Titanic Faciası 100 Yaşında (16 Fotoğraf)

Bundan tam 100 sene önce; 15 Nisan 1912 tarihinde RMS Titanic 2 bin 229 yolcusuyla battığında gemideki bin 517 kişi hayatını kaybetti. Felaketten sağ kurtulan 712 yolcu RMS Carpathia güvertesine alındı. Bizler Titanic filminde tüm gerçekliği göremesek de asıl hikaye böyle.

Titanic sadece kazayla değil, gemide yaşananlar ve gündeme getirdiği sosyal eşitsizliklerle de toplum yapısını değiştiren nadir felaketlerden biri oldu. Ardından denizcilik ticaretine ve deniz seyahatlerine dair düzenlemeler bile değiştirildi. Bu eşitsizlik sayısız kitaba, filme konu oldu.

Titanik, 268 metre uzunlukta, 4 bacalı, 11 katlı, 46.000 ton ağırlığında, içinde yüzme havuzları, Türk hamamı, dans salonları olan, çok lüks bir gemiydi. Geminin biletleri ‘Tanrının bile batıramayacağı gemi’ sloganıyla satılıyordu.

Üstteki fotoğraf bir titanik maketinden çekilmiştir. Enkazdan çekilen gerçek görüntüler, Titanic’ten orjinal fotoğraflardan seçmeler ise yazının devamında mevcuttur. Toplam 16 fotoğraf…

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım