Hank Mody: Teknoloji ve Dil Üzerine

Bir dizi var 4. sezonu bitti. Yine bir ShowTime yapımı. Tıpkı Dexter gibi sene de 12 bölüm oynayan yarım saatlik eğlenceli, seksi, komik ve bir o kadar dramatik, küfürün yer yer havada uçuştuğu kaliteli yapım. Başrolde David Duchovny var. Kendisini X-Files dizisinden bir çok kişi anımsayacaktır. Dizide Hank Mody adlı yazar rolünde. Gerçi yazamayan bir yazar artık, para kazanmak için Hell-A dergisi için blog yazmaya başlıyor.

 

Blogda takıntıları, sinir oldukları, saplantılarını yazıyor. 1.sezonun 5. bölümünde ise şöyle bir dialogla düşündürüyor insanı.

Hank bir radyop rogramına konuktur ve yaptığı işler üzerine ropörtaja yanıtlar vermektedir. Spiker şöyle sorar :

– “Hank, son zamanlardaki saplantıların nelerdir?”

Hank abimiz çok derin bir mesajla saplar konuyu izleyicinin aklına.

–  “İnsanların gittikçe aptallaşması gerçeği yani bütün bu teknolojiye sahibiz ve bilgisayarlar iki tuşta seviş aletlerine dönüştü. İnternet bizi özgür kılacak, demokrat yapacaktı sözde.Ama bize sunulan şey laiklerle dinciler arasındaki çekişme ve çocuk pornosuna 24 saat erişim imkânı oldu. İnsanlar artık yazmıyor, blog tutuyorlar. Konuşmak yerine özet geçiyorlar. Ne noktalama var, ne imlâ. “Oha falan oldum yane”ler havada uçuşuyor.Bana öyle geliyor ki aptal insanlar güruhu başka aptal insanlarla dil kurumunun söylediklerinin aksine mağara adamı lisanında konuşmaya çalışır bir haldeler.

İşte böyle güzel bir tat,  seyredilesi bir dizi. Dizi sezon finalini çoktan yaptı ve 5. sezon için bekleyeceğiz. Zaten alışık değil miyiz 12 bölüm izleyip 1 sene beklemeye?

Serkan Çakmak – remphin renovatio

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım