T.S. Eliot Şöyle Yazmış :

Ne yazmış, nasıl yazmış? diyor insan hemen başlığı okuyunca. “T.S. Eliot kim aga” diye de bön bön bakanlar,soranlar var elbette. Ne de olsa kendisi bir kıçık minik iskender, kırık murathan veya aynı çemberde döner cezmi değil. Sadece “hakiki okur” bilir kim olduğunu. Ha bir de Leonardo Dicaprio totoroviçinin “Shutter Island” filmine dikkat edenler, afişine bakanlar bilecektir Eliot’ı.

“Bazıları ışığın, bazıları gölgenin peşine düştü” sözünü de eminim bir çoğunuz facebook iletilerinde, twitter zamazingolarında ve sosyal ağın vazgeçilmez kalesi msn iletilerinde okumuştur. Ama kim yazmıştır, söz kimindir bilmezsiniz. Sadece kopyalar, yapıştırır geçersiniz. Normaldir, ne de olsa bu ülkede zihniyetini çüktüğüm zihniyetine çeker.

Her neyse gerçekten merak eden hz google’a “T.S. Eliot” yazarak bu amcanın kim olduğunu, neler yaptığını okuyabilir. Bu amcanın “A penny for the Old Guy” adlı bir şiiri vardı. Uzun mu uzun bir şiir. Kimi oyuk adamlar, kimi içi boş adamlar diye çevirmiş zamanın bir yerinde. Ama ben adında değilim, çevirisini dileyen yapabilir.

Ama bir dip not geçeyim : 1948 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir kendisi. Taşaklı adam yani.

Bana göre şiir şöyle başlar ne de olsa :

“İçleri boş adamlarız
İçleri doldurulmuş adamlarız
Birbirimize yaslanırız
Samanla doldurulmuş kafa parçalarımız. ”

Ki bana göre bu dörtlük şu güzel ülkemin millet vekillerine kadar gider benden. Ama derdimiz değil siyaset. Bu şiirin şu kısmıdır bizim sayfaya dökme çabamız. Buyrunuz, tadına varınız.

T.S. Eliot Şöyle Yazmış :

Düşünceyle Gerçeklik arasına
Devinimle Eylem arasına
Düşer Gölge

Arzuyla Kasılma arasına
İktidarla Varoluş arasına
Nüveyle Nesep arasına
Düşer o Gölge

İşte böyle kopar kıyamet

Serkan Çakmak – Renovatio

21:43

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım