Karacaoğlan’ın Mezarı Mı Bulundu?

Trthaber.com’da gördüm geçenlerde. Bir kenara not aldım. Yayınlamak, derlemek ve tamamını okumak bu güne kısmetmiş. 16 Haziran 2014 günü Trt Haber resmi internet sitesi üzerinden geçti bu konuyu. “Karacaoğlan’ın mezarı buludu” Aslında başlık eksik yazılmıştı ama şimdi o kısmına girmeyelim. Eninde sonunda kendileri farkedeceklerdir.

Karacaoğlan Mezarı TRT istasy10net

Karaman’da, Sarıveliler İlçesi’ndeki Hacı Salih Camii’nde yapılan bir yenileme çalışması sırasında ortaya çıkmış mezar. Bildiğiniz üzere köylerde cami kıyıları mezarlıkla doludur. Hele hele ünlü bir zat ise ya cami veya külliyesi vardır. Lakin zaman içinde, onca insan ve savaştan sonra bir kısmının tahrip olmasıyla kaybolmuştur. Bazılarını toprak kendi içine almış, bazılarını 2 beton bina uğruna insanımız helak etmiştir.

Neyse… Habere göre bundan 1,5 ay kadar önce, cami etrafında kazı yapan iş makineleri tarafından bahçede Osmanlıca ‘Karacaoğlan’ın Ruhuna Fatiha’ yazılı bir mezar taşı ve haliyle mezar bulunmuş. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından gerek mezar ve gerekse üzerindeki Osmanlıca yazı incelendiğinde yukarıdaki gibi bir ifade ortaya çıkmış : “Karacaoğlan’ın Ruhuna Fatiha”

Taş üzerinde yapılan kronolojik incelemede ise taşın 1600’lü yıllara ait olduğu sanılması, 1606′ doğduğu, 1679 ya da 1689’da öldüğü tahmin edilen halk şair Karacaoğlan’a ait olması ihtimalini güçlendirmiş. Elbette bir kesinlik yok.

Kaymakamlık ve belediye daha geniş kapsamlı bir araştırma için fotoğrafları İstanbul’a göndermiş ama dikkat ederseniz şu ana kadar sadece fotoğraf üzerinden gidilmiş olduğu görülüyor. Bilimsel bir inceleme, karbon analizi, taşın yaşı vs gibi bir çalışma henüz başlamamış. Bu konuda neler yapılır, bilmiyoruz.

Ancak bizim haberden anladığımız kadarı ile gerek kaymakamlık ve gerekse belediye Karacaoğlan Türbesi yapmak için çalışmalara başlamak üzere. Haydi hayırlısı diyelim. Kim bilir, belki de gerçekten Karacaoğlan’ın mezarıdır.

Haberi daha detaylı okumak isteyenler BURAYA tıklayabilir.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım