Biz Bize Yeteriz, Çünkü Fenerbahçeliyiz

Gazeteler, televizyonlar, facebook, twitter ve forumlar. Şu an her yer Sarı Lacivert’e, Fenerbahçe’ye öfkesini kusuyor. Bir anlamda içinde kalanları çıkarma savaşını veriyor. Kolay değil, girmiş 5 kupa, çıkmaz çıkamaz bir daha…

Fırsat bilen durumu bazı yayın organları, basının concon isimleri; özellikle Serhat Ulueren, Erman Toroğlu, Ahmet Çakar, Milliyet ve Hürriyet grupları verip veriştirdiler. Bense sadece 1 tanesini aldım örnek babında.

Kaynak Hürriyet gazetesi, meraklısı girip sayfa sayfa okusun. Kırmızı metinler bana aittir.

1- Sivasspor-Fenerbahçe maçı

a- Tribünlerin büyük bölümü F.Bahçe’ye verildi

Karşılaşma Sivas’ta oynanmasına rağmen tribünlerin büyük bölümünün Fenerbahçeli taraftarlara ayrılması tartışma yaratmıştı. Trabzonspor kanadı büyük tepki vermiş ve bu durumu adaletsizlik olarak nitelenmişti.

Ligin son önemli maçında, maçtan önce Sivasspor kulübü başkanının açıklamasını merak eden satır satır okusun. Buraya bu maça Trabzonspor da gelseydi, biletleri verirdik. Zira futbol sadece seyir değil, para işidir. Son maçta yüksek hasılat kazanmak için yapılmıştır. Kaldı ki ferderasyonun da buna itirazı yoktur, olamaz da. Minimum %5 bilet vermek zorunda. Üzerindeki bir rakamı ev sahibi belirler. Siz kalkıp, İBB maçını Olimpiyat stadında 40 bin taraftar önünde kendi evinizde oynar gibi tamamlarken buna kimsenin itirazı olmamıştır. Olaya at gözlüğü ile bakmak da anca sizin gibilerin işidir.

b- Sivassporlu Korcan’ın yediği hatalı gol

Karşılaşmanın 41. dakikasında Selçuk Şahin yaklaşık 25 metreden sert bir şut çekmiş, Sivas kalecisi Korcan’ın kucağına doğru giden top son anda sekmiş ve ellerine çarparak ağlara gitmişti. Korcan’ın yaptığı hata çok tartışılmıştı.

Futbolun hatalar oyunu olduğunu unutanlar var sanırım. Örnekleri çok. Daha büyük örnekleri hem de. Tuttuğu topu elinden kaçıran kalecilerden, kendi kalesine gol atanlara kadar. Kaldı ki Korcan’ın geçmişte de hataları olmuştur. Olacaktır da. Ve hatta unutmamak gerekir ki Selçuk bu tarz golleri sene 1-2 kere atmaktadır. Demek ki hepsi satılmış, satılık kaleciler.

Ligde 17 takımın kalecisinden bir tek Bursapor’un kalecisini satınalamadık sanırım. Bir onları yenemedik. Kısmetse seneye artık.

GÖZALTINA ALINAN İSİMLER

c- Mecnun Otyakmaz’ın yaptığı 4 işareti

Mecnun Otyakmaz karşılaşma devam ederken eliyle 4 işareti yapmış ve maçın skorunu söylüyor şeklinde yorumlanmıştı. Sivasspor Başkanı daha sonra bu hareketinin maçın skoru ile ilgili olmadığını belirtmişti.

Görüntüyü ve dialogları görmeden yorum yapacaksak eğer, benim de yaptığım belli başlı hareketler mevcuttur. Bu da bu davanın sonucunu gösterebilir mi?

2- Eskişehirspor-Fenerbahçe maçı

a- Defans oyuncusu Diego’nun hataları

Eskişehirspor’un Brezilyalı savunmacısı Diego, Fenerbahçe’nin 10. dakikada Caner ve 14. dakikada Niang ile attığı gollerde büyük hatalar yapmış, 23. dakikada ağlayarak yerini Nadareviç’e bırakmıştı.

Hiç kimse tüm sezon boyunca Trabzon karşısında inanılmaz savunma hataları yapan oyuncuları konuşmadı. Konuşmayacak da. Ancak iş Fenerbahçe olunca, herkesin ağzı bir metre açılarak yüzbinlerce laf çıkabiliyır. Ağzı olan konuşuyor, konuşacak da. Eskişehir hata yapmış oyundan alarak. Biz o kadar para verdik. Sadece 2 gol için mi?

b- Pele neden yedek bırakılmıştı?

Eskişehirspor’un en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Pele yedek kulübesinde oturmuş, karşılaşmanın 2. devresinde oyuna sürülmüştü. Pele’nin Bülent Uygun tarafından yedek bırakılması çok tartışılmıştı.

Bir oyuncunun yedek kalması, o haftaki performansı, sağlık durumu ve onun yerine 11 de başlayan oyuncunun başarısına bağlıdır. Maçı Pele kazandıracak olsaydı eminim oynardı. Kaldı ki bu teknik direktörün tercihidir. Takımları gazeteciler kuracaksa, bu işi daha biliyorlarsa sahaya bekleriz.

c- Sezer Öztürk erken oyundan alındı

Fenerbahçe’ye transfer olan Sezer Öztürk bu karşılaşmanın 46. dakikasında yerini Pele’ye bırakmıştı. Ümit Karan ise 61. dakikada Erkan Zengin’in yerine oyuna girmişti.

Sezer ve Pele arasındaki problemi sanırım bilmeyen yoktur. Aynı anda neden oynatılmadıklarını açıp maç maç izlesinler. Sıkıp sallamayı bilen, fırsatını bulmuşken yazan medayaya selam edilir.

GÖZALTINA alınan ve Emniyet’te sorgusu yapılan futbolculara ilginç sorular yöneltildiği ifade edildi. Özellikle Fenerbahçe maçında oynamayan Emenike ile Trabzonspor maçında oynamayan Gençlerbirliği futbolcularına bu konuyla ilgili ısrarlı sorular soruldu.
EMENİKE’YE: Niye oynamadın? Sakat mıydın? Sana oynama diyen oldu mu? Transfer olman için söz verildi mi?

Neden oynamadı? Bu da hocanın tercihidir. Dünyanın hangi yerinde sakatlıktan çıkar çıkmaz bir oyunca oynatılmıştır? Kaldı ki oynayacak durumda olsa bile maç eksiği vardır, zartı zurtu vardır. Takımı hoca kurar, çıkar oynarlar. Basın ise sadece sorar.

Eğer ki bu adam için şiker yapılmışsa, şunu sormak lazım : Neden Trabzon maçında oynatılmadı?

Hatta ve hatta şöyle sormak lazım : Neden son maça Karabük 6 yedek oyuncu ile çıkmıştır? Fenerbahçe maçında Çanakkale geçilmez yapan, harikalar yaratan Karabükspor, ligin son maçında; neden 6 yedek oyuncu ile sahaya çıkmıştır? Neden Karabükspor kalecisi golleri sadece seyretmiştir? Gol başına kaleci ne kadar almıştır? Üzerine gelen topa müdahale edip tutamamak ayrı bir şey, 4 tane golü tren izler gibi seyretmek başka bir şeydir.

Hatta bundan 1 hafta önce Bucaspor’un yediği o akıl almaz golü tekrar tekrar izlemelidir herkes.

Eğer ki şike söylemi varsa bu ligde Trabzonsporun oynadığı; Beşiktaş, Galatasaray, Karabükspor, Bucaspor, Gaziantepspor maçları detayları ile incelenmelidir. Golleri ve hakem kararlarını satır satır bakmalıdır.

Sonra oturup kimin nerede nasıl şike yaptığından bahsederiz. Bir de suçu ispat edilene kadar herkesin masum olduğunu unumasın kimse. Galatasaray ve Beşiktaşlı yavrularım : Bugün yazdıklarınız, yarın önünüze gelmesin.

Ağar olun da arada adam sınıfına koyalım.

Serkan Çakmak

4 temmuz 2011

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım