sızdırdığı konuşuluyor. Bir kişinin başı yanacakmış. Yapmaları gerekir zira, daha mahkemeye bile taşınmamış bir olayı delilleri, resimleri paylaşılamaz. Hüküm giymeden emniyet fotoğrafları yayınlanamaz. Kaldı ki çok gizli olduğu söylenen bir operasyon hakkında hiç bir şekilde basında yazı dahi yazılamaz. Ancak dikkat ederseniz, her gün onlarca iddia gerek gazetelerde, gerekse televizyonlarda yazılıyor.

Özellikle Milliyet grubu gazeteleri için gün doğmuş durumda. Bir kaç ay öncesini anımsayanlar, bunun bir fırsat olduğunu iyi bilmektedir. Milliyet grubunda Fenerbahçe düşmanlığı aşikardır. Hal böyle olunca yazmak da onlar için doğaldır.

Basın demişken; çok sevdiğim haber spikeri, güzel insan Nazlı Öztarhan,dünkü Aziz Yıldırım’ın sorgusunun bitmesinden 4 saat önce yazmıştı zaten “TRT Haber canlı yayın aracıyla tam takım Metris cezaevinin önüne kamp kurmuş bile.” Sorgu bitmeden 4 saat önce diyorum 🙂 Nazlı kadar ben de, tüm Fenerbahçe’liler de bu oyunun nasıl oynandığını görebiliyor. Kaldı ki bu sadece sorgu/ifade kısmıydı. Buradan daha Aziz Yıldırım mahkemeye çıkması lazımdı. Ama TRT Haber ekibi çoktan Metris önünde tam tekmil hazırlanmıştı. Demek ki sonuç ve oyun önceden belliydi.

Lakin basın biraz daha bekleyecek Aziz Başkan yine hastanelik.

4 – Fenerbahçe maçlarında şike iddiası ile içeri alınan Sezer Öztürk ve Mehmet Yıldız da serbest kaldı. Her ikisinin de teşvik primi aldığı iddia edildi. Sezer neden Trabzon maçında yırtındı da Fenerbahçe maçında oyundan alındı? Fenerbahçe ligin başlangıcında Sezer’i alacağını zaten ilan ettiği halde, ligin ilk yarısındaki maçta neredeyse maçı kaybettirecek etkendi bizim için.

Bir oyuncunun iyi veya hırslı olması onun mental ve fiziksel durumuna bağlıdır. Sen neden böyle oynadın oynamadın diye sorgulayamazsınız. Kaldı ki yersiz bu iddialar da belgelenemediğinden, ya tutarsa hesabı yine tutmadı ve oyuncumuz takım arkadaşlarına katıldı.

Mehmet Yıldız’a sorulan soru ise daha komikti. Ayağınla vursan gol olacak iken, neden kafanla vurdun da golü atmadın? Futbolu oynayan, oynamasını bilen profesyonel herkes; topa vurmanın, topu vuracağın yeri seçmenin, bir sonraki hamlenin anlık bir iş olduğunu bilir. Futbol bir basketbol, voleybol, satranç oyunu değildir. Saliselerde 10 hareket düşünüp tek karar vermeniz gerekir. Nitekim refleks ayak gitmiştir, vurmuşsundur ve olmamıştır. Ancak pozisyonun devamında Fenerbahçe gol yerken pası da Mehmet Yıldız vermiştir. Teşvik primi verdiğimiz bir adam daha bize kazık mı armıştır yoksa 🙂 Bu iddia ve olmayan delillerin basiretsizliği karşısında da Mehmet Yıldız serbest bırakılmıştır.

5 – Aylardır şike, skandal, maçları satınalıyorlar, kalecileri satınalıyorlar diyen kendini efendi sanan sadri şener (ismini büyük harfle bile yazmam senin) ve şenol güneş şu an neden susmaktadır?

Ligin bitiminde “Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu kutlamayacak mısınız?” diyen gazeteciye; “şampiyon olmadılar ki” diyen sadri şener’in bu lafı nereden biliyordun diye neden soruşturma kapsamında değerlendirilmemektedir?

Bu ülkede Federasyon, Kulüp başkanları ve Spor Bakanlığı varken; oy uğruna göt yalayan millet vekilleri neden futbol için soruşturma açmak istemiştir?

6 – Soruşturma kapsamında ve süreçte nisan 15 sonrası dikkate alınması gerekirken, neden Fenerbahçe’nin neredeyse 1 sene önceki maçları da dahil edilmiştir?

Hukuki süreçlerde yasa geriye doğru değil, ileriye doğru işler. Eğer ki yasa geriye doğru işleyecekse, bu durumda şike kapsamında geçen seneki Bursaspor maçları, Beşiktaşın 100. yılındaki şampiyonluk ve daha nicesi incelenmelidir. Yasa geriye doğru işlemeyeceğine göre, hazırlandığı söylenen soruşturma belgeleri de yine fiyaskodur ve öyle olacaktır. Hukuk okumayan veya bilgisi olmayanların da şu an tüm bu konular hakkında atıp tutması kadar komik bir durum bulunmamaktadır.

Fenerbahçe Gaziantep maçında 90 dakika kalesine kapanıp, çanakkale geçilemezi oynayan Gaziantepin Trabzona 1 hafta sonrası yatmasını bu taraftar unutmayacaktır.

Kendi sahasında adeta Fenerbahçeye kök söktürüp, son hafta trabzonspor karşısına hem 6 yedekle çıkan hem de 4 tane yiyen karabükspor unutulmayacaktır.

Sahasındaki maçtan önce biz bugün trabzonspor için oynayacağız diyen ankaragücü heyeti ve oyuncuları da unutulmayacaktır.

Gol atıp, 30 saniye sonrası kendilerini yere bırakarak, trabzonun galibiyet golünü atmasını sağlayan bucaspor da unutulmayacaktır.

Daha unutulmayacak nice maç var ancak bunlar yasa sonrası çıkanlar olduğundan kısaca yazmak istedim.

7 – Taraftarın sorduğu yüzlerce soru içinde bir tanesi de; 8 aydır yürütüldüğü söylenen dinleme, takip işleminde… Şike yaptığı söylenen gerek Fenerbahçe, gerekse diğer kulüp başkan ve ilgili kişiler, neden 12 haziran 2011 öncesinde tutuklanmamıştır?

Yapılacak tüm işlemler neden genel seçimler sonrasına bırakılmıştır? Bu sorunun yanıtı bizim tarafımızdan bilinmesine rağmen, yasal ve resmi olarak her hangi bir açıklama asla gelmeyecektir.

8 – Soruşturma hakkında bu kadar kesin delillerimiz var, eminiz diyen polisler / savcılar, neden ligin tescil edilmesini ve lig bitiminin 2 ay sonrasını beklemişlerdir?

Eğer ki deliller bu kadar kesinse, dinlemelerden bu kadar eminse savcı-polis-hakim ilk anda tutuklama ve gözaltı gerekir. Bir şeyin suç olması için aylarca pişmesi ve 3-5 maç olması gerekmez.

Şöyle düşünün; ben alinin katil olacağını dinledim, duydum. Belgelerim var. Sözüm ona hatta 1 kişiyi öldürdüğüne dair belgem de var ama bir kaç kere daha tekrarlasın diye bekliyorum. Nasıl yani 🙂

Kısaca bir yem attılar ve oltayı çekme çabasındalar.

9 – Seçimler beklendi, ligin bitmesi vs beklendi dedik. Bu kadar işin yapılması için bir de Federasyon başkanının değişmesi beklendi. 1-2 hafta önce Federasyon başkanı Mahmut Özgener istifa etti, yerine Mehmet Ali Aydınlar geldi. Ve geldiği ilk hafta içinde çok büyük bir bomba, yeni federasyonun kucağına bırakıldı.

Mehmet Ali Aydınlar, gelecekteki hedefi Aziz Yıldırım’ın koltuğu olan Fenerbahçe Başkanlığı adayı bir isimdi. Ve planlı programlı çalışmalar sonucu bu ihtimal şu an ortadan kaldırıldı.

M. Ali Aydınları bekleyen bir tehlike bu hafta içinde avrupaya gidecek takımların listesini UEFA ya vermek. Eğer ki Fenerbahçe’nin adını vermez de Fenerbahçe Spor Kulübü aklanırsa, ödenecek tazminatın bedeli tahmin bile edilemez. Fenerbahçenin şampiyonlar ligine gidememesi durumunda 155 milyon euroluk minimum kaybı olacak. Bu ücretin içine şu an için maçlardaki gelir, yayın ihale ek reklam gelirleri, satılacak ürün forma bedelleri dahil değildir.

Kısaca verilecek karar sadece Fenerbahçe’yi değil, yeni federasyonunda boyun ilmeği olacaktır.

10 – Fenerbahçe Spor Kulübü hisseleri 2 gün içinde, 1.8’den, 1.2’ye düşmüş ve hisse değeri 3 sene öncesine dönmüştür. Bu düşüş sadece Fenerbahçe değil, diğer iki büyük kulübü de etkilemiştir. Onların da hisselerinde ciddi düşüşler yaşanmıştır.

Şu an Fenerbahçe hisseleri borsada geri satış yaşamakta ve arka planda yatırım firmalarınca bu uygun fiyattayken toplanmaktadır. Hisselerin bu durumda toparlanışı ve mali kayıbı ileri de devletin karşılayacağını sanmıyorum. Şu an hisselerin tek elde toplanıyor ihtimali söz konusudur.

Her fırsatta Fenerbahçe Başkanlığına aday olmak istediğini söyleyen Ülker Grubu veliahtı Murat Ülker de bunun en somut kanıtıdır. Kendisi cemaat içinden gelme ve organizedir. Geçmişe dönük bakarsanız eğer bunu göreceksiniz.

11 – Bu bir Şike soruşturması değil, İstanbul Kulüplerini yoketme çabasıdır. İlk adım, en güçlü konumdaki Aziz Yıldırımdan başlanması da bu noktada önemlidir. Hali hazırda hala önemli bir kanıt sunulamamış ve işlem yapılamamışken, Fenerbahçe’nin 3 önemli yöneticisinin İnsanlık Suçu işlemiş muamelesi görmesi açıklanamaz.

Bu denli saygın insanların yaka paça sürüklenerek oradan oraya sürüklenmesi, yıpratma çabaları ise kabul edilemez. 12 kişilik koğuşa 25 kişiyi koymak ise asla ve asla açıklanamaz.

Fenerbahçe Başkanlığı ve Fenerbahçe Yönetiminde yer almak, bir çok noktada, durumda önemlidir ve gelir kapısıdır. Futbol sadece bu ülkede değil, tüm dünyada büyük bir gelir kapısıdır. Bu yüzden bu insanlar sebepsiz yere içeridedir ve sabırları zorlanmaktadır.

Ve bir şey daha. Bu tempoda giderse Aziz Başkan ya felç olacak veya hayata veda edecek ki bu da herkesin işine gelecektir.

Ama biz Fenerbahçe’yiz, Fenerbahçeli’yiz. Biz biriz, Biz başarıyız, Biz bu ülkenin gururuyuz. Bunları da aşarız.

Daha fazlasını şimdilik yazmayacağım ancak sabrı olan şunu da okumalıdır. http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=24426474

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım