Zaman Yeryüzüne İndiğinde

Size zamanın soyut bir kavram olduğundan, doğduğunuz günden beri bahsederler. Para ile alamayacağınızı, gittiğinde geri gelmeyeceğeni ve edebi metinlerde eklerle -di’li -miş’li hikayelerle geçip gittiğini anlatırlar.

Oysa zaman sadece var olduğunu kabul edip, göremediğiniz rakamlar seremonisi değildir benim kitabımda. Zaman insanın ta kendisidir. Genel geçer akıl süzgecimde benim için zaman, seçimlerim ve yaşadıklarımın aklımda, kalbimde yer ettiği herşeydir.

Zira benim için bir kelimenin varlığı da benim ona yükleyebildiğim anlamdan, görevden, hikayelerden ibarettir. Zaman yeryüzüne iniyor bu yüzden bazı bazı. Göğsümde ince bir sızı duyuyorum. Kalp desen değil, ciğer ağrısı desen değil. Çekilir dert değil.

Tüm filmlerde, kadrajlarda temizim oysa. Ne siyah beyaz ciğer filminin bir sonu var, ne de rengarenk ultra sonik yaylım ateşinin bir bitişi. Her beyaz önlük sahibinde ihtimaller denizinden bir çakıl taşı.

Bir süreklilik yok. Altı ay, bir sene, 5 sene de bir… Bir sızı düşüyor içime, boğuyor beni. Zaman yer yüzünde, yüzüm ellerimde, ellerim birden masaya vurur kendini.

Hayatta kendinizi çok önemsediğiniz, gerçekten değer verdiğiniz aslında çok az zaman vardır. Gurur ve kibiri önem gibi görenlerin aksini iddia edeceği şu saatlerde; aslında önem vermenin, kendini sevmenin yani gerçekten özen göstermenin anlamını bilmez büyük bir kitle. Eğlenmenin, popülist fikre sığınmanın, diğerleri ile ısrarlı üre yarıştırmanın saadetindendir herşey. Bilirim. Bildiğim çok şey var elbette…

Lakin dile bir dur demenin, elimi kalbime koyup, gözlerimi kapatmanın zamanını da bilirim. İşte o anlarda, derin nefesler alıp yeryüzünde gezinen zamanla yürür aklım. Bir -di’li, bir -cek’li zamanlar arasında kaybolur benliğim.

Bitti mi yoksa sürecek mi?

Bir saatinize bakın.

Serkan Çakmak

7 Mayıs 2012

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım